Re: BIOS - problem z zapisem ustawień

Witam,

Mam taki problem: Komp nie zapisuje ustawień do CMOS więc za każdym razem muszę resetować zworką a potem rozruch z BIOS, Nowych ustawień z BIOS-u nie da się zapisać w CMOS-sie, za każdym razem, czy to ustawienia domyślne czy ustawione ręcznie ( F6,F7, F10) nie wchodzą. Problemy pojawiły się , gdy zainstalowałem kartę Gainward BLISS 8600 GT DDR2 512MB.

Przedtem miałem Palit 7600 GT, Powrót do pierwotnej konfiguracji nic nie dał. Przy ładowaniu pojawia się komunikat: ,CMOS checksum error, boot default settings from BIOS"

Sprzęt: Płyta Abit AB9, procesor Intel E6600, Pamięć RAM GoodRam 2x 1GB 800Mhz i 2x512MB 667Mhz,2 dyski Seagate 250GB i 320GB SATAII AS.

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc, czy można z tym coś zrobić , czy muszę kupić nową płytę?

Pozdrawiam,

Waldek

W dniu 10.07.2008 , o godzinie 21:52 został dopisany post przez waldekfortunka

Mój e-mail: waldekfortunka@wp.pl

co to znaczy nie wchodzą???

możesz podstawić nową baterię do płyty może o to chodzi??

możesz też zobaczyć czy nie ma uaktualnienie BIOSU na stronie producenta.

Po prostu niczego nie da się zapisać w CMOS -sie. Gdy już wyświetli się komunikat ,Save to CMOS" i podpowiedź Y to po kliknięciu na enter komunikat nie znika i kompa można wyłączyć tylko przez wyłączenie zasilania, reset nie działa wówczas. Może i bateria - nie próbowałem podmianki ale chyba nie , bo płyta ma zaledwie rok a w instrukcji wyczytałem,że bateria na 5 lat. Biosu nie aktualizowałem, bo się boję, ale to BIOS Z 2006r.

Dzięki za sugestie, może coś jeszcze?

Waldek

W dniu 10.07.2008 , o godzinie 23:36 został dopisany post przez waldekfortunka

Hurrra, F10 zapisało wreszcie ustawienia i jest OK!, tomik 68, dzięki. :smiley:

Witam, chciałem założyć nowy temat, ale mam podobny problem. Mianowicie chciałbym zabawić się w OC swojego procka (C2D 6400 2.13) oraz pamięci. Jeszcze dzisiaj wszystko grało, tzn bawiłem się w OC, w pewnym momencie doszło do tego, że wszystkie ustawienia się tj zresetowały i tak już jest cały czas. W biosie mam np. ustawionego procka na 2.5 a każdy program (Orthos, CPU-Z) czy to windows widzą standardowe taktowania, podobnie jest z pamiątkami. F10 rzecz jasna nie pomaga, gdyż robiłem tak cały czas. Update Biosa też zrobiłem. Moja płyta to Gigabyte 965P-DS4. Prosiłbym o pomoc

Może przesadziłeś z OC ?

Spróbuj tak:

Odłącz kompa od zasilania 230V, wyjmij baterię na 30 minut, włóż, ustaw bios tylko co trzeba na standard i zapisz Save i zobacz.