Reinstalacja Win 7 niemożliwa - ekran gaśnie

Dziękuję za zainteresowanie, panowie.

Wiem, że ani dysk, ani system, który stawiam, nie przystają do pozostałych gratów, ale zależało mi na pojemności dysku (stąd HDD, a nie SSD), a dziewczyna, do której komputer należy, jest “naumiana” Win 7 i nie dała się przekonać do nowszych.

Ale nie w tym problem, bo przez miesiąc czasu Win 7 chodził bez problemu na tym dysku i tej MOBO.

Dlaczego twardziela mam ustawionego na RAID? Ano dlatego, że tylko w RAIDzie mogę cokolwiek osiągnąć. Eksperymentowałem z różnymi ustawieniami HDD w BIOSie i efekty wyglądają następująco:

SET 1
SATA Mode: Intel (który wymusza RAID)
Launch Storage: Legacy only
RAID: enabled (siłą rzeczy)
Efekt: po ekranie “Starting Windows” jest czarny ekran z widocznym kursorem, nic się nie dzieje.

SET 2
SATA Mode: Intel
Launch Storage: UEFI only
RAID: enabled
Efekt: instalator startuje, ale twierdzi, że “nie znaleziono dysków”.

SET 3
SATA Mode: Intel
Launch Storage: do not launch
RAID: enabled
Efekt: dokładnie jak powyżej (nie widzi dysku).

SET 4
SATA Mode: AHCI
RAID: disabled
Efekt: jak w temacie, czyli po “Starting Windows” ekran ciemnieje i na tym zabawa się kończy.

Późnym wieczorem sprawdzę dysk tym MHDD, teraz niestety muszę się zwijać sprzed komputera.

Mogły powstać błędy logicze na dysku (zapisu , nie mylić z fizycznymi bad sektorami) i dotąd jak ich nie usuniesz nawet jego sformatowanie nie będzie możliwe (nawet GPARTED jest wtedy bezradny) .
-https://photos.app.goo.gl/8670GKXznzKHO9iI2
I tu widać przewagę dysków SSD nad HDD które lepiej znoszą twardy reset (zanik napięcia 230V) .

Znam kogoś kto miał takie problemy, i okazało się że jedna z linii na zasilaczu była walnieta i robiła takie cyrki, a gościu zdąrzył wymienić 3 dyski ssd a okazało się że te dyski mają się dobrze :slight_smile:

Bidaczysko, wolałbym wykluczyć awarię zasilacza, bo sprzęt jest praktycznie nowy. Ale wiadomo, że nie ma tu nic do “wolenia”.

KAZDAN63, zaciekawiłeś mnie. Czy zwykły chkdsk w cmd radzi sobie z tym?

CHKDSK sobie z tym nie poradzi !

MHDD ewentualnie HDD REGENERATOR 2011 (zwykły BIOS , lub UEFI w trybie LEGACY lub OTHER i SECURE BOOT - wył) .
https://drive.google.com/open?id=0B-HnGXDSzvpmVi1KWkNac3dNeUk

HDD REGENERATOR 2011 & HDD 1TB - czas skanowania ~4h (dysk , CPU) .

Problemem może być również uszkodzony kabel SATA.

Witam ponownie.

Przestawiłem w BIOSie dysk z powrotem z AHCI na Intel/RAID, bo z tego, co czytałem, MHDD nie obsługuje AHCI. Wypaliłem program na CD i przy jego starcie, mając do wyboru:

1. Start computer with ADAPTEC SCSI adapter support
2. Start computer without SCSI support

Wybrałem opcję nr 2. A raczej program wybrał, bo skończył się czas na dokonanie wyboru.
To, co mam na ekranie potem, wygląda następująco:

Microsoft RAMDrive version 3.06 virtual disk C:
Disk size: 2,048k
Sector size: 512 bytes
Allocation unit: 2 sectors
Directory entries: 64

Warning: the high memory area (HMA) is not available.
Additional low memory (below 640K) will be used instead.
MHDD startup disk could not create a temporary drive for itself.
This happen because this computer has less than 4 Mbytes of memory.

