RAM pracuje wolniej niż wcześniej

A wcześniej działały normalnie na 667 MHz i przy podkręconym na 3.3Ghz.

W BIOSIE timinigi i taktowanie są na auto. Co najlepsze gdy chciałbym ustawić ręcznie to nie ma takiego taktowania.

Płyta główna: N68C-S UCC

na tym screenie masz częstotliwość jakieś 644MHz (pamięć DDR reaguje na zbocze narastające i opadające sygnału taktującego)

Ale powinno być 667mhz na drugim screenie gdyż pracują w dualu i mają naprawdę 1333Mhz

Akurat Dual Channel nie ma tu nic do rzeczy. Co nie zmienia faktu, że w programie powinna być podane rzeczywiste taktowanie pamięci - 667MHz (czyli efektywnie ~1333MHz). Rozumiem, że masz właśnie pamięć RAM DDR3 1333MHz?

Częstotliwość pamięci zależy również od szyny FSB, więc jeśli podkręciłeś procesor przez ten właśnie parametr, nie ustawisz równo 667MHz. Jakie częstotliwości masz do wyboru w BIOSie?

Ja miałem kiedyś podobną sytuację tylko odwrotnie czyli taktowanie pamięci podniosło się podkręciły na ustawieniach auto. Spóbuj w biosie zrobić ustawienia ręczne ustaw większy dzielnik, mnożnik jak zwą dla poszczególnych platform bo masz za mało przy pamięci w stosunku do taktowania szyny żeby było zblizone do 667 nie będzie tak równo jak pisze freedom , .

Mam GoodRAM 2x4GB DDR3 1333Mhz CL9

W BIOSIE na manualnych ustawieniach jest:

440Mhz DDR3_880

586Mhz DDR3_1176

733Mhz DDR3_1466

880Mhz DDR3_1760

Gdybyś ustawił FSB na standardowe 200MHz, miałbyś do wyboru wartości 400/533/667/800MHz. Po prostu ustaw 733MHz, nie jest to duża różnica w stosunku do częstotliwości normalnej, więc wszystko powinno działać okej (gdyby jednak nie, podbij lekko napięcie pamięci).

Ustawiłem na 733Mhz i mam tak:

3R0BG.png

Czy to taktowanie jest bezpieczne? I lepsze w porównaniu do standardowego?

Bezpieczne, ale tak jak wspomniałem, gdyby występowały jakieś problemy, zawsze możesz zwiększyć napięcie pamięci RAM. Czy lepsze? Wyższa częstotliwość to teoretycznie większa wydajność, z tym, że w praktyce różnice będą tak małe, że w normalnym użytkowaniu ich nie zauważysz. Jakby coś się działo, pisz w tym temacie, pomożemy.

Można na początek użyć do przetestowania bootowalnego memtest+. Raczej nie powinno być błędów a najlepiej przekonasz się używając kompa czy nie pojawią się jakieś niestabilności naprzykład uruchamiając z gier które uzywasz tą co ma większe wymagania i jak będzie. Jak masz napięcia zostawione na auto od procesora i pamięci a są podkręcone to piszą że wtedy róznie może być i płyta może chwilami pobijać powyżej maksymalnego progu a to może być niebezpieczne dla części.