Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot ...?

(Rza24) #1

Witam,

Komputer nie chciał mi się wyłączyć, więc zrobiłem twardy reset. Wtedy podczas uruchamiania kompa pojawił się komunikat :

CMOS Data/Time Not Set

F1 > run to SETUP

F2 > load default values and continue

Wcisnełem F2. I teraz system w ogóle się włącza. Za każdym razem pojawia się komunikat :

“Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”. Co mogę zrobić ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

(Jackhew) #2

Twardy reset, a z komunikatu wynika, że bios nie trzyma ustawień.

Najpierw wymień baterię biosu i skonfiguruj bios.

Drugi komunikat jeśli po ustawieniu "default biosu" pokazał komunikat “Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key” to albo coś z dyskiem albo z systemem. Sprawdź w biosie czy widzi dysk. Jak widzi i jest bootowanie z dysku jako pierwsze to komputer nie może wystartować bo nie widzi systemu. Jak nie jest uszkodzony dysk to czeka Cię reinstalacja systemu albo naprawa.

(Piotrkijak) #3

Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key”

Kłania się język angielki. :wink: Komunikat wyraźnie mówi co jest grane i co masz zrobić - "zresetuj i wybierz poprawne urządzenie startowe lub włóż medium bootowalne, które ustawiłeś i wciśnij klawisz". "CMOS Data/Time Not Set" - czas i data nie są ustawione. Oznacza to, że bateria, którą masz na płycie, prawdopodobnie nie potrzymuje RTC i ustawień biosu, co za tym idzie, bios wraca do domyślnej konfiguracji i komunikat "Reboot and Select proper Boot device or Insert Boot Media in selected Boot device and press a key" wyskakuje dlatego, że jako pierwsze urządzenie startowe masz ustawioną stację dyskietek, a powinien być ustawiony dysk twardy. Wymień baterię na nową(z tego co pamiętam, ta bateria ma oznaczenie cr2032), wejdź w bios setup, ustaw czas, poszukaj czegoś takiego jak boot sequence, albo device boot priority, jako 1st boot device ustaw hdd, zapisz zmiany klawiszem F10 i problem nie będzie się powtarzać.