Ram timing - co to jest?


(CRANK127) #1

Witam.

Ostatnio wziąłem się za podkręcanie swojego procesora i w kilku poradnikach natknąłem się na coś takiego jak timingi pamięci. Co to jest i jak to się ma do podkręcania procesora? Czy muszę coś odpowiednio ustawiać?

Druga sprawa to taktowanie mojej pamięci. Powinno ono wynosić 1066mhz jednak ostatnio pierwszy raz sprawdziłem je w biosie i byłem zaskoczony, bo tam wyświetlała się wartość 400mhz. Teraz, po podkręceniu procesora taktowanie wynosi około 800mhz. Jak to się ma do 1066mhz?


(Jaromir Zurawski) #2

Timingi, czyli opóźnienia. Im krótsze, tym lepsze. Nie wiem jak ma się to do Intela, ale na AMD widać dużą róźnice pomiędzy CL9, a CL6 :slight_smile:

Co ro taktowania - zwiększ to w BIOSie i po problemie. W razie kłopotów możesz delikatnie zwiększyć napięcie.


(CRANK127) #3

A jak odczytać jakie CL mają moje pamięci? Timingi są takie: 5-5-5-15.

Napięcia pamięci w CPUID to V2 i V3?

Dodane 26.02.2012 (N) 14:25

Dobra, moje pamięci mają CL5. Czy podczas podkręcania procesora trzeba zmieniać timingi?


(Pioruns) #4

Nie.

Timingi zmieniasz, gdy chcesz uzyskać lepszą wydajność pamięci. Gdy znajdziesz już stabilną granicę OC twojego CPU, wtedy możesz się wziąć za podkręcanie pamięci.


(CRANK127) #5

A można zwiększyć taktowanie pamięci bez zwiększenia FSB? Np. chciałbym aby FSB było standardowe (333Mhz) a pamięci zamiast 400mhz na 1066. Miejsce w biosie, gdzie wyświetla się taktowanie pamięci jest na szaro i nic nie mogę zmienić.