Railsy, która z książek będzie najlepsza


(matiit) #1

Sam ruby jako język, muszę powiedzieć, zę bije PHP pod każdym względem... Miło byłoby poznać framework RoR. Lubię uczyć się z książek, bo np. mogę sobie czytać siedząc w szkole na biologi itd (;, wiadomo o co chodzi.

Na razie Railsów nie uczylem się. Którą z poniższych książek polecacie? Może ktoś ma i może dać jakąś opinie?

http://helion.pl/ksiazki/railsz.htm

http://helion.pl/ksiazki/rubyw2.htm

http://helion.pl/ksiazki/rubyop.htm

http://helion.pl/ksiazki/railzp.htm


(Straveu) #2

Przyłączam się do pytania.


(Ryan) #3

Powiedzmy, że pominę komentarz o tym jak Ruby bije PHP na głowę. Chcesz książkę do Rails czy i do Ruby i do Rails? Dla początkujących jak mniemam? (z góry zaznaczę: nie piszę w RoR, opieram się na opinii znajomych, którzy piszą) Z podanych, najczęściej polecaną książką jest "Rails. Sztuka programowania". Skoro zaczynasz to chyba "Advanced Rails" nie powinno być na liście, prawda? :wink: Jak to jednak z frameworkami bywa - wystarczy dokumentacja i kilka(naście) wieczorów z kodem. Jeśli tak sobie nie poradzisz, to znaczy że framework aż taki świetny nie jest. :wink:

A tak swoją drogą - jest kilka nie 1:1, ale sprawnych portów Rails na PHP. Może lepiej zostać w granicach jednego języka? (bo AFAIR piszesz już w PHP)


(matiit) #4

Powiedzmy że w PHP piszę na razie z przymusu. (Narzucone to mam przez bosa). I nadal będę w nim pisał dla niego.

Ale w ramach nauki chciałbym spróbować czegoś fajniejszego. Ruby jako język mi się bardzo podoba. Poznałem kiedyś podstawy. RoR'a w ogóle nie znam i racja że Advanced chyba jednak nie będzie dobre, aczkolwiek myślałem że może przebrnę jakoś przez początki, no ale raczej książka wymaga jakiejś biegłości w railsach.

O "Rails. Sztuka programowania" też słyszałem kilka pochlebnych opini.

Dzięki za naprowadzenie.


(Ryan) #5

Tak na marginesie - o "Advanced Rails" nie wiem nic, więc możliwe, że to dobra książka. Tytuły bywają zwodnicze - nie byłby to pierwszy przypadek, kiedy coś jest zaawansowane tylko z nazwy. :wink: Sugeruję iść do księgarni, przewertować i wybrać coś dla siebie. Ja w ten sposób jestem przeważnie bardziej zadowolony, niż jak polegam na czyichś opiniach. :slight_smile:


(matiit) #6

Mam tylko miasto 100tys osób i w księgarniach nie ma tej pozycji.

Sztuka programowania chyba najbardziej mi pasuje, z tego co wyczytalem i co opisują na helionie.