Raspberry PI - przenosiny na inną kartę

Witam. Mam problem, posiadam Raspberry PI i zainstalowany system na karcie 8GB, jednak momentami mi nie starcza i chcę podmienić 16GB z aparatu na 8GB, jednak chcę to zrobić aby system i wszelkie ustawienia pozostały nie naruszone, gdyż wiele godzin spędziłem aby skonfigurować go tak jak chcę :wink: Ktoś ma pomysł jak to zrobić? bo chyba skopiować pliki tak po prostu to nie najlepszy pomysł.

Pozdrawiam

Myślę, że zrobienie obrazu dysku *.img powinno załatwić sprawę (np. za pomocą Clonezilli), następnie ten obraz kopiujesz na SD 16GB. Pamiętaj, aby później na nowej już karcie rozszerzyć partycje tak, aby cała pojemność była dostępna.

Dlaczego nie? Spróbować możesz, instalacja systemu to nic innego jak właśnie kopiowanie plików na dysk. Musisz użyć kopiowania rekurencyjnego z zachowaniem uprawnień. Przykład

cp -prfv / /mnt

zakładając, że karta zamntowana będzie w /mnt. Można też użyć dd, który przekopiuje wszystko bit po bicie łącznie z wolną przestrzenią. Przykład.

dd if=/dev/sda of=/dev/sdb

Można też użyć wspomnianej CloneZilli. Można też zrobić kopię ustawień i zainstalować świeży system.

Dzięki za odpowiedź. Jakby ktoś inny tu trafił to napiszę jak ostatecznie zrobiłem.

Clonezilla - była dobrym pomysłem, jednak przez kreator nie czytał mi karty i nie dawał do wyboru klonowania ;( konsolą niezbyt umiałem, ale w systemie była i zamontowałem na chwilę na próbę - działało i pliki były - do klonowania oczywiście od montowane.

cp i dd nie użyłem dlatego, że mam jeden slot karty sd w laptopie, czytnika nie mam na USB, a nie pomyślałem żeby sd na pendrive, z pendrive na sd…

Użyłem Win32DiskImager, najpierw zrobiłem obraz - działa chyba podobnie jak dd bo obraz zajmuje prawie 8GB, później obraz wgrałem na nową kartę i rozszerzyłem ją poprzez kreator w raspberry. Mogłem przegrzebać lepiej google na początku, no ale nic może ktoś inny łatwiej będzie miał.

W każdym razie dzięki za propozycje.

Pozdrawiam