Path not found - :\COMMAND.COM

Bad command or file name
Directory already exists
File cannot be copied onto itself

General failure writing drive A
Abort, Retry, Fail?

Postaram się uprzedzić podstawowe pytania:

  1. Komputer nie posiada stacji dyskietek.
  2. Zainstalowany RAM to 8 GB.
  3. Jedyne napędy podpięte w trakcie pracy programu to właśnie HDD oraz CD/DVD.

Przepraszam, jeśli ten problem jest błahy albo ja robię coś źle, ale nigdy wcześniej nie miałem takich problemów z dyskami ani nie musiałem używać MHDD. Będę bardzo wdzięczny za dalszą pomoc.

Przygotuj pena z systemem wg tej instrukcji jak nie zadziała to mamy jakiś problem sprzętowy (prawdopodobnie)
https://winclub.pl/topic/2122-tworzenie-bootowalnego-pendrive-za-pomocą-rufus-3/

http://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.18.exe

gpt uefi fat32 (jak się nie mieści może być ntfs)

Zbootuj pena jako uefi.

ps. w razie jakbyś chciał oryginalne systemy możesz hashe porównać.
http://basewin.pl/

mrFreeze, mówisz teraz o Windowsie na pendrive? System z Win 7 na penie mam gotowy, wcześniej tak go właśnie instalowałem na dysku (czyli sprawny). Od czasu awarii próbowałem też bootować pena jako UEFI i jako zwykły USB, ale w żadnym przypadku instalacja Windowsa nie startuje bądź też startuje, ale w dalszej części nie odnajduje żadnego HDD.

Spoko ale spróbuj rufusem tak jak napisałem gpt uefi fat32.

W Rufusie utworzyłem świeże USB z systemem zgodnie z Twoimi wytycznymi, tj. GPT dla UEFI i FAT32. Dysk przestawiłem z powrotem na AHCI, bo jak rozumiem to jest fabryczny konfig dla nowego HDD. Niestety efekt jest taki sam, jak wcześniej: najpierw “Windows is loading files”, następnie “Starting Windows”, a po tym, jak kolorowe lampki ułożą się w logo Windy ekran robi się czarny i następuje koniec przedstawienia.

Po przestawieniu dysku z AHCI na Intel (RAID) i ustawieniu “Launch Storage” na UEFI Only, instalator Windowsa startuje, ale problem taki sam, jak na początku - nie widzi dysku twardego.

Jeszcze jakieś pomysły? :frowning:

Jak ma widzieć RAID jak W7 nie ma sterownika zgodnego z platformą Z370 (Załaduj sterownik - plik .inf i “spółka”) . RAID w BIOS-ie utworzony ? RAID i jeden dysk to jest bez sensu !
AHCI ? Trzeba mu pokazać sterownik AHCI zgodny z platformą Z370 .
W7 swoje lata już ma !

Wiem, że W7 jest starym systemem. Sam fakt instalowania go przez pendrive wymagał dorzucenia ekstra sterowników do USB, więc byłem świadom “kombinacji”, jakich będzie wymagać jego instalacja.

Wiem też, że RAID z jednym dyskiem jest bez sensu, ale tylko w ten sposób startuje instalator. Naprawdę wiem, że to bez sensu, ale im dalej zabrnę w instalacji, tym większy sukces jest to dla mnie (uważałem, że lepiej, iż chociaż instalka Windy startuje, niż bym się miał wgapiać w czarny ekran bez końca).

