Ram do 8-letniego laptopa

Witam. Jakoś w 2014 r. kupiłem laptopa Acer Aspire E1-572G. W międzyczasie wymieniłem w nim dysk hdd na ssd i oprócz tego nic (oprócz baterii) nie zmieniałem. Może dlatego, że w miedzyczasie przesiadłem się z Windowsa na Linuxa i przestałem prawie w ogóle grać w gry, ale nie czuję jakoś specjalnie braku mocy. Mimo wszystko zastanawiałem się czy dokupienie bądź wymiana ramu znacznie by go nie przyspieszyłaby, bo niekture aplikacje jednak mulą. W tej chwili mam 4 gb ddr3. Myślałem żeby dokupić następne 4 np.: https://allegro.pl/oferta/pamiec-ram-kingston-4gb-ddr3-sodimm-kvr13s9s8-4-12562868485?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=supercena&utm_content=ps&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_elktrk_pla_pmax_ps&ev_campaign_id=17958848778&gclid=Cj0KCQjwnvOaBhDTARIsAJf8eVPZC2sH1JCxIt46Esh19yGCupSy8KjbskxsM1uRLBIN7KqlVFnvWMcaAsR7EALw_wcB
albo nawet i osiem, natomiast kiedyś słyszałem, że kupując RAM należy zważać na to jaki mam procesor, bo jeśli jest za słaby, to RAM nie będzie w pełni wykorzystany. Po drugie zastanawiałem się czy jeśli chodzi o kompatybilność kości mogę być pewien, że DDR 3 zawsze będzie pasował i współgrał z moim sprzętem jeśli już mam u siebie zainstalowany taki RAM, czy powinienem brać pod uwagę jeszcze jakieś parametry, które mogą być niezgodne.

Jeśli chcesz dołożyć RAM, zobacz dokładnie parametry kostki, którą już masz. Podana przez Ciebie w aukcji ma 1333 MHz, jednak mi wyświetla się, że oryginał ma 1600 MHz.
Jeśli jakoś żyjesz na 4 GB, to 8 starczy Ci na dziś i pojutrze, przyszłościowo może być gorzej. Tylko pytanie jak długo i jak intensywnie ten laptop będzie używany i czy warto w niego inwestować.

Sprawdź sobie, jeżeli taka by Ci odpowiadała, to mogę ci sprzedać za symboliczne 1zł, jak pokryjesz koszty wysyłki paczkomatem - Gabaryt A Cenniki | InPost

Kupiłem to: https://allegro.pl/oferta/pamiec-do-laptopa-4gb-ddr3-1600mhz-pc3l-kingston-10106468193?utm_source=coma_email&utm_medium=d3e452e54eb8b3d1eda2488d7fe326760d93aba1&snapshot=MjAyMi0xMC0zMVQxODozNjo1My41MTZaO2J1eWVyOzA3YmViODZkNDMzZDk0MzNhYmJmMmNmYjgyMmFjZTgzYjBkYzcxYTE0OWMzNDQ2ZTQ0ZjA5YjU0OGVlNjU3YTE%3D
Póki co jeśli chodzi o jakieś różnice szybkości to niezauważalne, chociaż wykrywa mi 8gb pamięci. Zastanawiam się czy przypadkiem może nie są w jakiś sposób niekompatybilne. Z drugiej strony może po prostu nie mam za bardzo na czym testować tej szybkości i start systemu, Jira oraz Teamsy nie są miarodajne.