RAM - jak dobrać kości do Asrock Z77 pro3

Cześć

Mam płytę główną Asrock Z77 Pro3. Mam problem z pamięcią RAM.
Od kilku lat miałem zainstalowane 2 kości po 4 GB 1333 Mhz. Jedna na slocie pierwszym, druga na trzecim. Pracuję teraz zdalnie i brakuje mi ramu. Kupiłem sobie 1 kość 8 GB 1333 Mhz. Zainstalowałem ją dzisiaj w slocie nr. 2. Komputer się uruchomił, wszystko OK. Windows 10 pokazywał 16 GB. Uruchomiłem CS GO, gram ok. 10 minut i zaciął się komputer (komputer ostatni raz zaciął mi się jakieś 5 lat temu). Zrobiłem reset. Wracam do gry. 5 minut i znowu zacięty. Robię reset i zaczyna beepować BIOS, już nie daje rady go uruchomić. Wyjąłem nową kość RAM ze slotu nr 2 i wyjąłem 4gb ze slotu nr1. Włożyłem 8GB do slotu nr 1 i teraz mam 8GB w nr1 oraz 4GB w slot nr 3. Komputer działa.

  1. Czy to jest możliwe, że nie mogę mieć takiej konfiguracji, że mam trzy kości?
  2. Czy taki układ jak mam teraz 8gb + 4gb jest dobry?
  3. Jak najlepiej teraz wykorzystać wyciągnięte 4gb? czy dokupić drugą kość 8gb i włożyć do nr.1 i nr.3 4b a do slotu nr2 i nr4 kolejną kość 8gb i mieć 24gb?
  4. Czy to by działało jeśli miałbym układ 8gb+4gb i drugi taki sam 8gb+4gb?

Na razie na 8gb+4gb się komputer nie zacina. Dlaczego tak to działa?

  1. niestandardowa, może być nestabilnie.
  2. skoro działa, to tak
  3. Jeżeli nie masz SSD, to dodaj. Ludzie grają na 8 GB, a 12 już jest całkowicie OK.
  4. Prawdopodobnie tak, ale 24 GB RAM, to byś musiał mieć najmniej I7…

A może głupie pytanie, a może nie. Próbowałeś użyć wszystkich slotów RAM prócz nr 2? Może jest uszkodzony i system ma problem…

Napisz dokładnie jakie masz modele starych i nowych pamięci.

Wrzucam foto kości RAM. Próbowałem teraz kombinować ze slotami.
Włożyłem w układzie: Slot1 - 4gb, slot3- 4gb, slot4-8gb i pojawiał sie 3x beep, komputer się nie włączał. Przełożyłem 8gb do slot1 oraz slot3 i slot4 po 4gb i tak samo 3x beep.

Dziwne, że wczoraj działało to dopóki nie włączyłem gry CS:GO. Miałem w slot1 i slot3 po 4gb i w slot2 8gb. System widział wtedy 16GB.

Teraz mam w slot1-8gb i w slot3- 4gb i mi widzi jako dual. Tylko jak wykorzystać tę kość 4gb która mi teraz zostaje, jaką dokupić aby to działało?


Dysk SSD mam. Wiem, że da się grać na 8GB, bo - tak jak pisałem - grałem tak przez kilka lat i nie o gry mi chodzi, a o programy. Normalne użytkowanie komputera. Muszę mieć ponad 10 GB pamięci w aktualnej sytuacji.

Akceptuję już ten fakt, że to nie będzie działać w konfiguracji ze wszystkimi trzema kośćmi razem. Czy ktoś wie dlaczego tak może być oraz najważniejsze: jaką kupić czwartą kość, aby móc wykorzystać je wszystkie?

Procesor mam Intel Core i5 3570k jeśli to istotne w dobieraniu RAMu.

A masz obecnie wszystkie tej samej firmy? Najpewniej taką samą jak 8, wtedy szansa największa.

To są bardzo podobne pamięci ale maja inne napięcia, 4GB - 1,5 V; 8GB - 1,35 V. Poszukaj ustawień w biosie.
https://www.goodram.com/produkty/dram-ddr3-dimm/

@Grzesiekk a czy mógłbyś mi wyjaśnić coś szerzej? Mam zmienić napięcia czy to oznacza, że są źle dobrane i nic się nie da zrobić? “Poszukaj ustawień w biosie” - mogę szukać, ale co z nimi zrobić? :slight_smile:

Sprawdziłem BIOS i jest pozycja

DRAM Voltage - 1,585V - (Auto)

jeżeli to faktcyznie inne napięcia, to lepiej ich nie łączyć…

A gdzie to jest oznaczone, że kość 8GB ma 1,35V? W linku do strony Goodram tego nie ma, a np tutaj jest 1,5V
https://www.morele.net/pamiec-goodram-ddr3-8-gb-1333mhz-cl9-gr1333d364l9-8g-429828/

W linku który podałem w karcie
dane techniczne:
GR1333D364L9/4G 4 GB 256x8
GR1333D364L9/8G 8 GB 512x8
parametry:

256x8 1,5 V
512x8 1,35 V

Albo morele ma błąd albo Goodram albo ja coś pokręciłem.

Włącz komputer tylko na 8 GB pamięci i sprawdź jakie napięcie ustawi sobie płyta.

Sprawdziłem na 1 kości RAM 8GB i pokazywało napięcie 1,585V w BIOS.
Sprawdziłem też jeszcze ustawienie Slot1-8GB, Slot4-4GB i był 3x beep, bez włączenia systemu.

Aktualnie znowu mam w slot1-8GB w slot3-4GB i komputer działa.

Przed chwilą jeszcze sprawdzałem takie ustawienia:

Slot1-pusty
Slot2-4gb
slot3-pusty
slot4-4gb

3x beep, komputer się nie włącza

dałem tak jak miałem zawsze

Slot1-4gb
Slot2-pusty
slot3-4gb
slot4-pusty

To samo. 3x beep, komputer się nie włącza

Nie wiem już o co chodzi. Przetarłem styki ramów o spodnie.

Zrobiłem tak:

Slot1-8gb
Slot2-pusty
slot3-4gb
slot4-4gb

I co? I działa! Bez sensu to wszystko. Wczoraj tak ustawiłem i nie działało.

I dlaczego pokazuje, że jest dual, skoro są 3 kości? Ktoś rozumie co tu się dzieje?

Zaraz uruchomię CS:GO i obstawiam, że sie zawiesi komputer

Rano robiłem memtest, przerwałem po około 2,5godzinach, było 3/4 zrobione testy i 0 błędów.

Ta płyta ma pary 1& 2 i 3&4 Może asynchroniczny też być.

… sparwdziłeś te napięcia? To loteria…

@anon7248146 Sprawdziłem napięcia. I co z tego, że je sprawdziłem?

Pamięci te nie są sprawdzone przez producenta płyty pod kątem kompatybilności ale to nic, bo to częsty przypadek. Jednak napisałbym do Goodram, o co chodzi z tymi napięciami. Być może płyta główna źle je rozpoznaje, źle przypisuje napięcia przez co się zawiesza pod obciążeniem. Nie lubię takiego podejścia do klienta, że ten sam musi kombinować, co producent wymyślał. To powinno być jasno napisane w specyfikacji produktu.