Realtek HD Audio, nie działa głośnik

Cześć,

od jakiegoś czasu (mniej więcej od updata windowsa) borykam się z problemem z dźwiękiem i już jestem załamania nerwowego, więc zgłaszam się do Was o pomoc.

Sprawa wygląda tak:
Mam windowsa 10, do tylnego gniazda podpiąłem głośniki, do przedniego słuchawki. Do tej pory wszystko ładnie działało i mogłem się przełączać klikając na ikonke głośnika na pasku START pomiędzy “głosniki”, a “realtek HD audio”. Druga opcja w moim przypadku to było właśnie przednie gniazdo. Pewnego pięknego dnia, nagle opcja “realtek” zniknęła, a do wyboru miałem już tylko “głośniki”. Pierwsze co to zainstalowałem najnowsze sterowniki (data sterownika 14.06.2017, wersja 6.0.1.8186). Niestety to nic nie pomogło… Co więcej dzisiaj sytuacja się odwróciła i teraz działa tylko przednie gniazdo a tylne nie. Dodam, że raczej nie jest to problem z hardwarem bo mam jeszcze na PCie linuxa i tam oba gniazda działają jak należy. Z menadżera zadań wybierając Realtek HD… i klikając “szczegóły sterownika” dostaje “brak odpowiedzi” i wyłącza mi się okienko. Sterownik reinstalowałem już dwa razy, raz z oficjalnej stronki, raz z tej.

Czy ktoś może ostatnimi czasy miewa takie same problemy lub wie jak temu zaradzić?

Dziękuję

EDIT: Zapomniałem jeszcze dodać, że jak na na sekundę po wyjęciu słuchawek z przedniego gniazda w głośnikach pojawia się dźwięk. Po czym znika;) Dziwne te windowsy!

sprawdź czy nie masz problemu z usługą audio czy nie jest wyłączona w tym celu naciśnij znaczek windows +r i wpisz services.msc i wyszukaj windows audio i zobacz czy usługa jest włączona ?

1 polubienie

Spróbuj pobrać ze strony producenta płyty głównej lub ewentualnie jakąś wcześniejszą wersję. Ze sterownikami realteka jest tak, że czasem przy niektorych płytach głównych w najnowszej wersji nie instaluje się menadżer dźwięku.

2 polubienia

A próbowałeś po prostu kompletnie odinstalować sterownik w menedżerze urządzeń i sprawdzić jak działa na domyślnych sterownikach windowsa?

1 polubienie

Ok, więc:

gufi4: usługa jest włączona
synaptyk: po odinstalowaniu sterowników nie miałem żadnego urządzenia audio do wyboru.
Tomek_sc: pobrałem ze stronki płyty głównej sterowniki do karty, jakieś z 2015 roku i jest już lepiej. Działają mi głośniki po wjęciu słuchawek i słuchawki jak tylko są wsadzone w panel przedni. Natomiast wcześniej miałem możliwość wyboru z listy przez kliknięcie gdzie chcę pościć dźwięk. Załączam screen jak to wygląda teraz.

Ale już jest znośnie, więc to tylko taka fanaberia :smiley: Dzięki za pomoc! Jak komuś się chcę jeszcze odpowiedzieć na ostatnie pytanie to będę wdzięczny,

powinieneś mieć w trayu (rozwijalnym menu) tam nad ikonką głośnika dostęp do panelu sterowania Realteka i tam to się zwykle ustawiało


tak wyglądają ustawienia dla płyty od msi i wersja sterowników 2.81 - do wyszukania w google.

1 polubienie

Pobierz sobie stąd stery, jedyne sprawne.
http://driverampuh.blogspot.com/2015/05/download-driver-realtek-hd-audio-codec.html

OK, już wszystko wróciło do normy! Musiałem odpalić menadżera realtek i coś tam przestawić. Wcześniej po reinstalacji sterowników jakoś znikła mi ikonka menadżera, więc zwyczajnie myślałem, że to jakaś wersja z samymi kodekami. Ale exec siedział w C:\Program Files\Realtek\Audio\HDA i już wszystko działa jak należy!:slight_smile:
Dzięki za pomoc!!