Reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key

Podczas normalnego korzystania komputer nagle się zacial. Po zresetowaniu wyskakuje problem reboot and select proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key.
Mam włączone csm legacy, a także Windows jest postawiony na ssd.

Diagnoza:
dysk padł
Badanie kontrolne:
LIVE CD do napędu, jeżeli wystartuje, to zobacz czy wykrywa SSD, jak nie, to sprawdź z innymi kabelkami i w przypadku powtórzenia problemu: ekoport :wink:
Pouczenie:
Szansa na odzyskanie danych, jeżeli padł SSD, jest znikoma :slight_smile:

Dysk w biosie jest wykrywany ale nie startuje z niego Windows

Tak czy siak live cd i zobacz co dalej, czy wejdziesz w niego i zobaczysz pliki. Może tylko bootloader si sypnął, ale to i tak sygnał d wywalenia;/?

Mógłbyś mi powiedzieć jak to zrobić?

  1. znajdz jakieś system np. inuksa mini, który działa w trybie live cd
  2. Rufus powinien być na dysku
  3. wypad Rufusem linuksa na usb
  4. wsadz usb rzy starcie w slot i ustaw start
  5. wejdź w menadżer plików i zobacz, czy i co w dysku widzisz;)

Hasłowo, ale wiesz co szukac dalej :wink:

Faktycznie wygląda na uszkodzony dysk. Zamiast tej procedury z LiveCD (i tak trzeba skorzystać najpierw ze sprawnego komputera) może łatwiej Ci będzie przenieść ten dysk do innego komputera, podłączyć i sprawdzić czy widać jego zawartość, odzyskać ważne pliki, przeprowadzić testy itp.
PS. Swoją drogą, dobrą LiveCD warto trzymać w szufladzie, np. Dr.Web LiveCD itp.


To nie jest tylko oprogramowanie antywirusowe, to jest też tzw. nośnik ratunkowy.

Nie ma swojej oryginalnej nazwy, zawartość jest nie znana i oprócz sformatowania nie mogę nic więcej zrobić

Jak na gwarancji: do sklepu.
Jak nie na gwarancji: szybka decyzja co dalej: próba odzyskania danych (koszty) / format (utrata)
Następnie wybór: testujemy dalej(używamy z ryzykiem) / śmietnik (zakup nowego)

Możesz jeszcze na 2 pc sparwdzić, ale na 99% padł.

Czyli format mógłby naprawić ten problem?

Szansa niewielka, ale może? Próbować zawsze trzeba. Trudno wyrzucić dysk bez absolutnej pewności.

Nawet jeżeli potencjalnie naprawi, w co wątpie, to dysk i tak traktuj jako “spalony”. Tzn. Zanstaluj Windowsa na HDD, ważne pliki na HDD, na tym tylko gry etc;)