Reinstalacja DirectX a problemy z dźwiękiem

Problem mam natury dźwiękowej.

Od jakiegoś czasu, zauważyłem, że przytyka mi się część systemu (WindowsXP Pro) odpowiedzialna za dźwięk. Objawia się to tzw: Stutteringiem-regularnymi trzaskami w przypadku odtwarzania filmu, lub nieregularnymi trzaskami-zacinaniem się dźwięku w przypadku grania.

Podejrzewam, że jest to w jakiś sposób związane z buforowaniem dźwięku, ale wszystkie ustawienia kodeków audio przejrzałem, próbowałem odinstalowywać i instalować ponownie kodeki przy użyciu różnych pakietów, jednak nic to nie pomogło. Pozostaje pytanie, czy Direct X nie wymaga przeinstalowania, jednak uruchomienie instalacji 9.0c kończy się bez instalowania czegokolwiek komunikatem o posiadaniu aktualnej wersji DX. Czy znane są wam narzędzia pozwalające zdiagnozować problemy z dźwiękiem w Windows? Uprzedzając pytania, rejestry czyściłem narzędziami do tego przewidzianymi.

Dodatkowo ciekawostką jest, że kiedy wchodzę w kodeki audio z poziomu menedżera urządzeń, pokazuje mi się lista, która po wejściu we właściwości któregoś kodeka i wyjściu z nich, zostaje odświerzona i zubożona o (chyba-piszę z pamięci) 2-3 wpisy. Priorytety kodeków też sprawiają wrażenie ustawionych “od czapki”. Jaka gałąź rejestrów odpowiada za ustawienia kodeków?

Proponuję tak:

  1. Odinstalowanie karty dźwiękowej w Menedżerze urządzeń. Jeśli karta jest na PCI, wyjąć i włożyć poprawnie, dobrze docisnąć.

Po restarcie komputer powinien ponownie zainstalować sterowniki.

  1. Jeśli chodzi o diagnozę dźwięku, DirectX ma w sobie Narzędzie diagnostyczne DirectX :

C:\Windows\System32\ dxdiag.exe

Uruchom plik i tam masz zakładki Dźwięk oraz Muzyka - wykonaj testy…

I jeszcze jedno…

Jesteś pewien, że głośniki się nie sypnęły? Sprawdzałeś na słuchawkach i innych?

DXdiag nie wykazuje problemów. Karta (Live!) była już wymieniana i instalowana na zmianę z AWE. Głośniki nie są sypnięte, “zaciachy” są w jakiś sposób zależne od tego co jest czytane z dysku-następują synchronicznie z miganiem diody od dysków. Przy czytaniu filmów (z dysku twardego), trwają one ułamek sekundy, co mniej więcej sekundę… W grach-różnie. W Silent Hunter 3, występują one również regularnie, ale tylko na początku misji, tak samo w Splinter Cell-Chaos Theory, ale w GTA:SA na przykład, trają cały czas, w nieregularnych odstępach 1-2 sekundowych. Zwalone może mam ustawienia cache…?

Złączono Posta : 19.08.2005 (Pią) 8:51

Wziąłem się za temat od “drugiej” strony-wszedłem na stronę producenta płyty głównej, pobrałem i zainstalowałem wszystkie drivery, i okazało się, że dopiero instalacja Intel Application Accelerator (czy jakoś tak), poczyniła cuda.