Rangi przy rejestracji dla 6 różnych użytkowników

Witam:)

Potrzebuje pomocy w zarysowaniu mniej więcej planu aby wykonać ustawianie rang. Będę mieć 6 typów użytkowników dla których chcę mieć różne uprawnienia.

Przy rejestracji mam stworzony formularz w którym używam radio buttonów :

Twój kolor to biały 

 Twój kolor to zielony 

Twój kolor to fioletowy 

Twoj kolor to czarny 

Twoj kolor to rozowy
  • ostatnim typem będzie administrator. Nie wiem jak za bardzo się za to zabrać bo jedyne materiały znalezione na internecie są o tworzeniu rangi dla administratora i reszta to zwykli użytkownicy. Chcę zrobić tak by w zależności który kolor dana osoba wybierze dodawana zostawała liczba do pola ranga. Nie wiem czy stworzyć 1 tabele users w której będą tylko login hasło i ranga —> która będzie łączyła tą tabelkę z innymi czyli tabelami kolorów. Czy od razu przy rejestracji użytkownicy będą dodawani do rożnych tabel? jeśli tak to w którym miejscu w kodzie to ustawić? Na wielu forach doradzają by stworzyć dodatkową tabelę z uprawnieniami - czy to jest konieczne? Czy tak jest proście? Co w tej tabeli powinno być - nazwa rangi i id_rangi? Czy mam to 6 razy w rejestracji dodać?:

    $query = “INSERT INTO users (nick , pass, data_rejestracji, ‘ranga’) VALUES (’$nick’, ‘$pass’, ‘$data’, 1)”;

i przypisywać liczby dla każdego? jeśli tak to możecie mi pomóc jak połączyć to z formularzem? Czy trzeba użyć Javascript? JQuery? gdy robię tak to nie dodaje do bazy danych:

if($row['check']== 'b'){


                         $query = "INSERT INTO `biali` (`nick` , `pass`, `data_rejestracji`, 'ranga') VALUES ('$nick', '$pass', '$data', 1)";                        

                        if(mysql_query($query)) echo 'Zostałes poprawnie zarejestrowany! Możesz się teraz zalogować';


                        }


[/code]


próbuję jeszcze tak ale też coś źle w kodzie pewnie robię:

[code] if($radio == ‘bialy’){ $b = ‘checked=“checked”’; $query = “INSERT INTO users (nick , pass, data_rejestracji, ‘ranga’) VALUES (’$nick’, ‘$pass’, ‘$data’, 5)”; if(mysql_query($query)) echo ‘Zostałes poprawnie zarejestrowany! Możesz się teraz zalogować’; } else echo ‘nie działa’;
i wyświetla mi, że nie działa, jak zmienie w nawiasie

if($_POST['check'] == 'bialy')

też nie działa I taka jedna rzecz mnie nurtuje, jeśli już będzie działał ten system rejestracji to: -czy na każdej stronie będzie trzeba robić :

if($ranga == 4) { kod }

i tam dodawać dostępne opcje?, czyli przydałoby się zrobić szablon dla użytkownika który ma najmniej opcji, potem dodawać sprawdzanie rangi i wyświetlanie opcji?

Dodane 03.05.2012 (Cz) 19:07

Proszę pomóżcie mi połączyć formularz z rejestracją, bo stanęłam w miejscu i nie mogę iść dalej. Jeśli niezrozumiale napisałam post to napiszcie poprawię go :slight_smile:

Baza:

Uzytkownicy ID_uzytkownika, Login, Haslo

Uprawnienia ID_uprawnienia, Nazwa

Uprawnienia_akcja ID_akcja, ID_uprawnienia, Akcja

Uzytkownicy_uprawnienia ID_uzytkownika, ID_uprawnienia

Kod PHP:

Po pomyślnym zalogowaniu tworzysz obiekt o nazwie “uzytkownik”. Ustawiasz mu Nazwa_uprawnienia oraz ID_uprawnienia. Gdy będzie wykonywał akcję np. “dodaj post”, sprawdzasz, czy ID_uprawnienia jest przypisane do tej akcji (tabela Uprawnienia_akcja). Polecam również Zend Framework, ponieważ możesz przekopiować plik z klasą odpowiedzialną za logowanie i uprawnienia bez potrzeby użycia całego frameworka. Poczytaj: http://magazynt3.pl/Kontrola-uprawnien-w-aplikacji-Czyli-jak-uzyc-Zend-ACL/