Regulacja pwm wiatraka w biosie

(kriston) #1

Mam pytanie mam wentylator podpięty do płyty głównej i chciałbym zmienić jego szybkość w biosie, bios pokazuje mi ilość obrotów ale opcja jest szara i nie mogę nic zmienić. Wiatrak który powinien chodzić na 600rpm chodzi na 730rpm, podpięty jest wejściem 3pin pod SYS FAN moja płyta : gigabyte GA-770TA-UD3

(Radek USA.) #2

Nie spotkalem jeszcze bios, by mozna bylo wybrac ilosc obrotow manualnie w bios.

Zawsze byly i sa tylko 3 opcje w konfiguracji CPU Fan Profile. Standard, Silent i Turbo. Daj na Silent, to opcja na ktorej najwolniej chodza wiatraki.

A jak chcesz na prawde na sile uparcie zmniejszyc ilosc obrotow wiatraka, to zastosuj w przewodzie zasilania w kabelku, rezystor, zacznij testy od 150K, mocy 0,5W.

(kriston) #3

U mnie właśnie nie ma żadnych profili

mam tylko takie opcje

cpu smart fan control i tam jest disabled, enabled mam enabled

cpu smart fan mode auto, voltage, pwm mam auto

system smart fan cotrol enabled, disabled mam enabled

(Radek USA.) #4

Musi byc cos do wyboru. Sprawdz jeszcze raz! !!

Wejdz do Bios w Power.

Hardware Monitor wybierz nizej.

CPU Fan Speed (ignored)

CPU Q-fan Control "zalacz" (Enabled)

CPU Fan Profile wybierz (Silent)

Nowe ustawienia zadzialaja dopiero przy restarcie.

(kriston) #5

Niestety nie ma u mnie takiej opcji :confused:

(Radek USA.) #6

Az z ciekawosci poszukam manual w pdf i to sprawdze. Gigabyte by taki siet wypuscilo to dziwne?.

(PaPuX) #7

PWM potrzebuje przewodu modulacji szerokości impulsu.

Nigdy ci nie zadziała bo takie wentylatory podłącza się do gniazdek 4pin na płycie głównej i 4pin wentylator.

3pin pod 4pin będzie traktowany jak zwykły wentylator bez sterowania impulsowego.

(Mmiszczuk) #8

Do regulowania prędkości obrotowej potrzebujesz podłączyć za pomocą 4-pin.

(kriston) #9

To czy mogę coś z nim zrobić żeby mu zmniejszyć te obroty czy nic ? są jakieś przejściówki czy coś ? czy szukać wiatraków na 4 pin ? (opcje lutowania itd odpadają bo kompletnie się na tym nie znam)

(Mmiszczuk) #10

Nie ma przejściówek. Musisz kupić odpowiedni wentylator.