RedHat i Thikpad

Witam
Szukam opinii osoby, która użytkuje RH lub ewentualnie CentOS na laptopach ThinkPad.

A dokładniej czego potrzebujesz? Używałem CentOS 7 na ThinkPadzie X220.

Opinii na temat laptopa czy systemu?

Ogólnie systemu, jak się sprawuje, kwestia sterowników i wrażenia z pracy na CentOS

Specyficzny system, bo ma trochę starsze pakiety i ciężej niektóre multimedialne rzeczy ogarnąć, ale jest bardzo stabilny i działa bardzo dobrze. Jak już skonfigurujesz, to potrafi być bardzo przyjemny. Na pewno warto posiłkować się Flatpakami, jak chodzi o nowsze wersje oprogramowania użytkowego.
Nie kojarzę jakichś problemów w dogadywaniu się z laptopem.

Mowa oczywiście o jedynej wspieranej wersji, czyli GNOME i w moim wypadku o CentOS 7. Ósemce może brakować jakiegoś repozytorium zewnętrznego.

ps. Nie chcę słodzić systemowi, to tylko powiem, że CentOS to jeden z moich ulubionych systemów.

Instalowałem ostatnio CentOS 8 do testów na KVM i faktycznie jest to system, w którym nie ma śmietnika i zbędnego oprogramowania. Wszystko trzeba doinstalować samemu.

Jeśli cenisz sobie stabilność i zależy Ci na nowościach, szczególnie w Gnome, to CentOS. Jeśli coś świeżego, to Fedora. Jeśli zaś cenisz sobie stabilność i świeżość system, to Gentoo.