Ram i dual channel

Mam pytanie czy goodram play ddr4 1x8gb 2400 mhz będzie miał dual channel z RAM GOODRAM DDR4 IRIDIUM 8GB 2400MHz?

Teoretycznie wystarczy by kości miały te same parametry by działał Dual, ale w praktyce 100% pewność dają dwie, identyczne kości.

Ja mam 3 różne kości (2+2+4) i chodzą w dual.

No to nie masz dual channel. Jeżeli już to maks 2 + 2 w dual channel i 4 w single channel. To rozwiązanie bardzo rzadko spotykane. Większość płyt nie akceptuje takich konfiguracji. Łatwiej tego typu rozwiązania uruchomić na laptopach.

1 polubienie

Chyba jednak mam… Patrz i płacz :wink:

image

Wystarczy odpowiednio umieścić kości RAM: 1 kanał 2+2GB, 2 kanał 4GB.

Czyli masz dual channel na 2+2 i single chanel na 4gb. Przecież już napisałem o tym. Czyli kość 4 gb działa tylko jako single channel.

Poczytaj i płacz :wink:

1 polubienie

To co napisałeś nie ma żadnego znaczenia, bo nie masz o tym pojęcia.

Wiem jak umieściłem kości i wiem jak działają.

Z całym szacunkiem kolego. No to może pochwal się jaką masz płytę główną, nazwa by się jakaś zdała. Wtedy będziemy płakali.

Nie zgadzam się z Twoją opinią. Za to zgadzam się z kolegą wyżej. Niestety informacja o dual channel nie jest tożsama z dual channel wszystkich kości pamięci. Podaj proszę nazwę płyty głównej.

Płyta: GA-770TA-UD3

Układ pamięci:
slot #1/kanał 0: -
slot #2/kanał 1: 2GB
slot #3/kanał 0: 4GB
slot #4/kanał 1: 2GB

Od razu Ci powiem, że Dual nie działa pomiędzy pamięciami na tym samym kanale.
Pamięci to różne modele tego samego producenta (Kingston).

Jeszcze jakieś wątpliwości?

To tzw. tryb flex dual channel. Płyta odwołuje się w trybie dwukanałowym do wspólnej ilości pamięci, a w twoim wypadku część pamięci pracuje jednokanałowo.

Zapominasz o jednym małym drobiazgu - Flex Dual Channel działa na płytach Intela, a ja mam AMD.

U mnie jest:

Dual channel (Interleaved) mode
This mode offers the highest throughput for real world applications. Dual
channel mode is enabled when the installed memory capacities of both
DIMM channels are equal. Technology and device width can vary from one
channel to the other but the installed memory capacity for each channel
must be equal. If different speed DIMMs are used between channels, the
slowest memory timing will be used.

Przecież napisałem już w dwóch postach ,że dual channel dotyczy połowy Twojej pamięci. Nie rozumiem za bardzo o co Ci chodzi. To nie jest typowy dual channel. To próba jego wykorzystania w części pojemności pamięci.

1 polubienie

A ja w pięciu postach napisałem, jak to u mnie działa.

Wyobraź sobie, że wcześniej miałem 2+4GB i wtedy było Single. Po dokupieniu kostki kolejnej kostki 2GB, całość przeszła w Dual.

Zakładam, że nie bardzo wiesz jak działa Dual i dlatego Dual na 3 kościach jest dla Ciebie szokiem.

Może ułatwię Ci zrozumienie…

To jest Dual:
image

To też jest Dual:
image

To NIE jest Dual:
image

@mrDark Ciekawe!

To znaczy, że masz coś takiego?
Screenshot_3

A jak zmieniłaby się prędkość, gdybyś zrobił to?
Screenshot_2

Jakiś teścik na wydajność? :smiley: Ciekawe, czy wydajność lekko wzrośnie? :thinking:

Niestety takie testy odpadają. Musiałbym rozkręcać kompa, ściągnąć chłodzenie z CPU i zakupić nową pastę.
Radiator utrudnia mi dostęp do skrajnych slotów, a same kości, też mają swoje radiatory (Kingston HyperX).

Na testach wyszło by właśnie ,że nie cała pamięć pracuje w dual channel. Wyszło by ,że po zapełnieniu pewnej części w takim trybie spadnie wydajność do single channel. Wiem jak on działa i wiem z czego wynika różnica między 32/64 bity a następnie 128 bitów i dlaczego w przypadku Twojej konfiguracji cała pamięc nie działa w dual channel. Wiem także co oznacza ustawienie Twojej pamięci w trybie unganged. Wiele lat bawiłem się platformą AMD.

Testy wszystko powiedzą. Fakt, że różnica w dużej części codziennych zastosowań będzie niezauważalna. To jednak będzie ona istniała.

Napisałeś ,że masz problem ,żeby komputer rozbierać, więc ok. Wystarczy, że znajdziesz testy na necie.

Przepraszam ale jeszcze nie dowiedziałem się odpowiedzi na swoje pytanie.