Re: NOWY DYSK TWARDY - POMOC W WYBORZE

Witam.

Przepraszam że zakładam kolejny wątek o podobnej tematyce ale tak się składa że ten temat nie jest uniwersalny. Każdy kupującyy ma inne wymagania i fundusze. Tak więc ja mam do wykorzystania około 200 zł, interesuje mnie dysk o pojemności 250-320GB, chciałbym żeby był rzecz jasna, cichy twardy i wydajny. Wiem że do najleszych zalicza się SEGATE ale sam sobie w wyborze nie poradze. Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie dlatego proszę o pomoc was.

Aaaa i przedewszystkim ma być to dysk SATA II :stuck_out_tongue:

W dniu 18.04.2008 , o godzinie 23:54 został dopisany post przez ByczY

Widzę że ten dysk KLIKNIJ TUTAJ cieszy się dość duszym zainteresowaniem. Co sądzicie ?

WD3200AAKS

szybki, cichy i wydajny… 180zł…

albo ten:

http://www.allegro.pl/item346628309_sea … cache.html

szybszy i tak samo cichy… ale wydajniejszy kosztem rozmiaru…

wolisz szybkość czy rozmiar?

Ciężko mi co kolwiek powiedzieć. A co proponujesz ?

te 2 dyski :wink:

jeśli zależy ci na szybkości bardziej niż na pojemności weź seagate barracuda es.2 250gb

jeśli zależy ci na pojemności bardziej niż na szybkości weź WD3200AAKS

oczywiście oba są szybkie ale seagate jest szybszy…

e4e2304447b0d8e1.jpg

Jaki wpływ na wydajność ma ilośc talerzy, liczba głowic i pamięć CACHE ?

W dniu 19.04.2008 , o godzinie 1:59 został dopisany post przez ByczY

Mam jeszcze pytanie, jak bardzo będzie widoczna ta rożnica w wydajnośći ?

Samsung F1 320GB i chyba nic lepszego w tej cenie (jak na razie) nie ma :slight_smile:

http://img501.imageshack.us/my.php?image=f12qp0.jpg

Ja ze swojej strony mogę polecić rodzinę dysków WD AAKS , posiadam 250Gb i jest cichy,chłodny i wydajny.

Czy weźmiesz Seagate es.2, SAMSUNGA F1, WD AAKS to będziesz zadowolony w każdym przypadku.

Nikt jeszcze nie odpowiedział na moje pytanie.

“Jaki wpływ na wydajność ma ilośc talerzy, liczba głowic i pamięć CACHE ?”

ilość talerzy wpływa na mniej hałasu niż więcej talerzowe :wink:

lb głowic to nie wiem :slight_smile:

cache wpływa na szybsze kompiowanie małych plików (np. na dysku 2mb cache kopiowanie 20000 plików po 1kb każdy zajmie bardzo długo a w 32mb cache dużo szybciej… przy większych plikach nie widać różnicy :slight_smile: )

Wybrałem WD3200AAKS, czy to dobry wybór okaże się podczas pracy i użytkowania. Czytałem dużo opini na różnych forach na temat tego dysku, każdy go sobie zachwala, wypowiedzi negatywnych jest dość mało.

Mam do was jedno pytanie. Czy dysk ten posiada NCQ ? ciężko znaleźć tą informacje na stronie producenta a każdy kto się wypowiada mówi inaczej

Głowic jest max 2 na talerz więc tutaj dużej rozpiętości nie ma, ale im mniej talerzy tym większa gęstość zapisu, a co za tym idzie więcej MB/s odczytu i zapisu.

I mniejsza głośność.

Co do WD3200AAKS to są dwie serie 00 VY A0 na dwóch talerzach i 00 B3 A0 na jednym talerzu, ta druga seria jest szybsza i cichsza, serie 00 VY A0 chyba wycofali ze sprzedaży bo ostatnio się pytałem w sklepie znak to mają tylko nową serie 00 B3 A0.

seagate, ktory podales powinien byc ok. sama mam bardzo podobny model, jesli nie ten sam. nie grzeje (38-41 stopni), w miare cichy, choc czasem zachrobocze.

troche mniej wazne moze, ale jednak jest opakowanie - shell (czy jak to sie pisze) - jest dobre (nie uszkodzi sie dysk podczas transportu), slyszalam, ze niektore firmy maja beznadziejne opakowania…

Nikt mi nie odpowiedział

W dniu 23.04.2008 , o godzinie 22:14 został dopisany post przez ByczY

Aaa i słuchajcie. Jutro idę odebrać ten dysk ale jedna rzecz mnie martwi, czy będę musiał od nowa stawiać system ? Od nowa wszystko instalować, ustawiać itp? C

Czy można za pomocą jakiegoś programu przerzucić cały system z rejestrem itd. na drugi dysk ?

Tak, ten dysk ma NCQ. Musisz instalować system na nowym dysku, chyba, że zostawiasz se stary dysk. Ale zaleca się trzymanie systemu na szybszym dysku, czyli nowszym :stuck_out_tongue:

systemowa kopia zapasowa… robisz backup na nowy dysk

narzędzie jest w windowsie :wink: