Reanimacja dysku twardego

Witam. Mam problem z komputerem - a dokładniej dyskiem twardym.

Sytuacja stoi na tym, że komputer co chwile “wiesza się” tak, że nawet nie można ruszyć myszką, a dioda od pracy HDD świeci się bez przerwy. Trochę czasu temu dostałem komputer ale bez dysku twardego. Dysk twardy dostałem za darmo od kolegi. (Sprawiał mu kiedyś problemy i wolał sobie kupić nowy a ten zostawić w spokoju więc jak dostałem komputer to nadarzyła się okazja aby mi go oddał.) Ja go sformatowałem, zrobiłem trzy partycje i wszystko działało do momentu tych zwiech. Więc stawiam na to, że to ten dysk robi problemy i mi. W końcu zaczeło się robić coraz gorzej, aż w końcu ta zwiecha następuje w momencie wyboru trybu włączenia komputera (bo wcześniej był resetowany bo sie zwiecha zrobiła) - Uruchom system normalnie, w trybie awaryjnym itp. Ale jak wybiorę jakąkolwiek opcje to wszystko staje a dioda się świeci bez przerwy. I dostać się do dysku nie da. Teraz mam podłączone dwa dyski, bo pożyczyłem 4gb od kolegi na czas wymiany/naprawy tego drugiego dysku. Przez działanie tego drugiego dysku można spokojnie się dostać na ten co się “zwiesza”. Wszystkie pliki działają itp. Teraz zastanawiam się czy jest jakaś metoda na naprawe takiego problemu? Słyszałem kiedyś o “zerowaniu” dysku itp. Czy to coś może dać? Bo najważniejsze dane zgram sobie na ten dysk 4gb a z tamtym mogę robić sobie co chcę. Co byście poradzili na taki problem?

Dane dysku sprawiającego problemy:

ST340016A	

Opis sterownika	ST340016A

Data sterownika	2001-07-01

Wersja sterownika	5.1.2535.0

Dostawca sterownika	Microsoft

Plik INF	disk.inf


Producent	Seagate

Nazwa dysku twardego	Barracuda ATA IV 40016

Współczynnik postaci	3.5"

Pojemność po sformatowaniu	40 GB

Liczba dysków	1

Liczba powierzchni zapisu	2

Wymiary	146.56 x 101.85 x 26.1 mm

Maks. ciężar	635 g

Średnie opóźnienie obrotowe	4.16 ms

Prędkość obrotowa	7200 RPM

Maks. szybkość wewnętrznej transmisji danych	555 Mbitów/sek

Średni czas wyszukiwania	8.9 ms

Czas przejścia głowic od ścieżki do ścieżki	1.2 ms

Interfejs	Ultra-ATA/100

Szybkość transmisji danych z bufora do hosta	100 MB/sek

Rozmiar bufora	2 MB

Czas rozruchu	10 sek.


Nazwa firmy	Seagate Technology LLC

Daj odczyt danych SMART z programu HD Tune, zakładka Health.

Przeskanuj także na bad sektory (zakładka Error Scan).

Zobaczymy, czy zerowanie jest potrzebne.

Odczyt z HD Tune

HD Tune: ST340016A Health


ID Current Worst ThresholdData Status   

(01) Raw Read Error Rate 84 74 34 234659861 Ok       

(03) Spin Up Time 82 70 0 0 Ok       

(04) Start/Stop Count 99 99 20 1307 Ok       

(05) Reallocated Sector Count 100 100 36 0 Ok       

(07) Seek Error Rate 81 60 30 130495782 Ok       

(09) Power On Hours Count 92 92 0 7371 Ok       

(0A) Spin Retry Count 100 100 97 0 Ok       

(0C) Power Cycle Count 97 97 20 4051 Ok       

(C2) Temperature 43 65 0 43 Ok       

(C3) Hardware ECC Recovered 84 74 0 234659861 Ok       

(C5) Current Pending Sector 100 100 0 1 Ok       

(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 1 Ok       

(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 194 0 7 Ok       

(C8) Write Error Rate 100 253 0 0 Ok       

(CA) TA Counter Increased 100 253 0 0 Ok       


Power On Time : 7371

Health Status : Ok

UPDATE:

Za pierwszym razem jak skanowałem ten dysk dosło do 1/4 tych kostek i się komputer zawiesił… Za drugim razem (po restarcie) komputer odrazu się zawiesił. Czerwonych kostek było chyba mało… Wiem, że pierwsza była na czerwono no i później jeszcze pare…

Jest jeden nienaprawialny bad sektor.

Zrób to zerowanie, ale z remapem w programie MHDD (instrukcja) Potem przeskanuj porządnie dysk na bad sektory w tym samym programie.

Ważne: Odłącz inne dyski podczas użytkowania MHDD.

  1. Chodzi o HDDTune?:
  1. Zerowanie jednocześnie z remapem? A jak to się robi, bo w instrukcji piszę, że można to robić ale oddzielnie…
  1. A czemu mam używać MHDD jak są też programy od producenta? MHDD jest lepszy?

Użyj MHDD, bo Masz tam wszystko w jednym.

  1. Nie, MHDD bardzo dokładnie sprawdzi na bad sektory.

  2. O to chodzi. Robisz kolejno Erase, a potem Remap

  3. Jak program producenta na wszystkie te operacje pozwoli, to możesz go użyć, ja polecam MHDD, bo jak dla mnie jest lepszy.

Ok. Dziękuje za wsparcie i szybkie instrukcje. Zaraz biorę się do zerowania. Jestem ciekaw czy to coś da, bo szczerze wątpie.

Niestety próba reanimacji dysku nie powiodła się… Podczas zerowania dysku wystąpił błąd o trześci “Drive is broken” :frowning: :frowning: :frowning:

To zrób skana w MHDD kliknij 2 razy F4 i po zakończeniu zrób zdjęcie np. aparatem i daj na te forum