Reinstalacja preinstalowanego Win7 64bit po wymianie płyty głównej

Cześć,

 

Prawdopodobnie w ten weekend będę miał wszystkie części do upgrade’u komputera. Kupiony w 2011 roku, Asus, z preinstalowanym Win7 Home Premium 64bit.

Nie mam do niego żadnej płyty z systemem ani sterownikami, a zmieniam m.in. płytę główną i wiadomo, że skończy się to bsod’em i reinstalacją systemu… i mniej więcej tu pojawia się pytanie. Na komputerze mam ukrytą partycję z instalacją Windowsa i program Asusa do formatowania dysku i instalacji systemu na nowo. Czy jednak nie będzie to wyglądało tak, że przy próbie włączenia tego trybu (naciskanie F9 podczas pokazywania się na monitorze loga Asus i Biosu) również będzie wywalało mi bluescreena? Działnie programu sprawdzałem, i wygląda to tak samo jak na laptopach - powitanie z Biosem, Windows is loading files, Starting Windows i Asus System Recovery z oknem wyboru typu reinstalacji.

Płytę zmieniasz na inny typ/model?

Jeśli tak, to jest bardzo duża szansa, że instalator z partycji recovery wykryje błąd i nie umożliwi instalacji systemu z tej partycji.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w płytę instalacyjną Win 7 Home Premium 64bit i z niej zainstalować czysty system oraz aktywować swoim obecnym kluczem (klucz z naklejki nie musi być tym prawidłowym, najlepiej odczytać go z obecnie działającego systemu odpowiednim programem)

Tak, zmieniam z chipsetu H67 na Z97.

 

Na wszelki wypadek zapytałem znajomych, czy mają płyty instalacyjne z Win7 i zaraz poszukam programów do odczytania klucza.

 

Dzięki! :slight_smile:

to jest duża zmiana chipsetu

sugeruje wystartowanie kompa w trybie awaryjnym i jeśli wstanie bez BSODa to jest duża szansa że włączy się normalnie.

 

@Cedar też ma rację że program recovery może odmówić współpracy.

Płytę pożyczyłem od znajomego, więc już problemów z systemem być nie powinno.

 

Dzięki za pomoc :smiley: