Raspberry Pi 3 model B i NAS - problem z konfiguracją

Witam
Zakupiłem sobie malinkę (Raspberry Pi 3 model B) w celu postawiania domowego serwera.
Przeglądałem rożne poradniki jak to zrobić i wydawało się to proste, a że z linuxem miałem do czynienia i to odrobinę, dodatkowo dawno temu na studiach to widziałem, że coś nie zadziała. I miałem rację…
Ostatecznie skorzystałem z poradnika dobrychprogramów.pl i szło nawet dobrze do komendy “sudo mkfs.ext4 /dev/sda1 -f” ale usunąłem -f i jakoś dalej poszło (-f brak takiej komendy…) . Teraz zatrzymałem się na “sudo setfacl -Rdm g:pi:rwx /mnt/extdisk/, sudo setfacl -Rm g:pi:rwx /mnt/extdisk/” i “sudo hdparm -y /dev/sda” i dalej już nie ruszyłem
Przypuszczam że zrobiłem coś źle bo linux jest niemiłosierny i nie wybacza błędów ale kopiowałem komendy po kolei, a i tak się nie udało :frowning:
Zarówno polecenie setfacl i hdparm nie działają: 1

Czy ktoś wie co zrobiłem nie tak…

A nie myslales o jakims latwiejszym rozwiazaniu jak np.openmediavault?u mnie dziala to calkiem dobrze.dodatkowo dodalem plexa.polecam

Możesz coś więcej o tym powiedzieć?
Masz jakiś łatwiejszy sposób na serwer NAS na malince?
Czy ja wgram ten OS to raczej powinno wszytko zadziałać?

https://sourceforge.net/projects/openmediavault/files/Raspberry%20Pi%20images/

Poszło szybko i skutecznie
Zobaczymy jak będzie się to sprawować
Jeszcze tylko dobrze zabezpieczyć i dostęp z zewnątrz i będzie bajka
Wielkie Dzięki!!!

Coś się popsuło.
Po ponownym zalogowaniu mam tylko takie menu

I czy da radę tak ustawić udostępnianie aby TV Samsung widział foldery?

Zaloguj sie jako admin i poustawiaj sobie jak ci pasuje.udostepnianie,scieszki,urzytkownicy itd.ja u mnie udostepniam zawartosc na 2 malinki z kodi i wszystko smiga.z pewnoscia to ogarniesz!

Witam
Udało mi się postawić NAS na malince i wszystko śmiga
Mam tylko problem z DLNA.
Postawiłem serwer, działa, ale nie ma w nim żadnych plików.
Sprawdzałem ścieżkę wiele razy, tak samo jak komendy z poradnika klik ale jak filmów nie było tak nie ma
Pliki są na dysku USB 3TB, sformatowanego w malinca (GParted) na NTFS.
1

2

Ktoś pomoże?

Już sobie poradziłem
Jest problem z aktualizacją listy ale może sama się zaktualizuje

W openmediavault masz plugin dlna.jak to ustawic mozna latwo znalesc np to https://www.htpcguides.com/install-minidlna-plugin-openmediavault/