[REFERAT] O czym napisać Referat na temat Linuxa?

Co mogę napisać w referacie na temat Linuxa?

O filozofii wolnego oprogramowania i Linuxie jako ciekawej platformie na serwer i desktop.

O sposobie odmiany słowa Linux w języku polskim ;). A tak na poważnie to w referacie lepiej pisz poprawnie: http://newbie.linux.pl/?id=article&show=38

Można napisać o powstawaniu poszczególnych dystrybucji linux’a. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a0/GNU-Linux_distro_timeline_10_3.png.

U mnie nauczyciel chciał na referat podział katalogów w systemie (np. /dev /home /proc itp.) i do czego każdy z nich służy :slight_smile: Było coś jeszcze do niego ale nie pamiętam co. Może Ci się przyda ten pomysł :slight_smile:

Gratuluje nauczyciela, miło wiedzieć że nauczyciel informatyki wie coś więcej niż tylko to że linux istnieje.

Ja bym napisał o potędze jaką jest open source, a co do katalogów to tak ogólnie ując konfiguracje w etc, że katalog tymczasowy to tmp, home miejsce kont, dev miejsce urządzeń :slight_smile:

Warto wspomnieć o kroku na przód wspominając o unity.

Ogólnie można go przyrównać do windows’a / mac’a, hasła, wygląd, terminal, ew pisanie własnej dystrybucji (to na pewno będziesz miał 6 :slight_smile: )

Ja tam bym nawet nie porównywał do windowsa :slight_smile:

Nie no ale tak na poważnie to uwzględnij bezpieczeństwo linuxa, sam fakt że do normalnego działania systemu nie jest potrzebny antywirus bo wirusów praktycznie nie ma.

Dodaj że sterowniki są od razu do urządzeń każdego typu, drukarki, game pady, karty dzwiekowe,sieciowe,graficzne.

Przytocz funkcje desktopa, np. ubuntu, od razu kodeki do filmów itp., dodaj centrum oprogramowania i szybkość/niezawodność systemu i będzie dobrze :slight_smile:

Co do sterowników, to raczej nie brałbym tego za zaletę, bo jak już czegoś nie ma wbudowanego to jest 50% szans, że będą problemy :slight_smile:

No właśnie nie koniecznie, Nvidia w pełni wspiera już Linuxa. Producenci kart dźwiękowych podobnie. Problemy mogą stanowić karty sieciowe z tego co czytałem w internecie to z tym mają największe problemy a głównie z wifi, ale ja z tym nigdy problemów nie miałem, sterowniki zawsze były, a komputery zmieniałem jak rękawiczki :slight_smile:

EdiT:

Napisz jeszcze że sam system na prawdę rzadko się zawiesza, no a jeśli zawiesi się środowisko graficzne do zawsze je można wyłączyć lub zresetować bez koneiczności wyłączania systemu.

Wspomnij też o dużej ilości powłok, za równo konsolowych jak i graficznych np. o środowiskach graficznych : gnome, unity, kde, lxde ; managerach okien: fluxbox, fvwm, icewm, windowmaker, ;powłokach tekstowych: bash, itp.