RAM - 4x1 GB czy 2x2 GB

Chcę przejść z XP na Vistę. Mam Patriot Extreme DDRII 2GB/800 (2 x 1GB). Chciałbym je zwiększyć do 4 GB. Czy mogę dołożyć 2 takie same kości pamięci (w sumie 4x1), czy lepiej założyć 2x2 GB.

jeśli masz wolne sloty pamięci to dołóż 2x1GB i po sprawie.

Mam wolne dwa sloty, tylko chciałbym się upewnić, czy będą jakieś różnice między 4x1 a 2x2. Jeżeli jest to obojętne to dokupię jeszcze dwa moduły i po sprawie.

Raczej żadnej różnicy nie będzie. Można dokupić dwa moduły i już. :wink:

Bardzo dziękuję, tak mi się wydawało ale chciałem się upewnić.

Wiesz, że jeśli ta Vista będzie 32bit to wykryje Ci 3.2 GB Ramu a nie 4.

Niestety tylko system 64 bit zobaczy więcej niż 3GB z małym hakiem.

z tym że system widzi tylko 3 GB z hakiem to nie do końca prawda. ja mam viste 32 bity i 4Gb ramu.

w menadżerze wyświetla mi się : zainstalowana pamięć 4GB, dostępna pamięć 3.25 GB. a z resztą to i tak 4 GB ramu to za dużo, bawię się trochę grafiką 2D i 3D i jeszcze nigdy nie wykorzystałem pełnych 3 GB ramu

System 32 bitowy nie jest w stanie zaadresować więcej niż 3,25GB

On faktycznie widzi 4GB, ale korzysta z 3,3GB.

Heo , LOL, system 32bitowy jak sama nazwa wskazuje posiada 32 bity do adresów. Gdyby jedynym urządzeniem wymagającym przydziału adresów był ram, to 32bitowy os adresowałby dokładnie 4GB ramu, bo tyle ma właśnie adresów do dyspozycji, ale tak oczywiście nie jest i wiele innych urządzeń potrzebuje swoje adresy, dużo jest rezerwowanych na zapas. Na xp pro 32bitowym zaadresowanie 3,5GB ramu nie jest żadnym problemem (sprawdzone na e5200+ep31-ds3l+2x2gb patriotów viperów+hd3850(512mb)), czyli innymi słowy możliwość ich wykorzystania.