Regulacja pwm wiatraka w biosie

Mam pytanie mam wentylator podpięty do płyty głównej i chciałbym zmienić jego szybkość w biosie, bios pokazuje mi ilość obrotów ale opcja jest szara i nie mogę nic zmienić. Wiatrak który powinien chodzić na 600rpm chodzi na 730rpm, podpięty jest wejściem 3pin pod SYS FAN moja płyta : gigabyte GA-770TA-UD3

Nie spotkalem jeszcze bios, by mozna bylo wybrac ilosc obrotow manualnie w bios.

Zawsze byly i sa tylko 3 opcje w konfiguracji CPU Fan Profile. Standard, Silent i Turbo. Daj na Silent, to opcja na ktorej najwolniej chodza wiatraki.

A jak chcesz na prawde na sile uparcie zmniejszyc ilosc obrotow wiatraka, to zastosuj w przewodzie zasilania w kabelku, rezystor, zacznij testy od 150K, mocy 0,5W.

U mnie właśnie nie ma żadnych profili

mam tylko takie opcje

cpu smart fan control i tam jest disabled, enabled mam enabled

cpu smart fan mode auto, voltage, pwm mam auto

system smart fan cotrol enabled, disabled mam enabled

Musi byc cos do wyboru. Sprawdz jeszcze raz! !!

Wejdz do Bios w Power.

Hardware Monitor wybierz nizej.

CPU Fan Speed (ignored)

CPU Q-fan Control “zalacz” (Enabled)

CPU Fan Profile wybierz (Silent)

Nowe ustawienia zadzialaja dopiero przy restarcie.

Niestety nie ma u mnie takiej opcji :confused:

Az z ciekawosci poszukam manual w pdf i to sprawdze. Gigabyte by taki siet wypuscilo to dziwne?.

PWM potrzebuje przewodu modulacji szerokości impulsu.

Nigdy ci nie zadziała bo takie wentylatory podłącza się do gniazdek 4pin na płycie głównej i 4pin wentylator.

3pin pod 4pin będzie traktowany jak zwykły wentylator bez sterowania impulsowego.

Do regulowania prędkości obrotowej potrzebujesz podłączyć za pomocą 4-pin.

To czy mogę coś z nim zrobić żeby mu zmniejszyć te obroty czy nic ? są jakieś przejściówki czy coś ? czy szukać wiatraków na 4 pin ? (opcje lutowania itd odpadają bo kompletnie się na tym nie znam)

Nie ma przejściówek. Musisz kupić odpowiedni wentylator.