Ram Czarne i Niebieskie sloty

Witam mam pytanie mam problem z Ram "Corsair DDR3 2x2048MB 1866MHz CL9.0 Dominator GT Airflow II Fan " który jak włożę w niebieskie sloty czyli dual nie działa prawidłowo często zawiesza się system i komputer restartuje się bez powodu.

25156839734103196698.png

Włożyłem więc kości jak się patrzy w Czarny slot jedną a drugą w niebieski teraz pracują jako single a co jak bym włożył je tylko w czarne ?

Zamiast pytać to byś włożył w czarne i sprawdził, może kości nie są przystosowane do duala, albo masz coś źle w biosie ustawione.

Zanim to zrobię chciałem się zapytać w jakim trybie pamięci będą pracowały tylko w czarnych bo w niebieskich to wiadomo dual. czarne są oznaczone jako A1 i B2 a niebieskie jako A2 i B1

Co to za płyta główna? Manual masz?

Asus P8Z68-V PRO

14066597788316324963.png

Dobra już wiem zarówno niebieskie sloty i czarne są dual gdy dwie takie same kości zakupione razem jako parę umieścimy w niebieskich slotach lub czarnych pracują jako dual gdy jedną kość z pary umieścimy w czarnym a druga w niebieskim pracują jako single.

W instrukcji masz podane że w przypadku dwóch modułów pamięci powinny być włożone w czarne sloty (A2, B2).

(A2, B2)=Niebieskie czyli dual no tak miałem i pamięć się wysypuje.

93978967663477000452_thumb.jpg

Sprawdź w instrukcji strona 2-5, na pierwszej fotce widać że to czarne, widocznie u Ciebie są inaczej zamontowane :slight_smile:

Masz możliwość sprawdzenia płyty z innymi pamięciami np pożyczyć od kogoś?

Lub przetestuj je u kogoś…

Poza tym przestudiuj opis przycisku MemOK! na stronie 2-15 :slight_smile:

Niestety nie mam możliwości sprawdzenia płyty z innymi pamięciami na dzień dzisiejszy.

Są teraz ustawione na 1333Mhz 1.5 V

Ps,One chyba nie lubią wyższych napięć bo gdy jest overlocking na auto to zmienia też i pamięci od 1333Mhz do 1886 Mhz a wtedy też i napięcie daje 1.65V a pod SB tylko chyba 1.5V

51925093427726688112_thumb.jpg

Jest kilka możliwości takiego stanu rzeczy. Po pierwsze sprawdź czy pamięci są w pełni zgodne z płytą główną. Na opakowaniu lub na naklejkach na kościach jest dokładnie opisane oznaczenie modelu i prędkość pracy. Sprawdź na stronie producenta jakie jest dedykowane napięcie dla tych pamięci i takie ustaw w biosie na sztywno. Na sztywno też ustaw częstotliwość pracy pamięci na te 1866. Jeżeli to nie przyniesie rozwiązania to spróbuj zamienić pamięci miejscami (jeżeli pamięci są zdolne pracować w trybie Dual Channel wkładaj tylko w sloty nr 1 i 3). Jeśli to nie pomoże spróbuj zresetować bios poprzez wyjęcie bateryjki na kilkanaście sekund. Potem wprowadź ponownie wszystkie ustawienia do bios. Jeśli i to nie pomoże spróbuj zaktualizować wersję bios płyty głównej, następnie go skonfiguruj. Jeżeli problem nie ustępuje to - albo pamięci nie są w stanie pracować w dual channel, albo są niezgodne z płytą, albo są uszkodzone i należy zapewne skorzystać z gwarancji.

Oki dzięki za poradę posprawdzam je na razie zobaczymy jak teraz będą chodzić gwarancja jest dożywotna także jeśli są walnięte nie będzie problemu z wymianą.

Ps.Z tego co wyczytałem bo mam procesor i5 core 2500K 3.3 Ghz Sandy Bridge Maxymalne napięcie dla pamięci RAM to 1.5 V

Możliwe że dlatego właśnie pamięć się wykłada i cały system. Teraz gdy zgaszę komputer i odpalę jeszcze raz od razu odpala nie ma jak wcześniej że zakręci wiatrakami zresetuje się i za 4 sekundy odpala się raz jeszcze :slight_smile:

Nominalne napięcie dla pracy pamięci jest inne dla różnych modeli pamięci. Trzeba to sprawdzić na stronie producenta w opisie konkretnego modelu pamięci. Procesor raczej nie ma nic do rzeczy gdyż w obecnej technologii każdy podzespół jest traktowany oddzielnie. Procesor ma swoje napięcie, ram ma swoje i to akurat jest w pełni niezależne, więc raczej nie jest tak, że ze względu na dany procesor ustawia się dane napięcie. Napięcie powinno być na sztywno ustawione zgodnie z tym co podaje producent pamięci, również częstotliwość pracy pamięci ustawia się na sztywno w biosie i powinno to poprawić stabilność pracy pamięci.

Żadne maksymalne 1.5V, SB normalnie obsługuje pamięci z 1.65V (i to w zasadzie jest limit).

Moje G.Skill’e normalnie latają na 1.65V na standardowym taktowaniu 1866.

Podwójne restarty miałem tylko na początku po złożeniu złoma, jak zupdateowałem biosa to hulał już normalnie (btw masz najnowszy bios na mobo ?).

Tak najnowszy mam.

12654698908349954976.png

Na 99% nie są. Miałem to samo z płytą ASUS (pod C2D) i też myślałem że RAM jest walnięty, bo działo się tak po wymianie RAMu. W sumie ma 1GB+1GB+0.5GB i jak źle włożę mam to samo, resety komputera albo zwiechy itp. Włożę te 3 kości dobrze i nie ma problemu (choć nie wiem jak to jest “dobrze”, bo za 3-cim razem trafiłem).

Dziwne jest to że na innch nie miałem tego problemu tylko na ASUS - czyżby jakiś badziew?

Generalnie rzecz biorąc zauważyłem, że obecne płyty główne są dość kapryśne na podzespoły jakie się im wkłada. Szczególnie jeśli chodzi o pamięci to tutaj chyba najczęściej zdarzają się jakieś niedomagania. Należy stosować pamięci, które są podane na stronach producenta jako w pełni kompatybilne z danym modelem płyty głównej. Ja zawsze gdy składam komputery staram się unikać zestawów dual channel kit (dwie identyczne kości ram nieraz chodzą lepiej w dualu niż dual channel kit :/). Do tego zawsze staram się stosować najnowsze wersje bios w płytach, oraz wprowadzam ustawienia na sztywno dla pamięci ram. Asus akurat nie jest odosobnionym przypadkiem, jest wiele modeli innych marek, które zachowują się podobnie. Na pewno ten sam objaw można spotkać w płytach Asrock’a (miałem 3 różne modele w każdym najgorsze akcje z pamięciami typu dual channel kit)

Dlatego że Asrock to Asusa słabsze komponenty pod inną nazwą coś na zasadzie jak Skoda ma silniki Wolsgwagena Tak Asrock to poboczna ich druga marka.

Boguss , a nie rozłączyły się przypadkiem te firmy ;)? Skoda ma nie tylko silniki Volkswagena, z tego co pamiętam to Skoda wrzuca swoje koła, blachę, wnętrze i kilka innych drobnostek (chociaż popielniczki też są sygnowane logiem VW :D)