Realtec ALC660 bardzo cichy dżwięk

(Hajasz) #1

Witam.

Ostatnio instalowałem płytę główną ASUS P5G-MX na której znajduje się zintegrowana karta dżwiękowa Realtec ALC660.

System się ładnie zainstalował, sterowniki też (nie ma żadnych błędów) a mimo to dżwięk jest bardzo cichy. Do karty podłączone są dwa głośniczki bez możliwości regulacji. Dżwięk jest ustawiony na full i w dżwiękach i urządzeniach audio (standardowa ikona głośniczka windows) a także w ustawieniach od realteca. W czym tkwi problem ? Czy trzeba coś w biosie ustawić czy winna leży zupełnie gdzie indziej. Bardzo proszę o pomoc.

(Srebrny Wilk) #2

Czy wtyczka prowadząca do głośników jest podłączona o środkowego otworu "karty dźwiękowej"?

Czy głośniki po podłączeniu np. do odtwarzacza MP3 również tak cicho grają?

(XMan) #3

Przypuszczam że nieprawidłowo zainstalowałeś sterowniki do karty dżwiękowej.

1. Odinstaluj.

2. Użyj CCleanera lub inny program.

3. Zainstaluj sterowniki do chipsetu płyty głównej.

4. Zainstaluj te sterowniki Realtek R1.92 :

1. Zainstaluj KB888111 xpsp2.

2. Zaznacz w panelu sterowników ,,Wyłącz wykrywanie gniazda panela przedniego"

/ jeżeli z niego korzystasz /.

1. Zaktualizuj biblioteki DirectX 9.0 c.

2. Sprawdż : Start -> Panel sterowania -> System -> Sprzęt -> Menedżer urządzeń tam gdzie są wykrzykniki i znaki zapytania

PPM / prawym przyciskiem myszy / w tym miejscu ,,Aktualizuj sterownik..." lub Właściwości -> Aktualizuj sterownik.

Jeżeli się nie zaktualizuje to włóż do napędu CD płytkę ze sterownikami od komputera i PPM w tym miejscu ,,Aktualizuj sterownik..." lub Właściwości - Aktualizuj sterownik.

Temat :

viewtopic.php?f=19&t=242661

(Srebrny Wilk) #4

...

(Majestic 007) #5

a może po prostu podłączyłeś głośniki do czarnego wyjścia na karcie dźwiękowej zamiast do zielonego :?:

(XMan) #6

HD - H igh D efinition Audio Driver.

Strona producenta płyta główna Asus P5G-MX :

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3& ... odelmenu=1

High Definition Audio Driver :slight_smile:

Wszystkie sterowniki :

http://support.asus.com/download/downlo ... del=P5G-MX

/ prawie rok czasu mam komputer z kartą ALC883 /... :slight_smile:

(Srebrny Wilk) #7

Czyli Hajasz nie wie, co ma, bo napisał, że ALC660 , czyli AC'97 , a po sprawdzeniu, co jest na tej płycie na stronie producenta, okazuje się, że jest to HD Audio ALC883, jak napisałeś.

Usunąłem więc moją sugestię na temat sterowników.

(XMan) #8

Czyli dobrze wszystko napisałem i podałem odpowiednie sterowniki.

Te sterowniki są równocześnie na ALC660 i na ALC883.

OK. :slight_smile:

(impassive) #9

Znaczy pasywne (bez zasilania zewnętrznego)? Więcej z nich nie wyciśniesz. Takie głośniki można porównać do słuchawek.

(Srebrny Wilk) #10

Faktycznie pomyliłem się, a wynika to z nieścisłości opisu:

Ostatni AC'97 z serii ALC6xx, to ALC655. Natomiast ACL660, ACL662, to już HD Audio.

(XMan) #11

Zgadzam się - głośniki mogą być kiepskiej marki.

Ale do głosu jest jeszcze ikonka w tray`u ,,Głośność" oraz Panel sterowników Realtek

i najpierw trzeba to sprawdzić instalując prawidłowo odpowiednie sterowniki.

Edit : @Srebrny Wilk przeczytaj do jakich, wyrażnie pisze :

• poniżej Opis Programu :. :slight_smile:

Więcej już w tym temacie... :x

(Hajasz) #12

Witam !

Już piszę co i jak. System WinXP z SP2 mam, najnowszy directx 9.0c z marca tego roku. Głośniki bez możliwości podgłaśniania, które na SB Live ryczą elegancko. Podłączone są do środkowego (zielonoego gniazda). Wersja sterów po instalce z płyty dołączonej do ASUS P5G-MX to 5.10.0.5397, kontroler audio to HD Audio, kodek audio to ALC883/ALC662

(Srebrny Wilk) #13

SoundBlaster ma wbudowany wzmaciacz głośnikówy o małej mocy (ok. 1,5 W), dlatego te pasywane głośniczki grają na nim dość głośno.

Kodeki zintegrowane z serii ALCxxx, mają tylko wzmacniacz słuchawkowy (kilkadziesiąt mW) i nie wystaerują psaywnych głośników. Potrzebe są w takiej sytuacji głośniki aktywne (z własnym wzmacniaczem), czyli takie, które wymagają zasilania.

(Hajasz) #14

Dzięki za wszystkie info. Fakt problem był z głośnikami. Podłączyłem inne i jest ok.