Ransomware.locky - cybertarcza orange

Witam

Mam podobny problem.

W domu posiadam 2 komputery i na obu nie mogłem się dostać do sieci, na obu miałem ten sam komunikat od cyber tarczy orange. Pierwszy raz coś takiego widziałem na oczy. Pani z orange ( infolini) zdjeła mi ta blokadę. Wziąłem się za poszukiwania Ransomware.locky bo co ciekawe żaden z komputerów nie był zaszyfrowany a raz w życiu widziałem jak taki komputer wygląda. Stąd nie jestem pewny czy w ogóle ma się czego bać bo może to Orange pokazał tylko, że jest super czujny a na kompie nic nie ma. Nie wiem co mysleć.

Na obu komputerach jest darmowa Avira która nic nie wskazała. Podczas dużego skanowania owszem poznajdywał jakies pliki ale nie ten co wyżej wskazany. Pobrałem malwarebytes. Na jednym Kompie znalazł 35 a na drugim 2 ale żaden z pilków nie był Locky. Dwa pliki miały w końcówcę ware i zostały usunięte. Na obu kompach Malwer wskazuje 0.

https://cert.orange.pl/cybertarcza

Wchodziłem dzisiaj w ten link i pokazał, że jest zagrożenie ransomware locky co mnie mocno zdziwiło jak niby? Komputer nie jest zablokowany po prostu wszedłem w ten link. Nie wiem co mógłbym więcej zrobić, zaszyfrować nic nie zaszyfrowąło nie widać by w ogóle coś się działo na kompach a jesli coś się dzieje to pytanie na którym?

Pomoże mi ktoś jestem zielony w temacie?

 

Znajomy poradził mi przeskanować ComboFix znalazł jakieś dwa pliki i je wywalił. Z drugim komputerem w domu poszedłem radykalnie i zrobiłem mu formata w ten sposób jeden odpada. Co najciekawsze komputer po formacie dalej muli ma zero danych a obciążone ma maksimum ramu (2 gb).

 

https://forum.dobreprogramy.pl/raport-obowiazkowy-farbar-recovery-scan-tool-529695t/