RedShift zamiast f.lux

Program f.lux służy do przesunięcia temperatury barw wyświetlanych przez monitor w stronę czerwieni, co ma po pierwsze mniej męczyć oczy, a po drugie (co jest ważne podczas wieczornej pracy), odcina większość niebieskich barw, których obecność w oglądanym obrazie oszukuje nasz umysł, wmawiając mu, że wciąż jest dzień, przez co trudniej potem zasnąć.

Program f.lux w wersji dla Windows jest dostępny za pośrednictwem DP. Szczegółowe opisy wpływu temperatury barw na zdrowie można znaleźć na stronie producenta.

f.lux można także zainstalować w Ubuntu, choć wiąże się to z pewnymi trudnościami. Wskazówki znajdujące się na odpowiedniej stronie sugerują dodanie PPA, co zawsze nieco destabilizuje system [1], a poza tym nie nadają się dla użytkowników innych dystrybucji.

Niestety nie wszyscy są zadowoleni z f.lux, co można stwierdzić przeglądając choćby to forum. Dla nich oraz dla użytkowników Linuksa, proponuję użytkowanie programu RedShift. Program ten napisał Jon Lund Steffensen wskutek trudności z zainstalowaniem f.lux w Ubuntu. Zasada działania jest podobna do f.lux i wszystko to, co odnosi się do jego wpływu na zdrowie obowiązuje również i w tym programie.

RedShift znajduje się w repozytoriach Debiana i Ubuntu i można go bez trudu dodać za pośrednictwem Synaptic. Po czym niestety zaczynają się schody i stąd właśnie mój post.

Instalowane razem z RedShift oprogramowanie do geolokalizacji najczęściej nie chce działać. Dlatego też najłatwiej jest skopiować ze strony producenta przykładowy pliki konfiguracyjny i zapisać go jako 

~/.config/redshift.conf

Można także użyć dodanego przeze mnie pliku konfiguracyjnego (dla Warszawy), należy jednak pamiętać, że producent będzie zamieszczał zawsze jego najnowszą wersję.

Następnie należy wejść stronę https://justgetflux.com/map.html udostępniającą nasze położenie geograficzne. Strona ta poprosi o geolokalizację, a jeżeli się to nie uda (co sprawdza się na załączonej mapce), można zawsze użyć pola Search. Pierwsza liczba oznacza szerokość (lattitude) a druga długość (longitude) geograficzną. Po skopiowaniu wyniku do schowka, należy przejść do zapisanego wcześniej pliku i zmienić odpowiednie parametry w sekcji manual. Np. dla Warszawy będzie to

[manual]

lat=52.2

lon=21.0

W tym samym pliku można także zmienić temperaturę barw, korekcję gamma i inne takie.

Zainstalowany RedShift znajdzie się w sekcji akcesoria, a po uruchomieniu wyświetli w zasobniku systemowym charakterystyczną czerwoną żarówkę. Kliknięcie na niej lewym albo prawym klawiszem myszki ujawni menu, skąd można wybrać uruchomienie automatyczne (w trakcie logowania), zablokowanie działania na 0,5, 1 i 2 godziny oraz przełączenie. To przełączenie/zablokowanie przydaje się, jeżeli w pliku konfiguracyjnym została ustawiona niższa temperatura barw dla dnia, a z jakiegoś powodu potrzebujemy akurat normalnej temperatury barw monitora.

RedShift jest także w wersji dla Windows. Najnowszą wersję 32/64 można ściągnąć z tej strony: https://github.com/jonls/redshift/releases Jest to wersja eksperymentalna, uruchamiana z konsoli i do tego ze słabo dopracowaną pomocą. Lepiej zatem będzie ściągnąć aplikację RedShiftGui, która posiada graficzny interface. Jest dostępna przez:

albo

 

__________________________

[1] PPA zazwyczaj zawierają także inne oprogramowanie, które ich autor uważa za konieczne do zmiany, a nie zawsze jest to dobre dla naszego systemu.

redshift.conf