Recovery a linux

Mam wątpliwości czy instalując jakąkolwiek dystrybucję linuksa będę miał możliwość na powrót skorzystać z partycji recovery. Na netbooku asus eee 1001 pxd jest ukryta partycja z windows 7 starter i w chwili obecnej mogę z niej przywrócić system. Lepsza połówka rzuciła hasło, że ten system jest do … i być może linuks będzie lepiej chodził. Zainstalować bajka ale czy pomimo zostawienia recovery po instalacji linuksa dalej będzie działał magiczny klawisz F9. Na sieci różnie piszą jednym działa innym nie. Sprawa raczej pilna bo moja już zaczyna burczeć żem tchórz i asekurant :lol:

Praktycznie zawsze kiedy instalowałem jakąś dystrybucje Linuksa na laptopie, GRUB dodawał do listy wpis do partycji recovery. Na wszelki wypadek, przed instalacją Linuksa zrób sobie kopię MBR (Google -> MBR kopia), w razie czego przywrócisz i bez problemu odpalisz odzyskiwanie systemu.

Ja korzystam z innego rozwiązania na netbooku.

Robię tak:

Mam partycje 1. ukryta recovery 2. system 3. dane następnie np 40GB nieprzydzielonego miejsca

1 instaluje linuxa (u mnie ubuntu) tworze odpowiednie partycje program rozruchowy instaluje na partycji z ubuntu

2 po zakończeniu instalacji uruchamia mi się normalnie Windows który nie widzi Ubuntu

3 uruchamiam program EasyBCD i dodaje wpis rozruchowy z Ubuntu

i przy uruchomieniu mam dostęp do obu, Windowsa i Ubuntu

Korzystam z tego sposobu ponieważ po normalnym zainstalowaniu GRUBa nie mam dostępu do recovery z poziomu uruchamiania komputera po wciśnięciu ALT+F10 (w Acer Aspire ONE D250).

@Areh Skorzystam z Twojej porady, właśnie sciągnąłem programik do robienia kopi mbr. Ale coś czuje, że może być tak jak pisze @mawro2. Klawisz (u mnie) f9 nie zadziała jakby moja pani chciała wrócić do windy. I będę musiał grzebać po sieci jak uruchomić to nieszczęsne recovery. Ale może nie będzie tak źle bo np. Ubuntu live działa pięknie. Zatem trzymajcie za mnie kciuki wszak szczęście rodzinne to podstawa :lol:

Jak przywrócisz MBR do pierwotnej postaci, partycji recovery nie będziesz ruszał, to powinno zadziałać. Mi zawsze działało.