Ręczna instalacja GRUB'a po instalacji Ubuntu 10

Mam dwa dyski:

1.) 320GB SATA - z zainstalowanym Windowsem XP

2.) 80GB IDE - jak dotąd stał pusty

Postanowiłem zainstalować sobie na drugim dysku Ubuntu 10. Podzieliłem dysk na partycje:

10 GB /

70 GB /home

2 GB /swap

Wszystko picuś glancuś, poza jednym. Po zakończeniu instalacji wywala mi błąd:

Na dysku tam chyba sda1 nie można zainstalować GRUBA wybierz inną partycję.

Niestety wybieram inne (i te z Windowsem i te z linuxem) i dalej nie może się ten GRUB zainstalować.

Na koniec wybrałem opcję “Bez programu rozruchowego” no i mój Ubuntu nie uruchamia się. Nie wiem co zrobiłem źle.

Proszę o pomoc. Nie wiem czy to wina braku partycji /boot (ale chyba raczej nie), czy czegoś innego. Może wiecie jak ręcznie zainstalować GRUB’a?

Jak to wina braku partycji /boot? Możesz coś więcej napisać? W każdym bądź razie instaluj na tym 80 GB IDE. Normalna instalacja. Osobna partycja /boot nie jest potrzebna. Gruba zainstaluj na tym samym dysku IDE. Potem trzeba uaktualnić Gruba -> dodać do niego wpis Windows XP, ale o tem potem. Zobacz czy zaintstaluje się bez błędów, jeśli tak, to ustaw bootowanie w BIOS z dysku IDE. Jeśli będzie się uruchamiał normalnie, dodasz wpis od XP i będzie OK.

Uruchom Ubuntu z płyty i wykonaj po kolei:

sudo su

mount /dev/sdXY /mnt

mount -t proc none /mnt/proc

mount - o bind /dev /mnt/dev

chroot /mnt

grub-install /dev/sdX

update-grub

exit

umount /mnt/dev /mnt/proc /mnt

Jeśli chciałbyś dodać Gruba do windowsowego bootloadera:

dd if=/dev/sdX of=Grub.bin bs=512 count=1

mount -t ntfs -o rw /dev/sdAB /mnt

cp -v $HOME/Grub.bin /mnt/

umount /mnt

reboot

Do pliku boot.ini w Windows dodajesz taką linijkę:

C:\Grub.bin="Linux"

Za sdX podajesz dysk, na którym jest Linux, za sdXY podajesz partycję, na której instalowałeś Linuksa, za sdAB podajesz partycję, na której zainstalowany jest Windows.

Pozdrawiam!

  1. Odłącz całkiem dysk SATA.

  2. Zainstaluj normalnie ubuntu na dysku PATA/IDE.

  3. Podepnij z powrotem dysk SATA z windowsem.

  4. Wejdź do BIOS-u i ustaw bootowanie z dysku PATA/IDE.

  5. Po uruchomieniu ubuntu odpal terminal i wpisz:

    sudo update-grub

Po tym zabiegu GRUB sam znajdzie XP i doda go do listy wyboru systemów podczas ponownego uruchomienia kompa.

Reinstalacja systemu tylko po to, żeby mieć Gruba na innym dysku?

Pozdrawiam!

Oj, nie doczytałem :wink: ale jakby kolega nie poradził sobie z płyty to ten sposób zadziała na pewno. :slight_smile:

Dzięki za aktywność, kiedyś instalowałem Debiana i nadpisał mi on wówczas sektor rozruchowy Windowsa, jest to wygodne bo jak by się chciało Linuxa odinstalować to wystarczy fixmbr w konsoli odzyskiwania.

Rozumiem że poniższe komendy powinny taki efekt przynieść?

Nie. Takie działanie jakie cytujesz i dalej to co pisał roobal da możliwość uruchamiania uruchamiania linuksa z bootmanagera Windowsa. Żeby Linux nie nadpisał Ci sektora rozruchowego Windowsa, Gruba musisz umieścić da dysku ATA (jego wskazać przy instalacji Gruba - jeśli jest podpięty jako slave - będzie to wtedy /dev/sdb1).

Jak zainstalujesz Gruba na dysku z Linuksem, to z poziomu Gruba będziesz miał dostęp do Windowsa ale wtedy musisz w BIOSie ustawić bootowanie z dysku, gdzie jest Linux, czyli dysku ATA. To co podałem, to jest opcjonalne, jeśli chciałbyś uruchamiać zarówno Windowsa, jak i Linuksa z bootloadera windowsowego, więc tego nie musisz robić, tylko jeśli chcesz - to jest opcjonalne.

Powyższe działa na takiej zasadzie, że tworzysz obraz bootloadera (Gruba), obraz ten umieszczasz na partycji C:, przy pomocy pliku boot.ini dodajesz ten obraz do listy wyboru systemów. Gdy uruchomisz z poziomu windowsowego bootloadera pozycję Linux, to uruchomi się Grub i z niego uruchomisz Linuksa :wink: W tym obrazie zapisana jest kopia bootloadera i tablica partycji, stąd Grub wie jaki system i skąd (z jakiego dysku i partycji) ma go uruchomić.

Pozdrawiam!

Ok dzięki, jutro będę się walczył :smiley: