RAM tylko dla AMD (AMD Only)?


(XtremeRelocaled) #1

Witam!

Natknąłem się otóż na pamięć AMD Only, dokładnie DDR2 800MHz, pojemność 1 kości - 4GB. O co dokładnie z tym chodzi? Widziałem wiele płyt pod podstawkę Intela które posiadają tylko 2 sloty a obsługują "do 8 GB pamięci ram DDR2", a kości DDR2 4GB najczęściej widuję z napisem "AMD only". To znaczy że jak podłącze sobie do płyty z Intelem to system nie wystartuje czy coś?

 

Przy okazji co się stanie jak podłączymy np. o 0,5GB więcej niżeli producent wypisuje? Testował ktoś?

 

Dokładnie pamięć znalazłem TU


(bachus) #2

Słowem kluczowym jest pewnie REG ECC (pamięć stosowana najczęściej w serwerach).


(XtremeRelocaled) #3

Teoretyczne  ta pamięć jest w kategori Desktop. To znaczy że procesory AMD (do desktopu) mają wbudowany kontroler z obsługą pamięci ECC?


(MacGregor) #4

Jakaś bujda na kołach. Pamięć ram (szczególnie ta starsza) nie jest przypisana do podzespołów danego producenta i jeśli parametry są zgodne z tymi zalecanymi to nie powinno być żadnych komplikacji.

 

Co do zainstalowania większej liczby pamięci. Jest wiele możliwości: Dana kość może w ogóle nie zostać wykryta, może być ograniczona o daną pojemność, ograniczyć osiągi wszystkich pamięci i sama zostać nie wykryta lub po prostu spowodować że będą problemy z zakończeniem testu POST. Tak czy inaczej nie ma sensu sprawdzać ponieważ mija się to z celem.


(hindus) #5

A ja znalazłem takie coś -> http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2483971/amd-ddr2.html

I niektórym faktycznie na płytach z Intelem RAM “Amd only” nie działa. 


(XtremeRelocaled) #6

Z tego co znalazł hindus wynika że różnie to bywa. A w kwestii dodatkowego ramu ( MacGregor ) - nie mija się gdy mamy jeszcze inne kości, sprzęt, czas i chęci, a nóż się uda? Ale jakby kupować “bo może się uda” nie posiadając dodatkowych części to masz rację.

 

Myślicie że warto kupować ten ram?


(MacGregor) #7

Na podanym przez ciebie linku nie piszę nic o kłopotach z tym związanych a tym bardziej nie nalazłem żadnej informacji (nie czytałem zbytnio dokładnie całego opisu) że jest to pamięć tylko pod procesory chipsety AMD. Jeśli ktoś chce się pobawić i ryzykować to owszem. Ja jednak przy takich pytaniach wychodzę z założenie że ktoś myśli nad kupnem pamięci.


(XtremeRelocaled) #8

Memory Capacity: -> 4G 800MHz AMD <-

 

A na tej to już większość to AMD


(MacGregor) #9

W takim razie nie polecam kupować tego pod płyty intela. Szkoda ew. nerwów i pieniędzy,


(sr57be45) #10

 

Trochę taniej  niż na alie. Ale to i tak 4GB ddr2 w cenie 8GB ddr3. 

 

 

Ech ddr2 specjalnie dla intela ;( , irytujące gdy płyta główna ma 4 sloty ram i max 8GB ale tylko w układzie 2x4GB ;]