Regulacja szybkości Fan CPU na płycie Gigabyte

(MlodyWawa) #1

Mam problem z wyregulowaniem szybkości wentylatora na procesorze...

(Grosjean) #2

Gigabyte udostępnia tez własny program do regulacji parametrów procesora, grafiki i m.in wentylatorów. W przypadku Twojej płyty widziałem że jest to Easy Tune 5. Może Ci pomoże.

(JNJN) #3

On chyba jest 4 żyłowy, więc w CPU Smart FAN control w biosie ustaw na PWM jak opcja taka jest i zobacz jak teraz reguluje. Jak wszystko dobrze powinien mieć obroty w zależności od temperatury CPU od gdzieś 800 do max.

Lub bios nie współpracuje z tym wentylatorem?

Albo zastosować osobny regulator obrotów, bo programy nie za bardzo sobie z tym radzą.

(MlodyWawa) #4

grosjean , niestety w Easy Tune 5 ani 6 nie mogę wyregulować prędkości obrotów...

JNJN , tak zgadza się jest 4 żyły. * Producent podaje, że głośność powinna być od 18-27dB - natomiast przy 1600-1700obrotów jest dośc głośno, dlatego chciałbym zmniejszyć... w Biosie mam tylko to co podałem w linku wyżej - CPU Smart Control - możliwość Enable / Disable :slight_smile: właśnie chciałbym aby obroty wynosiły te 800 to było by trochę ciszej a temperatura by się o wiele nie podniosła bo narazie oscyluje w granicach 30stopni przy obciążeniu Waterfox (ze sporą ilością kart).

Dodatko mam pytanie czy tutaj Everest wszystko pokazuje wszystko ok :slight_smile:

Co do osobnego regulatora to wolałbym się wstrzymać :smiley: jeśli naprawdę by nie dało rady to rozważę to rozwiązanie, ale może da się programowo? :stuck_out_tongue:

(JNJN) #5

Wygląda, że OK.

Masz wgrany najnowszy bios do tej płyty?

(Grosjean) #6

Prędkości nie możesz zmniejszyć poniżej 1600 obrotów, ale rozumiem że bios ją reguluje (tzn. 1600 do jakiś 2200 jak jest obciążony komputer)?

(MlodyWawa) #7

JNJN , Tak mam najnowszy BIOS. Everest pokazuje że procek ma 1200MHz z 2200MHz dlaczego tak?

grosjean , Tak zgadza się nie mogę niczym nawet SpeedFan zmniejszyć obrotów poniżej 1600obrotów - wcześniej jak miałem boxowy cooler to speedfanem mogłem zmniejszyć do ok. 900 obrotów a tutaj tylko z tych 2300 na ok. 1700obrotów. Czy 1600 to jest minimalna prędkość?

(JNJN) #8

Zobacz na mnożnik x 6, tryb oszczędzania energii, daj obciążenie i powinno być OK.

(Grosjean) #9

Obawiam się że ten cooler może po prostu tak ma. Zazwyczaj producenci chwalą się testami itd. A tu nic. Nie znalazłem w necie żadnego testu tego asusa, ani żadnej specyfikacji tego wentylatora (wszędzie jest tylko podane że max. 2300 obrotów, ale minimum...nie ma).

Co do głośności 18 - 27dB to asus równie dobrze mógł podać np 10 - 27. Problem jest w tym że nie ma żadnej standardowej procedury testowania i nie wiadomo czy 18dB to wartość osiągnięta metr od komputera, czy dziesięć metrów od niego.

W tej sytuacji sądzę że królik ma rację, może Ci pomóc chyba tylko regulator obrotów.

(MlodyWawa) #10

Szkoda, że sprzętowo nie da się zmienić bo regulatorem obrotów to na sztywno ustawić nie jest chyba zbyt bezpieczenie? Bo jak ustawię 800-900obrotów a procesor dostanie większe obciążenie to może się przegrzać? Czy wogóle istnieją regulatory na 4pin?

Czy ewentualnie takie coś - http://www.aabcooling.com/pl/component/djcatalog2/item/16-kable-przejsciowki/18-aab-cooling-aab-c13 - by pomogło? Czy zmiana na 9V obniżyła by obroty?