RAM do Ryzen 3700X

Cześć forumowicze,
Jakie najlepsze możliwe kości RAMu moglibyście polecić do ryża 3700X i B450 Tomhawk MAX? Chyba najlepiej żeby było 2x16.
Aktualnie mam Patriot Viper 4 3200MHz (2 kity 2x8GB). I wydaje mi się, że nie tędy droga.

Im więcej czytałem na temat odpowiednich kości tym bardziej głupiałem. Single, dual rank, b-die, kompletnie nic mi to nie mówi. Dlatego liczę na Waszą poradę.

Ale serio, masz z nimi jakiś problem czy tylko sobie tak ubzdurałeś?

RAM dobiera się przede wszystkim do płyty głównej. Zerknij na konfigurator G.Skilla, który da Ci odpowiedź jaki RAM będzie kompatybilny z Twoją płytą:

Więcej informacji znajdziesz też na stronie producenta płyty, na tzw. listach OVL (zgodności RAMu z Twoją płytą).

… tędy. :slight_smile: w grach róznica sięgnie może 2-3 FPS przy 100 lub więcej. Oczywiscie tylko jeżeli kupisz pamięci rzędu 3800 lub 4000 z niskim CL, bo jego wzrost zminimalizuje zysk z wyzszego zegara. :wink:

Wydaje mi się, że nie o to autorowi chodziło. Płyty B450 nie lubią obsadzenia wszystkich banków pamięci - lepiej współpracują z dwoma kościami (lepiej = wyższe częstotliwości). Zatem jeśli celujemy w 32GB RAM, to 2x 16GB > 4x 8GB.

Ja jeszcze dodam, że gdzieś ostatnio widziałem test zestawu 2 kości pamięci w stosunku do 4 kości pamięci i o dziwo pomimo braku quad channel w niektórych zastosowaniach 4 pamięci wypadały minimalnie (to nie była duża różnica) lepiej. Nie pamiętam już powodu, chodziło o coś z adresowaniem chyba.
Tak tylko wspominam, bo ostatnio sam się zastanawiałem: kupić 4, czy dwie większe :wink:

ps.
To co napisał @anon67650823 to też prawda :wink: W ogóle konsumenckie płyty bywają grymaśne z 4 obsadzonymi bankami.