Ram, raz ładuje raz nie

Witam, mam taki problem otóż ostatnio czasami nie ładowało mi jednej kości ramu, lub “wywalało” ją podczas późniejszej pracy. czasami uruchamiała się w trybie single channel zamiast w dual-channel z drugą.(również czasem nie załadowało jej, a później jak sprawdzałem to została załadowana podczas pracy?). posprawdzałem obydwie, wyjąłem najpierw pierwszą i zobaczyłem czy działa potem wyjąłem drugą i pierwszą kość włożyłem też działała. I nie wiem narazie ładują się obydwie w należytym porządku. I tu moje pytanie czy to mogło być tylko od tego że ram nagle przestał źle stykać się w gnieździe czy to może być jakaś głębsza przyczyna. Ram Mam: 2x2GB (GoodRam, DDR3,GR1333D364L9/2G,666Mhz). Dodam że prócz tego karta graf. jest integrowana. płyta główna: GIGABYTE GA-MA785GMT-UD2H

A zależy mi na tym żeby wiedzieć czy coś jednak jest nie tak z tym, bo mam jeszcze dwa tygodnie gwarancji na obie kości ramu.

Z góry dziękuje za pomoc.

Po pierwsze zresetuj BIOS do ustawień fabrycznych “Load Defaults” czy coś w tym stylu. Jeśli się nie uda, odłącz zasilanie, wyjmij baterię z płyty głównej, naciśnij parę razy Power, włóż baterię, podłącz zasilanie, załaduj ustawienia domyślne BIOSu.

Na pewno najlepiej byłoby sprawdzić włożone 2 kości RAM programem Memtest86+, później testować pojedynczo.

http://www.dobreprogramy.pl/Memtest86,Program,Windows,12492.html

ISO należy wypalić na płycie CD i z tak przygotowanej płyty wystartować komputer bootując go z CD/DVD.

Jeśli używasz Windows Vista to dodatkowo po MemTeście możesz sprawdzić RAM w ten sposób:

Otwórz narzędzie Diagnostyka pamięci, klikając przycisk Start, klikając kolejno polecenia Panel sterowania, System i konserwacja, Narzędzia administracyjne, a następnie klikając polecenie Narzędzie diagnostyczne pamięci.‌ Wymagane uprawnienia administratora Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.

Jeśli Windows 7 to:

Start >Panel sterowania>Narzędzia administracyjne>Diagnostyka pamięci systemu Windows

Nie miałeś przez przypadek BlueScreenów?

Poza tym grafika zintegrowana zjada trochę pamięci. Ale nie powinno mieć to znaczenia.

użyj Memtesta - jak kolega wyżej radzi,

sprawdź kości osobno i będzie ok, to sprawdź razem - jak sypnie błędami to najprawdopodobniej wystarczy podnieść napięcie.

Gigabyte kiedyś ukrywał takie opcje w biosie - skrót klawiszowy to bodajże Ctrl+F1.

Blue screenów nie miałem jak do tond, mógłby mi ktoś opisać jak działa ten program jak już go zbootuje? jak go uruchomić, ile około mogą potrwać testy, w jaki sposób wyświetlane są błędy? Czy program sprawdza wszystko do momentu przerwania czy jak skończy to jest jakaś informacja? I jak go najlepiej skonfigurować?, Domyślne ustawienia biosu już przywracałem dawno temu, nie miałem jeszcze tego problemu, Używam Windowsa XP.

Jak zabootujesz to o ile pamiętam wybierasz testy i rozpoczynasz - testowanie przebiega w cyklach i trwa nieustannie - samo się nie zakończy. Zrób po 10cykli, albo testuj po około godzinie każdą kość. Błędy będą oznaczone w polu Error.

to jak to zakończyć?

Jeszcze tak myślę że to może i było od niskiego napięcia, nie jestem w stanie powiedzieć od kiedy mi się tak skopało z tym ramem, ale dopiero kilka dni temu to zauważyłem przy programie diagnostycznym, przy post’cie biosu nie zwracałem na to uwagi, ale ostatnio nie wiem coś chyba się działo z napięciem w budynku, dzisiaj było jakieś niskie napięcie przez kilka godzin, pc się nie chciał woogule uruchomić (tzn chodził ale nie rozpoczynał pracy woogule.), reszta sprzętu też jakoś powariowała. Może te amplitudy napięcia były już od pewnego czasu,Kiedyś też tak miałem, że po włączeniu, z 0.5 minuty nic nie zaczynał pracować, dopiero później zaskoczył.

Po za tym zasilacz też raczej mam nie najlepszy, Ale sam już nie wiem co o tym myśleć, dopiero jak włożyłem ten ram ponownie to zaczęło go ładować, narazie się nic z nim nie zdarzyło i działa.

Zrobię jeszcze później tego memtesta, zobaczę może jakąś grą obciążę pc i zobaczę czy wszystko dobrze działa, mam nadzieje że mi tylko nie zacznie bluescrenów wywalać, czy też resetować pc.

Dodane 20.07.2012 (Pt) 18:37

Zrobiłem tego mem testa, 2 passy, 0 błędów,Nie ruszałem nic w konfiguracji, ogólnie wyglądało to tak:

MemTest86+ v4.20|

-----------------------

AMD K10 (65nm) @ 3014Mhz

L1 Cache: 64k 49404 Mb/s

L2 cache : 1024k 17320 Mb/s

L3 cahce:None

Memory: 3582M 4464Mb/s

Inc: AMD altchon (tm) II X2 250 procesor / Ecc disidabled

Settings : Ram 533 Mhz/ DDR1067/Cas: 7-7-7-20/DDR (64-bit)


Wall Time| Cached| ResvMem| Mem Map | cache| ECC|Test|Pass| Errors| Ecc Errs|

1:24:12 3582M 12k E820 On Off STD 2 0 -


Pass Complete, No errors,press Esc to exit