Regulacja obrotów na płycie Gigabyte - problem / Asus Q-Fan

Jak działa kontrola obrotów wentylatora procesora w płytach Asusa?

W Abitach ustawia się po prostu zakres temperatur min. i max. i jeśli temp. procesora jest na poziomie ustalonym przez nas jako min. wówczas wentylator kręci się na minimalnych obrotach.

Jak to jest zrealizowane na płytach firmy Asus?

i przy okazji jak na płytach MSI.

Dodam, że na mojej płycie jest to zrobione tragicznie.

Tu wybierasz profil według, którego pracują wentylatory.

Mógłbyś nieco dokładniej to opisać.

Czy każdy z profili można ręcznie edytować?

Niestety profili nie można edytować. Profile są takie: ULTRA SILENT, SILENT, OPTIMAL i PERFORMANCE.

Czyli rozumie płyta sama nie potrafi zmienić profilu np. wzrasta temp. i przełącza się z profilu silent na performance?

Ręcznie ustawiamy profil i po prostu mamy albo cichy komputerek, albo optymalny lub też chłodzenie działa wydajnie ale głośno?

Jeśli dobrze zrozumiałem to jednak bardziej podoba mi się regulacja na płytach Abita, w starym komputerze miałem taką płytkę, żałuję że ponownie nie kupiłem tego producenta no ale cóż trzeba przekonać się na własnej skórze, przynajmniej wiem że: Abit > Gigabyte :slight_smile:

Obroty wzrastają gdy to konieczne, profil pozostaje bez zmian. Początkowo też nie byłem przekonany do tego pomysłu, ale zmieniłem zdanie.

finetto , dzięki sporo się dowiedziałem

Nie chcę zakładać nowego wątku więc napiszę tutaj.

Chodzi mi o regulację obrotów na płycie Gigabyte jak w podpisie.

PO ustawieniu kontroli obrotów na “auto”, wentylator pracuje z maksymalną prędkością, natomiast po ustawieniu trybu "voltage’ wentylator zazwyczaj w ogóle nie startuje. Raz mi się zdarzyło że ruszył po uruchomieniu komputera.

Teraz takie pytanko:

  1. Czy płyta podaje po prostu za niskie napięcie, ale nie wydaje mi się gdyż mój wentylator rusza już przy 4V, sprawdzone ręcznym regulatorem obrotów

  2. Czy może wentylator włączy się po prostu po zwiększeniu temperatury cpu?

Obecnie pracuję na ustawieniu “auto” gdyż boję sie przegrzać procesor, jednak temp. cpu przy włączonym jak i wyłączonym wentylatorze jest taka sama - 39 stopni, radiator jest zimny, więc przypuszczam że prawdziwa temp. będzie jeszcze niższa.

jeksel , nie chcę wprowadzić w błąd bo Gigabyte’a miałem raz zawsze Asusa,ustaw pwm chyba pomagało.

Wejdź do Bios-a

PC Health Status

CPU Smart FAN Mode

przestaw z auto bądź Voltage na PWM

Niestety PWM wymaga 4-ro pinowego wentylatora.

Wydaje mi się, że jak temperatura wzrośnie to i obroty, przestaw jak napisałem. Asus właśnie steruje wentylatorami przez odpowiednie zwiększanie i zmniejszanie napięć.