Ram timing - co to jest?

Witam.

Ostatnio wziąłem się za podkręcanie swojego procesora i w kilku poradnikach natknąłem się na coś takiego jak timingi pamięci. Co to jest i jak to się ma do podkręcania procesora? Czy muszę coś odpowiednio ustawiać?

Druga sprawa to taktowanie mojej pamięci. Powinno ono wynosić 1066mhz jednak ostatnio pierwszy raz sprawdziłem je w biosie i byłem zaskoczony, bo tam wyświetlała się wartość 400mhz. Teraz, po podkręceniu procesora taktowanie wynosi około 800mhz. Jak to się ma do 1066mhz?

Timingi, czyli opóźnienia. Im krótsze, tym lepsze. Nie wiem jak ma się to do Intela, ale na AMD widać dużą róźnice pomiędzy CL9, a CL6 :slight_smile:

Co ro taktowania - zwiększ to w BIOSie i po problemie. W razie kłopotów możesz delikatnie zwiększyć napięcie.

A jak odczytać jakie CL mają moje pamięci? Timingi są takie: 5-5-5-15.

Napięcia pamięci w CPUID to V2 i V3?

Dodane 26.02.2012 (N) 14:25

Dobra, moje pamięci mają CL5. Czy podczas podkręcania procesora trzeba zmieniać timingi?

Nie.

Timingi zmieniasz, gdy chcesz uzyskać lepszą wydajność pamięci. Gdy znajdziesz już stabilną granicę OC twojego CPU, wtedy możesz się wziąć za podkręcanie pamięci.

A można zwiększyć taktowanie pamięci bez zwiększenia FSB? Np. chciałbym aby FSB było standardowe (333Mhz) a pamięci zamiast 400mhz na 1066. Miejsce w biosie, gdzie wyświetla się taktowanie pamięci jest na szaro i nic nie mogę zmienić.