Ram 1600 czy szybszy?

Chcę kupić Intel NUC ten z procesorem i5-5300U. Domyślnie obsługuje on pamięć 1600, ale zastanawiam się nad kupnem czegoś szybszego…

 

Mam kilka pytań/ wątpliwości…

 

Jak to jest z obsługą szybszych pamięci niż oficjalne prędkości? To jest przez OC w Biosie/ czy z poziomu systemu?

Rozumiem że w razie gdyby coś poszło nie tak, to np. pamięć 2133 i tak będzie chodzić spokojnie z prędkością 1600, a czy da się wtedy obniżyć CL?

 

Upatrzyłem sobie pamięci G.Skill RipJaws (czy dobre? czy jest coś lepszego?) Do wyboru są 1600 CL9, 1866 CL10, 2133 CL 11. Natrafiłem na jeden test platformy NUC 4 generacji gdzie testowano te pamięci 2133 i przy przejściu z 1866 na 2133 niekoniecznie uzyskano wzrost wydajności a w jednym teście nawet spadek… dlatego moje pytanie czy w razie co pójdą one na niższej częstotliwości z mniejszym CL’em?

 

Pozdrawiam.

Procesor ma kontroler pamięci 1600MHz, płyta główna tak samo, i nie ustawisz większej częstotliwości,

musiałbyś mieć tam płytę która obsługuje wyższe częstotliwości pamięci np. 1866 wtedy w biosie ustawisz na tyle.

Jak kupisz 1866MHz to zejdą do 1600MHz, jeśli w biosie płyty głównej jest opcja zmiany timingów to nie powinno być problemu z ustawieniem ich.

Właśnie nie wiem jak to jest… opieram sią na tescie platformy D54250WYK (poprzednia generacja), która również oficjalnie obsługuje pamięć 1333/1600. A jednak tester zdołał uruchomić pamięć 2133. Sam chciałby wiedzieć czy wystarczy zainstalować szybsze pamięci i platforam wykrywa jednak wyższe niż domyślne ustawienia czy jest to kwestia ręcznego przestawienia ustawień w BIOS (obstawiam tę opcję) czy może wymagane będzie jakieś super zaawansowane OC, którego wolałbym uniknąć…

Nie wiem, wydaje mi się że płyta rozpozna takie pamięci jako 1600MHz, dowiedz się co to dokładnie za model płyty siedzi w tym komputerku i zerknij na stronie producenta w zakładce gdzie są do pobrania biosy czy jest jakaś wzmianka o OC pamięci.

Hah Intel to jednak firma która ma wiele zalet a jedną z nich jest to ze na stronie wyszczegolnili wszystkie opcje i ustawienia biosu… częstotliwość pamięci można ustawić na auto lub manual, natomiast CL ma milion parametrów do ustawienia