Reinstalacja Win 7 na laptopie HP

Witam,

od ponad 2 lat mam u siebie na laptopie HP pavilion dv6 zainstalowany Win 7. Przez cały ten okres było wszystko ok, traktowałem go co jakiś czas ccleanerem, optimizerami itp. Ale już widzę że nic mu nie pomaga, chodzi coraz wolniej i pomyślałem że go przeinstaluje. Ale sprawa wygląda tak że mam dysk 500 gb (cały zawalony) i partycję recovery a płytek żadnych z oprogramowaniem nie było.

Pierwsze pytanie czy jest do tego jakiś sposób (jak to chyba było w XP) żeby odświeżyć system bez utraty zainstalowanych w systemie programów (swego rodzaju nakładka). czyli nainstalowanie systemu na istniejący w celu poprawy tempa jego działania?

Drugie pytanie - jeśli na pierwsze jest odpowiedź jest negatywna - jak najbezpieczniej “odświeżyć” mój system, bez utraty danych na innych partycjach?

Czy poprostu zostaje tylko typowy format dysku C i nowa instalacja?

p.s. jestem w tym temacie dosyć zielony więc proszę o dosyć łopatologiczną wykładnię… za co z góry wielkie dzięki!

Rozumiem, że optymalizacja była prowadzana systematycznie (defragmentacja itd)?

Kwestia różnego złego oprogramowania jak Wirusy i inne badziewia zostały wyeliminowane?

Może to coś ze sprzętem? - Też trzeba to zabrać pod uwagę.

Nie jestem przekonany co do instalacji naprawczej w Windows 7 , bo ostatni raz instalowałem u siebie Windowsa 7 z dniem w którym dostałem płytkę a było to bardzo, bardzo dawno temu. Stawiam tezę , że jest coś takiego - ale to raczej nic nie da.

Może warto zaopatrzyć się w jakiś np: dysk zewnętrzny? Zgrać dane , wymazać całkowicie dysk np: DBAN’em , i zainstalować na nowo system?

Kolejne pytanie czy dane (500GB) , są na jednym dysku razem z systemem? Czy wszystko jest na odrębnych partycjach?

http://www8.hp.com/pl/pl/support-drivers.html tu wpisz swoj numer lapka i możesz zamówić system ale to teraz jest płatne :slight_smile: ( Płyty recovery )

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/docu … ct=4123523 jak przywrócić system

Co do optymalizacji to była prowadzona taka podstawowa - ccleaner, winoptimizer itp., ale np. w defragmentację się nie bawiłem.

Co do badziewi różnego typu to w sumie na okrągło jest jakiś internet security, to panda, to nis, to kaspersky. Dodatkowo co jakiś czas przeciągam combofixem i malwarebytes.

Główne objawy to spowolnione uruchamianie systemu, wolniejsze uruchamianie programów, otwieranie dysków i folderów, wolniejsze działanie programow, no i częste chwilowe zwiechy np. przy przeglądarkach operze czy chromie.

Mam 3 partycje, C:118gb-system, D:118gb E:216gb no i recovery 12gb.

p.s. w XP przy instalowaniu z płyty była opcja instalacji na wybranej partycji i ewentualny jej format - ale tylko tej partycji bez szkody dla innych.

Ale jak jest w 7 kiedy nie ma płyty, tylko ten cały recovery?

  • Absolutnie nie wolno tak sobie od czasu do czasu używać programu Combofix , nie dziwię się też, skoro napisałeś, że to jakiś pakiet Ci się przewija , to Panda, NIS itd - taka sytuacja nie powinna mieć w ogóle miejsca.

Moja rada jest następująca ; sformatować całkowicie system (partycję na którym jest system)

http://www.vista.pl/artykuly/14056_wyma ... _dban.html


Formatujesz tym programem Gutmann Wipe, stawiasz na nowo system. Pamiętaj, że bezpowrotnie stracisz wszystkie dane.

Proponuję również wygospodarować odrębną partycję na której będzie system + niezbędne aplikacje, kolejną rzecz na którą chciałbym zwrócić uwagę - zapoznaj się z zagadnieniami optymalizacji, defragmentacji itd , proponuję również zainstalować jeden pełny pakiet antywirusowy i tego też się trzymać.

Co do pytania do partycji recovery - na dzień dzisiejszy nie mam konstruktywnego pomysłu, serce mi mówi , że powinien być ten ekran który umożliwi Ci sformatowanie , zainstalowanie systemu na tej partycji na której chcesz, tak jak jest to w windows xp, ale nie jestem przekonany - gdyż instaluję tylko i wyłącznie system z płyty.

nałożenie nowej instalacji na stary system nie wiele Ci pomoże- system raczej nie będzie chodził lepiej.

jeśli chcesz zachować inne partycje to musisz mieć czysty instalator Windows, bo to co masz na ukrytej partycji odtwarza Ci stan całego dysku jaki był w momencie kupna laptopa. Wiąże się to (instalacja z “czystego” nośnika z tym, że trzeba potem samemu wgrywać sterowniki, za to system jest szybszy niż ten z recovery (nie ma crapu)

Korzystając z recovery masz od razu wgrane stery i inne, zbędne często programy (minus recovery)…

dla wygody powinno się trzymać dane następująco:

C- system + programy - nie ma sensu instalować ich na innej partycji bo i tak po formacie nie działają

D ważne dokumenty, pliki osobiste, inne pliki

dodatkowo powinno się robić kopię zapasową ważnych dokumentów, czy to na jakiś dysk online czy pendrive, zawsze warto trzymać ważne dane w 2 różnych miejscach (nie mylić z trzymaniem na 2 partycjach 1 dysku- w razie awarii tegoż dane przepadają).

Zobacz:

format-systemu-win7-t483156.html#p3045204

problem-dotyczacy-instalacji-windowsa-t483253.html#p3045516