Regulacja szerokości paska przewijania w chromium

Używam dodatku Enchancer for YouTube, jednak wymusza on stosowanie jednego z wybranych motywów, a ja chciałabym domyślny wygląd, ponieważ motywy które narzuca dodatek zmieniają szerokość scrollbara, co mi bardzo przeszkadza :frowning:
Ew. może znacie jakiś sposób, aby globalnie uniemożliwić stronom zmianę szerokości scrollbara, bo jest też kilka stron, które to robią i strasznie mnie to wkurza, bo bardzo mi niewygodnie używać takiego zwężonego (mam wyższe PPI niż przeciętnie w laptopach, więc jest on wtedy naprawdę bardzo wąski).
Przykładowa strona: https://www.allecco.pl/ - przy ekranie o szerokości ponad 38cm, scrollbar na tej stronie ma u mnie szerokość niewiele ponad 1mm (chyba nawet nie jest to 1,5mm, ale ciężko dokładnie zmierzyć).
Dodam jeszcze, że nie używam myszy, więc nie mam kółka do przewijania

Przewija się strzałkami, albo emuluje środkowy klawisz na toupadzie(3 palce czy coś) i masz automatyczne przewijanie. I klawisz Home i End. Góra i dół strony.

@jajecpl - ja o tym wiem, ale emulacja przewijania jest niewygodna i mi przeszkadza, bo czasami przewija się mimowolnie, więc wyłączyłam, a strzałek często używam, jednak to niezupełnie to samo. Jeśli strona jest bardzo długa, a chcesz szybko przewinąć np. 60%, to przewijanie strzałkami trwa dłużej

W Chrome/Chromium trzeba by używać CSS-a na resetowanie wymysłu typu:

webkit-scrollbar - https://developer.mozilla.org/en-US/docs/Web/CSS/::-webkit-scrollbar

/* Scroll bar nav */
::-webkit-scrollbar {
    width: auto!important;
}

/* Track */
::-webkit-scrollbar-track {
    box-shadow: auto!important;
    border-radius: auto!important;
    background: auto!important;
    
}

/* Handle */
::-webkit-scrollbar-thumb {
    border-radius: auto!important;
    background: auto!important;
    box-shadow: auto!important;
    background: #000 !important;
}
::-webkit-scrollbar-thumb:window-inactive {
    background: auto!important;
}

Kod oparty na: https://stackoverflow.com/questions/9060421/css3-how-to-restore-webkit-scrollbar-property-to-the-default-scroll-bar

Nawet na siłę można odzyskać strzałki (trzeba je zrobić z grafiki lub pseudo-elementów html) [strzałek raczej nie odzyskasz jako filtr “:style()” w uBlock Origin - wymaga dodania wykrywania np. ::-webkit-scrollbar-button:single-button:vertical:decrement jako poprawny “element”, bo chyba ilość “:” przeraża obecny skrypt dodatku].

1 polubienie

@krystian3w wkleiłam powyższe do Stylusa, ale wywaliło jakieś błędy i nie działa :frowning:
zrzut
@Edycja:
Jednak działa, dziękuję :slight_smile:

Olej błędy i zapisz.

Inna wersja - ma przywrócone strzałki boczne:

@-moz-document url-prefix("http") {
::-webkit-scrollbar {
    width: 16px !important;
    border: 5px solid white !important;
    border-radius: 0 !important;
}

::-webkit-scrollbar-thumb {
    background-color: #a2a2a2 !important;
    background-clip: padding-box !important;
    border: 0.05em solid #eeeeee !important;
    border-radius: 0 !important;
}

::-webkit-scrollbar-track {
    background-color: #e8e8e8 !important;
    border-radius: 0 !important;
}
/* Buttons */
::-webkit-scrollbar-button:single-button {
    background-color: #bbbbbb !important;
    display: block !important;
    border-style: solid !important;
    height: 13px !important;
    width: 16px !important;
    border-radius: 0 !important;
}
/* Up */
::-webkit-scrollbar-button:single-button:vertical:decrement {
    border-width: 0 8px 8px 8px !important;
    border-color: transparent transparent #555555 transparent !important;
    border-radius: 0 !important;
}

