Recovery w Windows 8.1

Witam. Mam laptopa (Dell 3542, Windows 8.1), który posiada w tej chwili tylko jedną partycję - C, a chciałbym utworzyć jeszcze jedną (wiadomo, w razie awarii, na wszystkie dane) ale mam obawy co do recovery, ponieważ niktórzy twierdzą że wtedy można ją utracić. Poza tym, gdybym użył kiedyś recovery, to stracę wszystkie dane… Czy tym podstawowym narzędziem windows do zarządzania dyskami lub innym programem, mogę to bezpiecznie zrobić i nie stracę tej funkcji? Tak to u mnie wygląda: http://zapodaj.net/5c08727a275e9.png.html

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Robiłem partycje na HDD z partycją recovery i nie ma problemu. Po tym jak zrobiłem kolejne trzy partycje ze dwa razy użyłem recovery, nie spowodowało to bynajmniej zmian w partycjach (przywrócenie nastąpiło na pierwszej podtsawowej/aktywnej) . Program do partycjonowania (w moim przypadku MiniTool Partition Wizard) ją widział i nic nie namieszał.

Rozumiem. Jednak przeglądając fora dowiedziałem się, że recovery działa w ten sposób, że przywraca komputer do stanu fabrycznego i zazwyczaj przywraca też stan partycji taki jaki był zaraz po zakupie laptopa, więc wtedy nowa partycja też zostanie usunięta… Ale nie wiem jak to jest dokładnie w przypadku Delli. Na razie zgrałem sobie na płyty obraz fabrycznej kopii zapasowej systemu programem Dell Backup and Recovery, w razie gdybym zdecydował się na podział na drugą partycję. Chociaż raczej nie widzę sensu tego robić.

Może jednak się mylę, więc proszę o dalsze sugestie :slight_smile:

Tak było u mnie. Po pierwsze zmniejszałem rozmiar pierwszej partycji (z systemem) oraz dodałem trzy kolejne (rozszerzone). Po recovery podział dysku pozostał bez zmian, a dane na innych partycjach przetrwały… Według mnie przywrócenie następuje na pierwszej partycji na której recovery znajduje zainstalowany system / lub pierwszej podstawowej/aktywnej. Robione na lapku Asus`a z WIN7 ale to raczej nie powinno mieć znaczenia, nie wierzę żeby coś spartolili w tak prostej operacji…