Reinstalacja systemu windows vista

Witam. Mam zamiar przeinstalować system windows vista i mam takie pytania:

Instalujesz najpierw system, najlepiej z SP2, ale jak nie masz takiej instalki to najlepiej pobierz wcześniej i skopiuj na pendrive i wgraj po zainstalowaniu systemu.

Ale najpierw zacznij od sterowników. Co do twojej płyty głównej jak widzisz producent udostępnia stery pod XP, 7 ale już vistę ominął. Więc albo próbujesz tych od 7, albo poszukaj ich jeszcze na płycie dołączonej do płyty głównej. Sterowniki wgraj do wszystkich podzespołów. Zacznij od chipsetu i po restarcie wgrywasz resztę - dźwiękówkę, sieciówke i grafike.

Do GeForce pobierasz z tej strony http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl

Czyli po zainstalowaniu systemu instaluję sterowniki do chipsetu, do grafiki, karty dźwiękowej i sieciowej… może być w takiej kolejności? A potem najpierw service pack 1 a potem service pack 2? Pytam się bo instaluję dopiero drugi raz system i jestem zielony jeszcze…

Dodam tylko, że w związku z brakiem dedykowanych przez MSI sterowników do Visty radzę bezpośrednio po zainstalowaniu systemu przejść do Windows Update i pobrać wszystkie pilne aktualizacje oraz sprawdzić również opcjonalne pod kątem właśnie sterowników. Oczywiście proponowane pobrać i zainstalować. Po tym radzę zajrzeć do systemowego Menadżera Urządzeń i tam sprawdzić ewentualne braki (żółte pytajniki lub wykrzykniki). Dopiero potem poszukiwać w sieci ewentualnie brakujących w Menadżerze Urzadzeń sterowników.

To już nie wiem czy najpierw sterowniki czy co. Wydaję mi się, że trzeba najpierw zainstalować chipset i grafikę i inne sterowniki, potem service pack 1 i 2 oraz potem inne aktualizacje poprzez windows update. Również opcjonalne.

 

Żeby zainstalować service pack 2 muszę najpierw zainstalować service pack 1??

W sumie, to i tak Ci bardzo dobrze wyszło! Niestety, ta karta WiFi (RT2400) jest dosyć stara. Była przeznaczona do starych Windows’ów (najwyżej do XP-ka) i chyba nie znajdzie się sterownika pod Vistę. Radzę, jak już pisałem, pobrać wszystkie aktualizacje (także opcjonalne!) i Service Packi, które proponuje Windows Update (i w proponowanej kolejności!). Może tam znajdą się też odpowiednie sterowniki do tej karty RT2400?

Więc tak może powiem jak to robiłem. Zainstalowałem system i zaraz potem sterowniki do chipsetu a potem do grafiki i następnie dźwięk jakoś tak. Potem zainstalowałem zaraz ręcznie service packi 1 i 2 a potem do sieci Realtek PCIE … A w tym momencie mam już wszystkie aktualizacje a windows update nie znalazł do tej RT2400 sterownika… Pytania są takie: co zrobić z tym sterownikiem? bo chyba musi być zainstalowany oraz ogólnie poproszę o opinię na temat mojej instalacji windowsa bo zależy mi na płynnej pracy a jeśli coś można było zrobić inaczej, lepiej to chętnie bym się dowiedział. Z góry dzięki.

Sterowniki nie musi być zainstalowany. Tyle, że nie zainstalowanie sterownika oznacza, że dany sprzęt nie będzie działał. W Twoim przypadku karta sieciowa WiFi. Powiem nawet, że jeśli nie korzystasz na tym PC-cie z internetu bezprzewodowego, to karta WiFi nie jest potrzebna.

Czy system będzie “płynnie” pracował, nikt Ci nie odpowie na to pytanie. Zrobiłeś - wydaje się - wszystko co trzeba, więc sam się przekonasz w praktyce.

Dzięki temu forum inny dział udało mi się dowiedzieć i zainstalować sterownik do tej karty z tej strony http://www.wirelesslan.com.pl/urzadz.php?gr=&kat=&idx=555 więc chyba wszystko jest ok. Działa bo w zakładce karty sieciowe mam Realtek PCIe GBE Family Controller oraz własnie RT2400 wireless lan card. Pytajnik zniknął… :slight_smile:

Mam jeszcze tylko takie ogólne pytanie na przyszłość: jeśli założę sobie, że instaluję service packi ręcznie i sterowniki np. z płyty to najpierw instaluję wszystkie sterowniki czy service packi?? Czy odwrotnie zaraz po instslacji systemu service packi a dopiero później sterowniki? Jak to jest?

Zawsze najpierw Service Pack’i, ponieważ są uzupełnieniem właśnie zainstalowanego systemu. Ponadto niekiedy zawierają aktualizacje sterowników dla danego sprzętu. Dopiero potem brakujące sterowniki.

Bzdura!

 

Z powodzeniem można zainstalować system, nastepnie sterowniki, a na końcu, jeżeli Ci się podoba, to Service Pack.

Nie ma to żadnego znaczenia, gdyż najlepiej pobierać sterowniki do urządzeń ze strony producenta, który jest twórcą podzespołu.

Przykład - w wielu przypadkach system operacyjny pobierze sterownik, ale o ogrnaiczonej funkcjonalności (karta graficzna bez funkcji AERO).

 

Service Pack to ogrom łatek, które w większości już zostały wydane i nie zawsze wszystkie łaty aplikują się do każdego komputera.

Często gęsto zamiast pobierać plik 300MB+ można pobrać konieczne update’y z Windows Update i ograniczyć to do 70MB i kilku minut instalacji.

 

Co do instalacji sterowników, to z kolejnością też bywa różnie.

Nie jest powiedziane, że musisz zainstalować najpierw Chipset, później grafike, później audio…

Są i takie sterowniki, gdzie chipset jest w pakiecie sterownika do ekranu.

To samo tyczy się dźwięku - czasami aby zainstalować dźwiek z wyjścia hdmi, należy postawić grafikę (czego z reguły sterowniki z Windows Update nie oferują).

 

Pamiętaj także, że bardzo często po zainstalowaniu jednego sprzętu pojawia się możliwość instalacji kolejnego.

Aby przekonać się, czy masz zainstalowane sterowniki do wszystkich urządzeń w MENEDŻER URZĄDZEŃ należy kliknąś WIDOK —> POKAŻ UKRYTE URZĄDZENIA.

Jeżeli nie widać wykrzykników, to znaczy, że każdy sprzęt ma sterownik.

Nie oznacza to jednak, że najlepszy.

Zainstalowałem system i w kolejności takiej jak pisałem: System, service packi 1 i 2, sterowniki oraz dalsze aktualizacje systemu poprzez windows update. Jedyne co mnie zastanawia właśnie jak kliknę pokaż ukryte urzadzenia to coś takiego:

 

Z tego co do tej pory się dowiedziałem to, że to jest normalne ale o co w tym chodzi dokładnie?

 

ad1. Kolejność wzorcowa!

ad2. Tak, ten obrazek jest normalny!  O co chodzi? Po pierwsze, nie przejmuj się tym. Po drugie, oznacza to tylko, że komputer nie ma zdolności do pracy z niektórymi urządzeniami peryferyjnymi (których - jak widać - jest dość sporo) zaraz po ich podłączeniu bez konieczności ponownego uruchomienia komputera. Żadne z Twoich urządzeń nie ma żółtych pytajników lub wykrzykników, to jest ważne i tym się ciesz!

Ok, wielkie wielkie dzięki za pomoc :slight_smile: