RAM do laptopa - czy można zastosować 2+4GB?

Witam.

Mam laptopa Samsung SF-310-S01PL, a w nim 1x2GB pamięci RAM DDR3. Chciałbym wymienić RAM na 1x4GB, ale że nigdy RAMu do laptopa nie kupowałem, więc proszę o pomoc.

Oznaczenia na obecnym RAMie: 2GB 2Rx8 PC3-8500S-07-10-F2.

Chodzi mi o jakieś konkretne przykłady pamięci, które by się nadały. Z góry dziękuję za pomoc.

Hej,

A nie lepiej po prostu dokupić dodatkową kość 2GB? Laptop posiada dwa sloty pamięci, więc będzie to rozwiązanie nie dość że tańsze, to jeszcze bardziej wydajne, gdyż wtedy kontroler pamięci będzie mógł działać w trybie Dual Channel. :slight_smile:

I najlepiej przydałoby się znaleźć drugą jak najbardziej podobną.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Problem jest taki, że sprawdziłem, że nie ma drugiego slotu pamięci, po wyjęciu obecnej widać tylko jeden slot, co mnie zdziwiło. Dlatego szukam jednej kości 4GB.

noldok sprawdz jeszcze ile twoja płyta główna obsłuży max pamięci

Wszędzie gdzie wpisałem podany przez ciebie model laptopa wyskakiwało że ma 4GB pamięci więc nie wiem dlaczego ty masz tylko 2GB. Druga sprawa to jeśli z jednej strony płyty jest jedno wejście na pamięć (spód laptopa) to zapewne drugie jest po drugiej stronie płyty (pod klawiaturą) Nie sądzę aby taki lapek miał tylko jedno wejście na pamięć.

Proszę zmienić temat na konkretny, opcja EDYTUJ i popraw.JNJN

Hej,

We wszystkich sprawdzanych specyfikacjach - łącznie ze stroną producenta - pojawiała się informacja, że płyta modelu wyposażona jest w 2 sloty pamięci RAM. Gdzieś więc ten drugi musi być. By się upewnić, warto zainstalować na przykład program Speccy. Po instalacji uruchamiasz go i przechodzisz do zakładki RAM i powinna wyświetlić się informacja o ilości slotów pamięci. To samo można sprawdzić przy pomocy programów CPU-Z, Sis Sandra czy Everest.

39867421611509498515_thumb.jpg

Według specyfikacji płyta obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Potwierdzam, że mam 2x2GB, ale nie wiem gdzie mam drugi slot. Przez pewien czas Win7 pokazywał mi, że mam zainstalowane tylko 2GB, ale coś mu się odwidziało i teraz pokazuje zgodnie z prawdą. Skoro płyta obsługuje do 4GB, to czy można zrobić tak, że zamiast łatwo dostępnej pamięci 2GB włożę 4GB znacznie szybszą i żeby laptop tylko ją widział? Bo miałbym wtedy 2GB + 4GB, a zależy mi na tej kości 4GB, żeby była obsługiwana, ale nie wiem gdzie jest drugi slot.

EDIT: Pojedyńczy slot obsługuje do 4GB, więc całość do 8GB. Czy jest więc możliwość, żeby współdziałały ze sobą stara kość 2GB i nowa szybsza 4GB?

Bo sytuacja wygląda tak: Mam dwie kości 2GB PC3, o których na samym początku napisałem oraz jedną 4GB PC3 ale 10600. Co można z tego najkorzystniejszego zrobić?

Hej,

Tak, jak pisał Sokar11 - “zapewne drugie jest po drugiej stronie płyty (pod klawiaturą)”.

Niestety nie. Skoro płyta obsługuje tylko 4 GB RAM’u, to jest to wartość sumaryczna. Jeśli wsadzisz do jednego ze slotów pamięć 4GB, a nie usuniesz drugiej kości - tej 2 GB - w najgorszym razie kość pamięci 4 GB będzie wykrywana jako 2 GB; może też zdarzyć się tak, że nie będzie ona wykrywana w ogóle.

Niekoniecznie. Jeśli jest informacja, że płyta obsługuje maksymalnie 4 GB RAM’u, to oczywiście możliwe jest, że taką wielkość pamięci obsłuży jeden slot. Aczkolwiek wcale nie oznacza to, że płyta obsłuży 2 sloty, w których będą kości po 4 GB. Możliwości płyty to wcale nie suma możliwości każdego ze slotów.

Oczywiście, współdziałać powinny, z tym jednak, że prędkość działania szybszej z pamięci zostanie zredukowana do prędkości tej wolniejszej. Nie zyskasz więc praktycznie nic. Dopiero gdy usuniesz drugą z kości, wtedy pamięć będzie mogła działać z maksymalną dla niej prędkością - pod warunkiem, że obsłuży ją płyta główna.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Znalazłem info, że w każdym slocie może być po 4GB.

Dzięki wielkie za pomoc. Jutro okaże się jak to wszystko będzie działać.

Hej,

I jaki rezultat? Całość pamięci wykrywana poprawnie?

Pozdrawiam,

Dimatheus