Realtek HD Audio - nie działa mikrofon

Mam komputer ADAX BRAVO HX4000 z płytą główną MSI K9N Neo-F v3 na której jest zintegrowana karta dźwiękowa: 8 Ch Azalia Realtek ALC 888. System XP Home editon aktualizowany na bieżąco a więc także SP3. Kiedy fabrycznie zainstalowany system zaczął po jakimś czasie zawodzić postanowiłem go przeinstalować. Wszystko poszło sprawnie ale na zakładce „Menedżer urządzeń” został jeden żółty znak zapytania którego nie mogłem się pozbyć. Okazało się że wszystko działa oprócz mikrofonu który zresztą wtedy nie był mi potrzebny, więc tylko wyłączyłem to urządzenie żeby nie upominało się o sterowniki i tak to trwało przez kilka ładnych miesięcy. Teraz zimą kiedy jest trochę więcej czasu okazuje się że i mikrofon czasem przydał by się. Przeszukuję więc w internecie różne fora i próbuję różnych sposobów, choćby te ze strony: http://www.hotfix.pl/articles.php?article_id=33 ale bezskutecznie. Instaluję różne wersje sterowników w różnej kolejności od czasu do czasu czyszcząc rejestr programem jv16. Aktualizowałem biblioteki DirectX, zainstalowałem łatki KB835221 które nie były dostępne w aktualizacjach. Pobrałem je ze strony Microsoftu. W tym miejscu zadam pytanie – W katalogu pl tej poprawki są dwa podfoldery o nazwach x86chk i x86fre a w każdym z nich po dwa pliki o takich samych nazwach. Plik o nazwie kb835221_srv03 nie daje się zainstalować oznajmiając że jest niezgodny z tą wersją systemu. Pozostałe dwa pliki pomimo tej samej nazwy różnią się objętością a więc chyba nie są identyczne. Ja zainstalowałem obydwa. Poprawki KB888111 nie da się zainstalować bo jest już w systemie dołączona do SP3. Zastanawia mnie jeszcze fakt że w panelu sterowania w urządzeniach systemowych widnieją dwie takie same pozycje o treści: Sterownik magistrali Microsoft UAA dla High Definition Audio. Sporządziłem też raport o wszystkich komponentach komputera programem EVEREST Ultimate Edition i gdyby kogoś to interesowało to też mogę to wkleić na forum. Ja tam nic szczególnego nie doczytałem się.

Gdyby ktoś wcześniej spotkał się z takim problemem albo miał inne pomysły na rozwiązanie proszę o podpowiedź. Dodam jeszcze że w najbliższej przyszłości planuję znowu przeinstalować system i dlatego wolał bym wszelkie eksperymenty przećwiczyć na starym systemie żeby później nie zaśmiecać świeżego.

obydwie pozycje Usuń, wrzuć też zrzut z menadżera urządzeń (rozwiń zakładkę multimediów), następnie zainstaluj program everest home zajrzyj do gałęzi PCI i wklej zawartość na forum, kolejną rzeczą jaką zrób to wejdź we właściwości nieznanego urządzenia i podaj identyfikator sprzętowy, na pierwszy rzut oka wygląda, iż może masz 2 karty dźwiękowe ;]

Dwie karty dźwiękowe odpada od razu.

Zalecenia twoje wykonałem chociaż nie mam pewności czy kolejność jest właściwa bo po usunięciu (odinstalowaniu) obydwu pozycji znika także żółty znak zapytania i nie da się sprawdzić identyfikatora urządzenia, znika także dźwięk a więc obszar naszych poszukiwań poszerza się zamiast zawężać. Po restarcie komputera wszystko wraca do stanu wcześniejszego a więc są obydwa wpisy i jest żółty znak zapytania. We właściwościach nieznanego urządzenia znajduję taki wpis

Identyfikator wystąpienia urządzenia:

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_1000\5&2C620A8D&3&0001

Po wybraniu z rozwijalnej listy pozycji Indentyfikatory sprzętu pojawiają się dwa wpisy:

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100&REV_100

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_1002&DEV_AA01&SUBSYS_00AA0100

Tutaj znajdziesz zrzut multimediów: http://wstaw.org/images/free/2009/01/21 … dd4f2.jpeg

Przed usunięciem tych dwóch wpisów z urzadzeń systemowych była jeszcze w tej gałęzi pozycja: Realtek High Definition Audio

Sporządziłem też Everestem raport dla gałęzi multimedia:

http://www.wklej.org/id/42525/

PS. Dzisiaj idę na noc do pracy a jutro to może dopiero po południu znajdę czas na komputer.

Witam ponownie

Znalazłem jeszcze w pełnym raporcie Everesta dane dotyczące urządzeń PCI:

Urządzenia PCI:

Magistrala 0, urządzenie 24, funkcja 1 AMD Hammer - Address Map

Magistrala 0, urządzenie 24, funkcja 2 AMD Hammer - DRAM Controller

Magistrala 0, urządzenie 24, funkcja 0 AMD Hammer - HyperTransport Technology Configuration

Magistrala 0, urządzenie 24, funkcja 3 AMD Hammer - Miscellaneous Control

Magistrala 4, urządzenie 0, funkcja 0 ATI Radeon HD 2400 Series [1002-94C1] [NoDB]

Magistrala 0, urządzenie 11, funkcja 0 Mostek (bridge) standardu PCI do PCI-do-PCI [10DE-045B] [NoDB]

Magistrala 0, urządzenie 7, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - High Definition Audio Controller

Magistrala 0, urządzenie 0, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - Host Bridge (HyperTransport)

Magistrala 0, urządzenie 1, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - LPC Bridge

Magistrala 0, urządzenie 1, funkcja 2 nVIDIA MCP65 - Memory Controller

Magistrala 0, urządzenie 9, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - Parallel ATA Controller

Magistrala 0, urządzenie 12, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - PCI Express Bridge

Magistrala 0, urządzenie 13, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - PCI Express Bridge

Magistrala 0, urządzenie 14, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - PCI Express Bridge

Magistrala 0, urządzenie 8, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - PCI-PCI Bridge

Magistrala 0, urządzenie 10, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - SATA Controller

Magistrala 0, urządzenie 1, funkcja 1 nVIDIA MCP65 - SMBus Controller

Magistrala 0, urządzenie 2, funkcja 0 nVIDIA MCP65 - USB Controller

Magistrala 0, urządzenie 2, funkcja 1 nVIDIA MCP65 - USB Controller

Magistrala 3, urządzenie 0, funkcja 0 Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet Adapter

Magistrala 4, urządzenie 0, funkcja 1 Sterownik magistrali Microsoft UAA dla High Definition Audio [1002-AA10] [NoDB]

Dwa urządzenia które podkreśliłem występują we właściwościach tych dwóch identycznych wpisów w gałęzi “urządzenia systemowe”