REALTEK ALC655 5.1 a dżwięk

Witajcie

Kupiłem płytę gigabyte GA-8SGXL a na niej jest zintegrowana karta dźwiękowa jak w tytule (REALTEK ALC655 5.1)

Mam 3 głośniki (2+1) Zainstalowałem nowe stery i mam dźwięk w dwu głośnikach otoczenia ale jest to ten sam kanał - ponadto jeden gra ciszej

Zainstalowałem starsze stery i to samo

Może coś w biosie - ale CO :o

Nie mam wymagań wygórowanych - nie chcę zrobić z tego 5.1 - wystarczy STEREO

POMÓŻCIE :slight_smile:

Jeszcze w Biosie nie widziałem przełączników ilości kanałów ale może gdzieś takie robią…

Po czym poznajesz, że jest to ten sam kanał? Uszami, też może być jeśli np. wygenerujesz sobie sygnał tylko na jeden kanał albo tylko na drugi. GoldWave albo jakaś płyta testowa+Winamp. A nawet manipulacje balansem w mikserze.

A może po prostu to mini-jack i nie kontaktuje mu “masa”? Wtedy jest jednakowy sygnał różnicowy w obu kanałach lecz w przeciwfazie.

Na pewno dobrze podłączyłeś głośniki?

Podłączyłeś pod gniazdko jakiego koloru?

:oops: Więc manipulacje w mikserze informują mnie, że jeden z głośników nań nie reaguje.

Głośniki podłączyłem dobrze ( na pewno - ten sam problem dotyczy ównież słuchawek) - pod kolor zielony

Dodam, że manipulując mikserem Realtek z tego samego głośnika w jakim brzmi cisza przy zmianie systemu głośników z 2 na 5.1 uzyskuję dźwięk z głośnika o wysokich tonach(1 mały), a w drugim z o niskich(soobwofer)

Prawdopodobnie może to być ów “masa” (?) - czy samodzielnie można to jakoś naprawić? Płytę mam jeszcze na gwarancji… czy to jedyne wyjście?

No cóż, zwykle zielone gniazdko to głośniki przednie, ale efekt jaki opisujesz (z tym przełączaniem systemu głośników z 2.0 na 5.1) wzkazywać by mógł na podłączenie raczej do gniazdka odpowiedzialnego za subwoofer i kanal centralny, co z kolei po wylaczeniu trybu 5.1 “przełmienia” to gniazdko w wejście line-in lub mic-in. Tak to wygląda, ale może być inaczej. Jeśli tak jest, jak mi się wydaje - powinieneś w tym trybie stereo poszukać wyjścia obu sygnałów w innym gniazdku. Może jednak coś ktoś żle podłączył. Najlepiej byłoby rzeczywiście gdybyś mógł sobie wygenerować test z sygnałami na poszczególne kanały, albo jakieś demo może było z płytą? W ostateczności można wszystko ściągnąć z sieci… Wtedy dopiero mógłbyś być pewny że to uszkodzenie jakieś i reklamować.

A czasami winę za złe adresowanie rozkazów do kodeka mogą ponosić żle napisane sterowniki. Spróbuj ściągnąć ze strony producenta płyty nowsze sterowniki audio.

Problem rozwiązany - dzięki wszystkim za zainteresowanie.

Okazało się, że brakowało jednej zworki - założona właściwie załatwiła wszystko

Pozdrawiam