Ram udimm & dimm

Cześć, szybkie pytanie:


oto moja płyta główna, w której na chwilę obecną mam RAM hyperx 8gb ddr 1600 CL 10 240 Pin UDIMM ,chce dokupić kolejną kość i nie wiem o co chodzi ,ale na rynku dostępne są same DIMM ,a na specyfikacji płyty głównej jest wyraźnie napisane ,że są 4 sloty DIMM i wszystko działa ,więc jeśli dokupie kolejne 8gb DIMM to będzie to ze sobą kolidować ?

DIMM = UDIMM = pamieć bez korekcji błędów (czyli nie-serwerowa). Twoja płyta obsługuje maksymalnie 32 GB RAM i ma cztery banki/sloty. Jeden slot masz zajęty. Kup identyczną kość o takiej samej pojemności oraz taktowaniu i najlepiej tego samego producenta. Wtedy będziesz miał dual channel i jeszcze dwa wolne banki na kolejną rozbudowę w przyszłości. Sprawdź tylko w instrukcji od płyty głównej w które banki na płycie głównej należy włożyć kości RAM by pracowały w trybie dual channel. Bo nie zawsze jest to 1,2. W starszych płytach mając dwie kości RAM i aby pamięci pracowały w dual channel należy włożyć je do banków 1,3 pozostawiając 2 i 4 pustymi. Gdzie bank 1 jest zawsze ten pierwszy od procesora.

@sidkwa
Gorąco polecam wrócić do podstawówki na nauki czytania ze zrozumieniem, albo niezabieranie głosu jeśli się nie ma pojęcia… Wiesz co to pamięć zbuforowana i niezbuforowana? Gdzie RÓŻNICA TO NAPIĘCIE 1.35/1.5…

Przeczytaj raz jeszcze swoje pytanie i odpowiedź, kości możesz mieć opisane dowolnie, o ile działają są dobre. Żeby dwie kości działały razem musisz, tak żeby mieć 99% szans, kupic ten sam typ i najlepiej tego samego producenta. Zakup innej, teoretycznie wspieranej przez płytę, może spowodować działanie obu osobno i wykrzaczanie razem. To właśnie napisał Ci Sidkwa i miał rację.

Nie ja ale to ty powinieneś wrócić do szkoły. Napiszę ci w skrócie o co chodzi bo nie ogarniasz swoim rozumem tego co napisałem UDIMM & DIMM to jest to samo. Rozumiesz już? UDIMM to określenie pamięci stosowanej w komputerach domowych/biurowych bez korekcji błędów, która w warunkach domowych biurowych nie jest potrzebna. Jej inną odmianą jest RDIMM pamięć stosowana w serwerach, która ową wyżej wspomnianą korekcję błędów posiada co jest bardzo istotne w zastosowaniach serwerowych. To raz. A dwa. Jesteś bardzo niemiły jak na kogoś kto prosi o pomoc na forum a potem jeszcze bezczelnie obrażasz kogoś kto ci tej pomocy próbuje udzielić. Może więc wróć do rodziców niech nauczą cię kultury bo ma jej od ciebie więcej byle jaki jogurt na półce w markecie.

Różnica jest taka, że pamięci UDIMM są niskonapięciowe 1.35V, pamięci DIMM są to zwykłe pamięci 1.5V. Kwestia jest taka, że jedne z drugimi nie będą działać (mi na x prób nie ruszyły żadne w ten sposób).

Pamięci niskonapięciowe oznaczone są literką L.
Np. PC3L-12800U, zwykłe to PC3-12800U.

PC3-12800E będą pamięciami ECC not-registered.
PC3-12800R natomiast będą pamięciami typu ECC registered, typowo serwerowymi.

Możesz trafić również na pamięci niskonapięciowe ECC, wtedy oznaczenie może wyglądać tak:
PC3L-12800R.