::-webkit-scrollbar-button:single-button:vertical:decrement:hover {
    border-color: transparent transparent #777777 transparent !important;
    border-radius: 0 !important;
}
/* Down */
::-webkit-scrollbar-button:single-button:vertical:increment {
    border-width: 8px 8px 0 8px !important;
    border-color: #555555 transparent transparent transparent !important;
    border-radius: 0 !important;
}

::-webkit-scrollbar-button:vertical:single-button:increment:hover {
    border-color: #777777 transparent transparent transparent !important;
    border-radius: 0 !important;
}
}

Minus, że ustawiłem ją pod każdą stronę WWW i może szara kolorystyka - spróbuj zmieniać na własną rękę (stylus ma wbudowaną paletę barw pod ikoną koloru w kwadracie).

Kod oparty na: https://stackoverflow.com/questions/47576815/how-to-add-arrows-with-webkit-scrollbar-button

1 polubienie

@krystian3w Dzięki wielkie :slight_smile:

Zawsze możesz uruchamiać Chrome z parametrem --enable-features=OverlayScrollbar (wystarczy dopisać do Elementu docelowego w skrócie), który przywraca scrollbar adaptujący się automatycznie w zależności od czynności.

1 polubienie

Niby też udało się naprawić problemy z skryptowym usuwaniem kodu z plików CSS:

Wada to pewnie brak prostej konwersji na .user.js do Violentmonkey / Tampermonkey (pewnie w nagłówku trzeba dodać jakieś flagi dostępu do plików strony/konsoli).

Dodatkowo czy interwał usuwania około co 2 sekundy jest OK dla CPU.


I czy to na pewno adaptacyjny scroll? Ja tam widzę na sztywno wrzuconego jego kod w plik CSS “skompresowany”.

Niby kod eksperymentu “OverlayScrollbar” nie dogaduje się z nadpisaniem go innym eksperymentem pt. “::-webkit-scrollbar”.

@anon61815079 dopisałam, ale coś nie zadziałało. Sprawdzałam to na drugim profilu, gdzie nie mam Stylusa:

Bo to chyba niekompatybilne projekty eksperymentalne. Dodatkowo OverlayScrollbar chowa strzałki z paska jakby były już passe.


Jeszcze z brzydkich metod zostaje edytować pliki binarne Chromium i zmienić nazwę np.:

::-webkit-scrollbar na coś z literówką typu ::-wepkit-scrollbar jak nie boimy się o np. stabilność przeglądarki.

Może ktoś do domowych zastosowań kompiluje sobie chromium z wyciętym wsparciem webkit-scrollbar.

1 polubienie

Tak to działa i wygląda.

OverlayScrollbar był kiedyś dostępny w Chrome z poziomu eksperymentalnych flag, później został usunięty, co nie zmienia faktu, że wciąż działa. Nie korzystam ze Stylusa.

@anon61815079 Może tylko w oryginalnym Google Chrome tak działa, na Slimjet najwyraźniej nie. Zainstalowałam niedawno Brave i tam również ten sposób nie zadziałał:

W oryginalnym Chrome też nie działa ze stroną organizacji “allecco” (pytanie czy chodziło im o “dobrze leczą” / “bardzo ekonomiczne/ekologiczne”).

Może on ma test A/B na stronie apteki i “samolecznictwa”, że pasek przewijania nie jest modyfikowany z pomocą webkit-scrollbar.

Też zastanawiam się, czy dodatek Default Scrollbar można skonwertować łatwiej na skryptlet uBlock Origin.

1 polubienie

Ech, no nie wiem właśnie, po co robią takie bzdury na niektórych stronach. Ważne, że przynajmniej przez Stylus działa.
Alleco nie jest najtańsze, ale mam tam odbiór osobisty, więc czasami coś kupię, bo nie muszę płacić za przesyłkę i mam blisko odebrać :stuck_out_tongue: