RAM jaki wybrać

Potrzebuje dokupić nieco pamięci RAM, w najbliższym czasie. Mam płytę pod DDR 2 z 4 gniazdami pamięci, ale DDR2 ostatnio trochę zdrożały i ciężko kupić moduły o dużej pojemności.

Czy opłaca się dokupić jeszcze DDR2 czy lepiej rozejrzeć się za płytą pod DDR3 a te DDR2 i płytę sprzedać. Potrzebuje minimum 8GB RAM, i chciałbym się zmieścić w cenie do 500zł (ewentualnie nieco więcej jeżeli zmieniałbym płytę) :?:

Co to za płyta, jaki procesor?

Cóż to takiego wymagającego używasz, że aż 8 GB pamięci RAM potrzebujesz?

pod phenoma X4 955, gigabyte, obsługuje do 16GB, pudełka nie chce mi się szukać

A system masz 32 bit czy 64 bit?

Zastanawiam się nad zakupem minimum 8GB RAMU a ty pytasz o to czy mam system 32 czy 64bit :o

Tak czy inaczej za chęć pomocy dziękuje ale prosiłbym o konkretną odpowiedź.

Czy zmieniać płytę, czy szukać DDR2, może ktoś ma namiary na jakieś tanie kości na allegro?

Tylko dlatego, że jeżeli masz system 32 bit to niestety nie obsłuży on 8GB pamięci RAM.

32bitowy system obsłuży do 64GB RAM w przypadku linuksa jeżeli kernel obsługuje PAE, podobnie w windows serverze, chociaż chyba nie w każdej edycji.

Ale nie o to mi chodzi, Zastanawiam się czy lepiej kupić nową płytę i ddr 3 które są tańsze, czy kupować ddr2.

Ale bardzo ciężko znaleźć moduły DDR2 po 4GB, i są strasznie drogie. :?:

Moja płyta to gigabyte ma78gm-ud2h, znacie może jakiś rozsądny odpowiednik pod ddr3 :?:

Albo mam jeszcze inny pomysł, wyjmę 1 kostkę 1 giga i na jej miejsce włoże 4 gigową, w ten sposób będzie 7GB, najtańszym kosztem, tyle że bez dual channel.

Będzie odczuwalny spadek wydajności?

Dodane 21.04.2011 (Cz) 20:12

Przepraszam za podwójny post, ale bardzo mi zależy na odpowiedzi.

Mógłby ktoś odpisać czy pamięć bez trybu dual channel będzie dużo wolniejsza, ewentualnie czy wymieniać płytę na ddr3 i kupować już ddr3.