ReactOS pełna wersja?


(strabek) #1

Czy już ukazała się samodzielnie działająca wersja tego systemu?

Ma to być pierwszy darmowy system na podstawie WinXP??


(Sawyer47) #2

Co rozumiesz pod pojęciem "samodzielna" (oraz z tytułu "pełna")? Wszelkie informacje o wydaniach ReactOS znajdziesz na http://www.reactos.org/pl/index.html . Obecna wersja nosi numer 0.3.11.

ReactOS nie jest tworzony na podstawie WinXP. Celem jest stworzenie systemu funkcjonalnie równoważnego z Microsoft Windows NT i 2000.


(nintyfan) #3

Myślę, że to nie jest odpowiedni dział na zadawanie tego typu pytań, ale proszę:

http://www.reactos.org/pl/index.html

ReactOS wiele razy instalowałem na maszynie wirtualnej. Nie zalecam jednak eksperymentów z instalacją tego systemu obok jakiegoś innego.

Zależy, co przyjmiemy pod termin "na podstawie Windows XP". Pojawiały się wcześniej inne systemy operacyjne wzorowane pod pewnymi względami na Windows XP, np. LinuxXP, Linspire. ReactOS ma być z założenia pełnym zameinnikiem Windowsów z serii NT. Nie tylko uruchamia windowsowe aplikacje, ale także windowsowe sterowniki nie stosując rozwiązań jan Ndiswrapper czy DDwrapper.

-- Dodane 15.09.2010 (Śr) 21:47 --

http://www.reactos.org/pl/about.html

W dniu dzisiejszym na samym dole tej strony widnieje napis(może on coś naprowadzi).


(strabek) #4

(Sawyer47) #5

W obecnym stanie rozwoju ReactOS nie nadaje się na do instalacji na komputerze, a już szczególnie nie do codziennego użytku. Poczytaj link, który dał nintyfan: http://www.reactos.org/pl/about.html


(strabek) #6

Zapowiadano, w 2006, że efekt końcowy będzie się nadawał do samodzielnej instalacji.


(strabek) #7

Na to wychodzi


(nintyfan) #8

Jeżeli masz stary i wysłużony komputer, którego chcesz się pozbyć(w sensie: zezłomować), to możesz go wykorzystać do jakiś niecnych eksperymentów, jak instalacja ReactOS-a. Na normalnej maszynie nie zalecam.

ReactOS rozija się wolniej od Wine, jeżeli weźmiemy wymiar/zagadnienia w których twórcy obu projektów wkładają swe nadzieje. ReactOS poza tym pozwala na uruchamianie sterowników windowsowych, czego Wine nie robi. Tu jest diametralna różnica. W ReactOS możesz nawet uruchomić sterownik do karty graficznej z Windows(tak mi się wydaje).

Przy okazji warto wspomnieć o LUKS. Jestem negatywnie do niego nastawiony, ale Linux+LUKS+WINE może być lepszym kombajnem i działać stabilniej od ReactOS-a.


(strabek) #9

Wszystko już rozumiem.

Jednak nadal potrzebuje systemu operacyjnego na mojego PC


(RubasznyRumcajs) #10

więc zainstaluj sobie darmowego linuksa bądź zakup sobie licencję na windowsa, i go zainstaluj. osobiście jednak- jeśli chciałbym głównie odpalać programy napisane na windowsa (zdecydowana wiekszość btw), to bym go używał bez żadnych wynalazków typu 'wine' bądź 'reactos'.