RAM 1.5V oraz 1.35V, a procesor

Witam. Czy to prawda, że pamięci RAM 1.5V pasują tylko do procesorów do trzeciej generacji włącznie (i3, i5, i7), a od czwartej generacji w górę są potrzebne pamięci ram niskonapięciowe 1.35V ? Jakie są objawy podłączenia 1.5V do procesora czwartej generacji? Czy da się jakoś sprawdzić widząc kość jakie ma napięcie żeby się nie naciąć, bo nie na wszystkich jest napisane jakie mają napięcie. Czy powyższe ma zastosowanie tylko do laptopów? 

Pamięć RAM kupujesz do płyty, czyli sprawdzasz jej specyfikację odnośnie ramu i takowy kupujesz w zależności od potrzeb.

COŚ CI SIĘ CHYBA POMIESZAŁO.

DDR4 mają napiecie standardowe 1.2 ale są też moduły o napieciach 1.35 które mają lepsze osiągi. DDR3 natomiast mają napiecie 1.5  są też wersje z napieciem 1,6 no i jeszcze masz DDR3L które mają napiecie 1,35 :slight_smile:

Własnie chodziło mi o DDR3 1.5V, a DDR3L 1.35V. Jakie więc ramy są właściwe dla y510p ? Czy mogą tam wejść DDR3 i będzie OK bo z tego co się dowiedziałem może to uszkodzić procesor przy dłuższym użytkowaniu. Kość 8GB. 

Pamięci dobierasz w zależności od płyty głównej jaką masz. Takie jakie masz sloty pamięci w płycie do nich muszą być dopasowane pamięci. Pytanie mało precyzyjne, ale zapewne chodziło o to czy się da do najnowszych procesorów zastosować zwykłe ddr3 z nominalnymi napięciami 1,5 V. Owszem jak najbardziej się da. W internecie można znaleźć informacje o tym, że zwykłe ddr3 szkodzą nowym procesorom i płytom głównym. Nie spotkałem się by doszło do jakiegoś uszkodzenia stosując ddr3 zamiast ddr3l.

DDR3L nie są jakieś droższe więc tak czy siak bym nie ryzykował :slight_smile: na tomshardware i anandtech było kilka przypadków :slight_smile: Szansa jest znikoma ale po co ryzykować.

Witam

Mam podobną zagłostkę ale w inną stronę. Mianowicie chce rozszerzyć pamieć w lapku eMachine G640 ( z AMD Phenom II na pokładzie). Obecnie w lapku są dwie kostki 1x2 i 1x1 GB sodimm DDR3. Zgodnie z opisem mogę rozszerzyć pamięć do 8 GB. Pytanie moje czy mogę zastosować w nim DD3L 1.35 V:

SK Hynix 2x4GB 204-pin PC3-12800S (1600 MHz) DDR3 SO-DIMM

Teoretycznie w specyfikacji procesora jest napisane że współpracuje z DDR3L ale 1066

specyfikacja procesora:
http://www.cpu-world.com/CPUs/K10/AMD-Phenom%20II%20Triple-Core%20Mobile%20N830%20-%20HMN830DCR32GM.html

specyfikacja laptopa:
https://www.swsd.sk/img.asp?attid=218226

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Bartek