RAM: 4x1GB czy 2x2GB?

Witam.

Mam zamiar dokupić sobie RAMu. Obecnie mam:

Patriot EXTREME PERFORMANCE Dual LLK 2x1GB DDR2-800MHz CL4.

Zastanawiam sie teraz czy lepiej dokupić kolejne 2x1GB tych samych pamięci czy sprzedać te Patrioty i kupić:

Patriot EXTREME PERFORMANCE Dual LLK 2x2GB DDR2-800MHz CL4 lub

A-Data DDR2 2x2048MB Extreme Edition VITESTA 800+MHz CL4

Nie sprzedasz tak, by Ci się opłaciło, ja bym dokupił kolejny komplet tych samych pamięci.

Jakie masz wykorzystanie RAMu w szczycie? Bo prawdopodobnie nie będzie żadnej poprawy wydajności, a może nawet przeciwnie. Jaki więc szczyt?

jak sprawdzić wykorzystanie RAMu w szczycie :?

Co prawda starcza mi to co mam obecnie, ale pomyślałem że dorzucenie dodatkowego RAMu nie zaszkodzi. Pewnie prędzej czy poźniej będzie taka potrzeba…

Obecnie używam Visty Ultimate +SP1 32bit

zdecydowanie dokup taki sam komplet, Vista lubi więcej niż 2gb więc na pewno się przyda dodatkowy ram (większy bufor systemu, wymagające aplikacje i gry)

Porób to co zwykle robisz (gierki, strony internetowe), następnie Ctrl+Alt+Del>Wydajność>Pamięć zadeklarowana>Szczyt. Jak przekracza 1,5GB to kupuj, jak nie to wg mnie wywalanie kasy w coś, co i tak się nie przyda.

siemka

miałem identyczną sytuacje jak ty - nawet te same kości miałem zamontowane :slight_smile:

PATRIOT DDR2 2048MB PC800 DUAL 2 x 1024 CL4 EP LLK

więc postanowiłem dokupić sobie jeszcze

PATRIOT DDR2 4096MB PC800 DUAL 2 x 2048 CL4 EP LLK

razem mam 6GB

i teraz troszkę wyjaśnień - jeśli chcesz żeby wszystko chodziło stabilnie to na pewno kup kości tej samej firmy co miałeś wcześniej o identycznych parametrach /mam tu na myśli taktowanie oraz CL /

często przy zamontowaniu kości innej firmy potrafią wyskakiwać błędy

a teraz dlaczego 4GB a nie kolejne 2GB

RAM jest bardzo tani - więc nie ma sensu kupować 2GB i zapychać sobie ostatnie miejsca na płycie

kup 4GB w dualu i ciesz się łącznie 6GB RAMEK

osobiście powiem że pomiędzy zainstalowanym 2GB ram a stanem obecny bardzo odczułem różnice w szybkości pracy Visty

z osobisty obserwacji wywnioskowałem że Vista najlepiej pracuje przy przynajmniej 3GB Ramu a wiadomo że RAMu nigdy nie jest za dużo

p.s. pamiętaj o tym że jeśli chcesz wykorzystać więcej jak 4GB ram musisz mieć system 64bit - polecam Viste ultimate x64

kupuj te Patrioty bo to jest solidny towar i naprawdę tani

bierz:

PATRIOT DDR2 4096MB PC800 DUAL 2 x 2048 CL4 EP LLK

Pozdrawiam

w Viście prawie zawsze przekracza (wystarczy firefox z kilkoma zakładkami), winamp, word itd.

“z osobisty obserwacji wywnioskowałem że Vista najlepiej pracuje przy przynajmniej 3GB Ramu a wiadomo że RAMu nigdy nie jest za dużo”

Poza tym, że na początku dłużej RAM sprawdza, większy plik hibernacyjny, dłużej się hibernuje, niewielki wzrost zapotrzebowania na energię i gorzej się kręci 2 zestawy, to więcej RAMu nigdy za dużo…

Jeżeli Vista z gierkami zajmowała Ci 1,5GB w pamięci, a Ty mówisz że widziałeś różnicę to to się nazywa placebo. No chyba że jakoś udało Ci się zapchać ponad 2GB…

…w takim razie dokupie Patrioty 2x1GB. Dzięki Wszystkim za rady.

wystarczy że otworze przeglądarkę i ProgDVB /program do oglądania TV cyfrowej satelitarnej/

mam kartę skystar w wersji FULL HD więc 2GB RAM to porażka była

co do hibernacji - to jak dla mnie bezużyteczna funkcja - po hibernacji system często zamulony jest więc tak czy inaczej trzeba normalnie restartować komputer a minuta dłużej przy uruchamianiu nie robi mi różnicy /hibernacje odrazu wyłączyłem po zainstalowaniu systemu/

a co do sprawdzania RAM “na początku” to jakoś nie wypłynęło W OGÓLE na szybkość uruchomienia się kompa

więc nie wiem o czym mówisz

mam płytę głów. MSI P35 NEO3-F

i nie przeprowadza ona sprawdzenia Pamięci przy uruchamianiu - nawet nie mam takiej opcji żeby w BIOSie ją uruchomić

a jeśli jest to po co to w ogóle włączać ?? jeśli będziemy mieli podejrzenie że z pamięciami jest coś nie tak to robimy test “memtestem lub gold memory test” a nie bawimy się przy każdym uruchamianiu komputera

nadal pozostanę przy tym że nie ma sensu zajmować sobie OSTATNIE wolne porty pod RAM na płycie głównej tak małymi kościami jakimi są 1GB- pewnie za niecały rok będziesz chciał je sprzedać i zamontować sobie większe “ramki” /tylko kto wtedy ci to kupi :?

bierz 2GB bo wszystkie aplikacje idą strasznie do przodu i mają coraz to większe wymagania sprzętowe

a gwarantuje ci że odczujesz bardzo dużą różnice przy ładowaniu się gier między np. misjami czy etapami gry

davids80, czekamy więc na Twoje szczytowe wykorzystanie pamięci RAM…

…w menadżerze zadań nie mam czegoś takiego jak szczytowe wykorzystanie pamięci RAM (może dlatego, że to Vista). Obserwowałem jednak użycie pamięci na bieżąco przy włączonych jednocześnie kilku aplikacjach (Google Earth, Aimp, Excel, przeglądarka zdjęć, Firefox z otwartymi kilkoma zakładkami, gg). Wynik przedstawia się tak:

  • użycie pamięci - 66% - 1,32GB

“w Viście prawie zawsze przekracza (wystarczy firefox z kilkoma zakładkami), winamp, word itd.”

“wystarczy że otworze przeglądarkę i ProgDVB /program do oglądania TV cyfrowej satelitarnej/”

Hmm, jakoś davids80 odpalił sporo programów (w tym “Firefox z kilkoma zakładkami”) i jakoś nie przekroczyło 1.5GB…

davids80, wiedz w takim razie, że przy takim korzystaniu z komputera nie zauważysz żadnej różnicy (poza tymi minusami wspomnianymi przeze mnie) w wydajności i szybkości chodzenia kompa. Oczywiście jeżeli zauważysz, że przy normalnej pracy (grze) przekraczasz te powiedzmy 1.5GB wtedy możesz zacząć się zastanawiać nad kupnem dodatkowych pamięci, teraz lepiej na lokatę kasę wrzucić. :slight_smile: