Reinstalacja visty - jak?

Problem mam banalny, ale nie ma mi kto teraz pomoc, a niestety mam bardzo mało czasu na jego rozwiązanie .

Padła mi vista i muszę powtórnie zainstalować system (nic już właściwie nie działa, ani net ani próby bardziej zaawansowanych ostawień, pojawiają się alerty, ze zależności procesów/ hostów czy jakieś takie nie działają poprawnie; podejrzewam, ze chodzi o jakieś zabezpieczenia)

Raz w życiu tylko reinstalowałam kompa - robiłam to z xp i lenovo, gdzie miałam ukryta partycje i wszystko było śmiesznie proste.

Teraz mam della xps - i dołączone 4 płytki (system + sterowniki). Jak się za to zabrać? Czy coś muszę najpierw poustawiać w komputerze ? czy po uruchomieniu po prostu włożyć te płyty? W jakiej kolejności?

I jeszcze - będę wdzięczna za linki jak te paskudna vistę wyczyścić i zubożyć, żeby nie sprawiała już takich problemów.

A może najlepiej downgradować się do xp? Jak to się robi? Znów - proszę o linki, bo pewnie nie raz takie problemy się pojawiały.

Kolejność to zależy od tego, co pisze na tych płytkach.

Skoro są 4 płytki, to być może 2 zawierają system operacyjny w takiej formie, w jakiej był fabrycznie zainstalowany, na 3 to programy a 4 sterowniki. Dwie ostatnie są niepotrzebne w tym przypadku (ale lepiej się ich nie pozbywać), chyba że skąś jest oryginalna płytka instalacyjna Windowsa. Może też być i tak, że trzy płytki zawierają obraz systemu, a 4 sterowniki i programy. Zgaduję, nie widziałem tych płytek.

Prawdopodobnie komputer nie ma płytki instalacyjnej OEM (tacy producenci z reguły ich nie dają).

Zakładam, że komputer nie ma ukrytej partycji (prawdopodobnie nie ma, bo by nie dołączali płytek, jeśli ma, lepiej zrobić jej kopię - ale szczegóły powinny być w instrukcji). Teraz tylko wystarczy włożyć płytę nr.1 i uruchomić komputer z płyty (powinien być jakiś klawisz skrótu, np. F12, F11, F2) i przywrócić system, tak jak to było w przypadku ukrytej partycji. Instalator usunie poprzednią zawartość dysku. Być może instalator umożliwi wybór przywracanych programów, ale różnie to bywa.

Jeśli instalator nie umożliwia usunięcia niechcianych programów to trzeba je później usunąć poprzez dodaj/usuń programy.

W ostateczności zostaje czysta instalacja z płyty OEM, ale trzeba ją skąś zdobyć (byle nie z internetu! !!

Pół biedy z systemem, ale potrzebna jest jeszcze konfiguracja i programy…

Ważna uwaga- jeśli komputer jest bezpośrednio połączony z internetem (nie za pośrednictwem routera z firewallem) trzeba ustawić w Zaporze Windows “nie zezwalaj na wyjątki” czy podobnie (nie znam na pamięć Visty, może być “strefa zewnętrzna” czy coś podobnego), chodzi o zablokowanie portów przychodzących, by samo nic się nie przyplątało z internetu.

Z darmowych i dorych antywirusów jest AVG Free, ewentualnie Avast. Flash Player i Adobe Reader są na stronie Adobe. Inne programy w zależności od upodobań.

Dzięki za odpowiedź.

Ukrytej partycji w tych dellach nie ma niestety.

Czytam sobie co to te płytki są.

  1. system operacyjny, 32-bit.

  2. Drivers and utilities

  3. Drivers do webcam manager

  4. Drivers do MediDirect

  5. Microsoft Works 9

Rozumiem, ze wszystko wkładać po kolei, ale mogę darować sobie tę 5. płytkę?

fairyqueen , na forum używamy polskich znaków (ą, ż, ć, ó itp.). Proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. W przeciwnym wypadku temat wyląduje w koszu.

Zainstalowałam ponownie vistę, potem sterowniki itd.

Wyglądało niby wszystko ok, ale kiedy chciałam podłączyć się do netu - nie udało się.

Co się okazało:

W menedżerze urządzeń nie wyświetlają się karty sieciowe oprócz blutootha i nie ma karty graficznej.

Co mam robić? Gdzie to się podziało wszystko? Więcej płyt z żadnym sterownikami nie mam.

Pomóżcie proszę.

Witaj,

Wrzóć płytę ze sterownikami do napędu a potem w Panelu sterowania dajesz dodaj sprzęt i robisz tak jak kreator cię kieruje…

Hm, włożyłam płytę, jak poradziłeś.

Przez panel sterowania chce dodać sprzęt - wybieram karty graficzne, pojawia się lista kontrolerów intel i nie mam pojęcia, który model mam wybrać.

Pierwotnie miałam w komputerze (XPS 1530) NVIDIĘ GeForce Go 8600M GT

i

Intel Next-Gen Wireleless-N Mini Pci Card

Teraz nie ma nic;(

Ktoś pisał, że wcześniej trzeba chipset najpierw. Ale co to? No i który?

Wybiesz tą kartę graficzną którą masz aktualnie zainstalowaną w komputerze a przy okazji możesz skorzystać z Everest Home Edition do zidentyfikowania twojej karty graficznej :wink: