ReadyBoost Czy coś pomaga?

Witam.

Czy przy mojej konfiguracji kompa da coś kupienie pendriva Pendrive 2GB Patriot XporterXT 200x? Czy odczuje jakieś przyspieszenie? Opłaca sie inwestować w pendriva i w tą funkcje?

Będę wdzięczny za pomoc :slight_smile:

Troche pomoże…ale jak kupujesz do tego specjalnie pena to nie polecam…a jak do innych rzeczy i do readyboost przy okazji to polecam

Dzieki za odpis.

A odczowalna będzie to różnica? w grach? programach? Czy wogóle jest sens? :slight_smile:

Sens jest…będzie róznica ale nie duż…w grach i większych programach np. photoshopie

  1. A w Twoim przypadku widzisz różnice z i bez pendriva?

  2. A czy np system włącza sie szybciej?

  1. róznica jest widoczna

2, bez pena system startuje w 34 sekundy a z w 30,5

Złączono Posta : 06.10.2007 (Sob) 10:41

aha i jeśli wyłączałeś usługi ti musisz włączyć usługę readyboost żeby działało

Dzięki za pomoc :smiley: :slight_smile:

Złączono Posta : 06.10.2007 (Sob) 10:53

Jeszcze Jedno:)

A co z pojemnością pena? Ma znaczenie kupienie 1GB czy 2GB? Czytałem też że po włożeniu pena trzeba ustawic jakiś rozmiar, o co chodzi? :slight_smile:

Jest też trik do XP readyboost tu http://www.windowsxlive.net/?p=1337

Poczytaj http://www.microsoft.com/poland/technet … rt025.mspx

minimum 2…przynajmnie tyle gb ile masz ramu

przy 2gb mozesz sobie odpuscic… to dziala ale przy 512… ty nie zauwazysz zadnej roznicy przy takim kompie

tzn bedzie mala różnica…ale będzie…

z tego artykulu jedna rzecz ciekawa jest…:

Czy nie chcesz tego powyzej kupic przypadkiem?

Złączono Posta : 06.10.2007 (Sob) 22:40

Natomiast co do samego tematu to sens jest ja mam bardzo slabego pena 1gb ale firmy noname a i tak dziala calkiem sympatycznie.

ja bym kupił firmy my flash czy jakoś tak na allegro…sa najszybsze

A nie lepiej kupić kostkę RAMu?

W xp była możliwość taka żeby do pamięci wirtualnej zapisywał dopiero po zajęciu całej ram fizycznej a w viście jest ?.Można mieć 2GB pamięci a i tak będzie zapisywał swampa.Można wyłączyć pamięć wirtualną no ale gry nie lubią tego a w tym przypadku jak otwierasz kilka programów naraz działa to na pewno sprawdzone szybciej ja sprawdziłem to na lapku

Żeby uzyskać najlepszą wydajność trzeba mieć stosunek RAMu do pendriva 1:1(1bg ramu i jeden gb na pendrivie)

Jeżeli kupujesz po to, żeby przyspieszyć działanie kompa, to odpuść sobie. :slight_smile: Co Cię zbawi te 5 sec w kilku procesach. Inna sprawa jeżeli potrzebujesz tego do różnych celów, wtedy fajnie jest potestować. Pozdro

Działa też dysk SATA/PATA podłączony przez usb

Ale i 300GB ready bosta nic nie daje

trzeba quada kupić i 16GB ramu

A może by tak zamiast fantazji i własnych wyobrażeń trochę rzetelnej wiedzy?

Dla posiadaczy komputerów z pamięcią 512-1024 (zwłaszcza!) z pomocą przychodzi technologia Windows ReadyBoost. Jeśli użytkownik posiada przenośną pamięć typu flash (pendrive USB lub kartę SD), może wykorzystać ją do przyspieszenia systemu. Technologia ta nie wykorzystuje pamięci na dyskach przenośnych bezpośrednio do zwiększenia ilości pamięci RAM (z powodu ogromnej dysproporcji wydajności), natomiast zapisuje tam dane wykorzystywane przez menadżera pamięci.

Jeśli użytkownik uruchamia wiele aplikacji na systemie z małą ilością pamięci, Windows ReadyBoost wykorzysta dysk flash do stworzenia kopi pamięci wirtualnej, która nie jest tak szybka jak RAM, ale i tak szybsza niż dysk twardy dla losowych odczytów/zapisów. Co ciekawsze, na dysku flash nie jest zapisywane nic, czego nie ma na twardym dysku, żeby po usunięciu klucza USB z systemu można było dalej bez przeszkód kontynuować pracę.

Pamięć podręczna zapisywana na dysku flash jest szyfrowana za pomocą algorytmu AES-128, tak więc nie trzeba się obawiać o wyciek istotnych informacji w przypadku zagubienia pendrive’a czy karty flash. Dodatkowo menadżer pamięci kompresuje strony przed zapisaniem ich na urządzenie, zwiększając tym samym (średnio 2x) przestrzeń dostępną na cache.

W systemie można użyć co najwyżej jednego urządzenia jako pamięci dla technologii ReadyBoost. Być może w przyszłych wersjach technologii sytuacja ta ulegnie zmianie.

Na pamięć cache dla ReadyBoost można przeznaczyć obszar od 230 MB do 4GB wolnego miejsca na dysku przenośnym. Limit ten jest spowodowany przez ograniczenia systemu plików FAT/FAT32 używanego przez pamięci przenośne. Warto zauważyć, że dla pendrive’a o pojemności 4GB ilość pamięci dostępnej dla ReadyBoost wynosi dzięki kompresji aż 8GB. Zalecenia co do ustawienia wielkości obszaru cache na dysku flash są następujące: stosunek pamięci flash do pamięci RAM powinien wynosić 1:1 lub więcej, ale maksymalnie 2.5:1. Powyżej tej granicy różnica w wydajności nie będzie zauważalna.

Dla celów ReadyBoost można wykorzystywać większość szybszych urządzeń typu pendrive podłączanych do zewnętrznych portów USB, a także czytników kart flash na wewnętrznej magistrali USB/PCI (stosowanych np. w laptopach).

Podstawowym czynnikiem decydującym, czy system może skorzystać z urządzenia, jest dostępna ilość wolnego miejsca (min.230MB) i odpowiednia wydajność. ReadyBoost wymaga magistrali USB 2.0 i przepustowości 2.5 MB/s dla odczytu losowych 4kB porcji danych oraz 1.75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512kB.

Oczywiście można zapytać: po co wykorzystywać pamięci flash skoro dyski twarde są szybsze? Owszem, dyski twarde są znacznie szybsze, ale dla dużych ciągłych porcji danych, natomiast pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach / zapisach niewielkich porcji danych. ReadyBoost potrafi inteligentnie odczytywać duże porcje pamięci wirtualnej z dysku twardego, natomiast mniejsze z pamięci flash.

Dostępne na rynku dyski twarde 7200RPM mają czasy dostępu na poziomie ok. 9 ms (dane producentów: WD 320GB – 8.9 ms, Seagate 320GB – 8.5 ms), co jest wynikiem 6x gorszym od najwolniejszych urządzeń zgodnych z ReadyBoost. Szybsze urządzenia jeszcze powiększają tą różnicę.

Przykładowo pendrive Victorinox Swissbit 2.0 512MB osiągnął według systemu Windows Vista wydajność rzędu 4261kB/s dla odczytu małych porcji danych 4kB i 3733kB/s dla zapisu średnich porcji 512kB, co daje ponad 1000 losowych odczytów na sekundę i czas dostępu poniżej 1 [ms], czyli ok. 10x szybciej od dostępnych dysków twardych.

Niestety, nie wszystkie urządzenia przenośne USB 2.0 są kompatybilne z technologią ReadyBoost, co zależy w dużej mierze od zastosowanej jakości pamięci flash i sterownika użytego w urządzeniu. Jeśli urządzenie okaże się niezgodne, na zakładce ReadyBoost zostanie wyświetlona odpowiednia informacja, że urządzenie jest zbyt wolne.

Część urządzeń okazuje się niekompatybilna nawet pomimo tego, iż w specyfikacji podawana jest teoretycznie wystarczająca prędkość, np. odczyt: 10MB/s, zapis: 5MB/s. Dane te dotyczą ciągłych porcji danych i zazwyczaj podają maksymalną wydajność, zaś ReadyBoost mierzy wydajność dla danych rozmieszczonych losowo. Kolejną przyczyną może być różna wydajność w różnych partiach pamięci urządzenia. Przykładowo niektóre pendrive’y o pojemności 1GB posiadają pierwsze 128MB b.wydajnej pamięci flash, zaś resztę znacznie wolniejszej, a ponieważ ReadyBoost mierzy wydajność na całym urządzeniu, nie są one wykrywane jako zgodne z tą technologią.

Pełna lista znajduje się na stronie : http://www.grantgibson.co.uk/misc/readyboost/