Tworzę teraz pendrive przy użyciu Win 7 USB Patcher. Nie wiem, czy to cokolwiek zmieni, bo się na tym nie znam. Jakbym się znał, to bym nie pisał teraz na forum. Dziękuję za dotychczasową pomoc, Kazdan63, ale z całym szacunkiem - nic mi nie mówi fraza “trzeba mu pokazać sterownik AHCI”. Zdaję sobie sprawę, że wypowiadają się tu eksperci (nie mówię tego złośliwie) i używają skrótów myślowych, ale na ten moment nie mam pojęcia, jak mam mu “pokazać sterownik AHCI zgodny z platformą Z370”. Byłbym wdzięczny za rozwinięcie myśli. :wink:

Sterowniki można dołączyć do obrazu instalacyjnego W7 (np. RT 7 LITE) lub podczas instalacji W7 skorzystać z opcji : Załaduj sterownik (wskazujemy plik .inf sterownika ! a dołączenie sterowników USB 3.0 do obrazu instalacyjnego W7 jest warunkiem niezbędnym ze względu na to , że platforma SKYLAKE i nowsze nie obsługują protokołu EHCI i USB 2.0 nic tu nie pomoże + działanie myszki i klawiatury) . Standardowe sterowniki (AHCI , RAID) jakie posiada W7 nie są wystarczające dla platform INTEL-a SKYLAKE i nowszych . Masz pewność , że istnieje sterownik AHCI dla W7 zgodny z platformą Z370 ?
ftp://europe.asrock.com/Drivers/Intel/SATA/Floppy(v15.8.0.1006).zip (IAAHCIC.inf) ?

Nie widzę RT Seven Lite w wersji na Windę nowszą niż Vista/7 (na kompie, z którego piszę, mam Win 8.1).
Czy mogę dołączyć podrzucony przez Ciebie (dziękuję) sterownik na obraz instalki w jakiś inny sposób? Bo pewnie wklejenie pobranych plików do któregoś z katalogów na pendrive nie wystarczy?

Wypakuj pliki , folder : f6flpy-x64 skopiuj na inny pendrive lub kartę SD (czytnik USB) i spróbuj pokazać mu sterownik .
Ja na tą “wojnę” z WU , INTEL-em i AMD jestem przygotowany tak (+ INTEL i AMD - AHCI&RAID) :
-https://photos.app.goo.gl/smsljeqVsEmDhC1l2
-https://photos.app.goo.gl/036wHSocolVITOvD2
KINGSTON SDHC 16GB 90/45 MB/s + KINGSTON FCR-MLG4 (czas !)

KB3161608 została zastąpiona KB3172605

KB3020369 (instalujemy przed “SP2”)
https://download.microsoft.com/download/5/D/0/5D0821EB-A92D-4CA2-9020-EC41D56B074F/WINDOWS6.1-KB3020369-x64.msu
“SP2” - KB3125574 http://download.windowsupdate.com/d/msdownload/update/software/updt/2016/05/WINDOWS6.1-KB3125574-V4-x64_2DAFB1D203C8964239AF3048B5DD4B1264CD93B9.msu
KB3172605
https://download.microsoft.com/download/5/6/0/560504D4-F91A-4DEB-867F-C713F7821374/WINDOWS6.1-KB3172605-x64.msu
SP1 - KB978932
http://download.microsoft.com/download/0/A/F/0AFB5316-3062-494A-AB78-7FB0D4461357/WINDOWS6.1-KB976932-x64.exe

P.S.
Dołączenie do obrazu instalacyjnego W7 sterowników USB 3.0 ETRON (1.0.0.119) powoduje podczas instalacji wystąpienie bluescreena , ale pokazanie ich podczas instalacji już nie (platforma AMD) .

1 polubienie

Dziwne wiem, że kiedyś miałem taki przypadek nie pamiętam rozwiązania ale było jakieś banale w stylu przepięcie monitora z DVI po HDMI. Może jeszcze spróbuj wyciągnąć grafikę i na integrze zainstalować system? Stawiam na problem ze sterownikiem grafiki jak nie ma obrazu… a jak nie widzi dysku w tym drugim przypadku jak wywołasz Diskpart tam też nie ma dysku może go trzeba wyzerować i problem się rozwiąże?

może rzeba zainstralować Windows 10? Aha… Bo teraz nie ma możliwości instalacji. Bo trzeba płacić za system. hmm… to spróbuj może kupić gdzieś w sklepie jakiś nowy komputer czy nie wiem. Spróbuj tego Windows 7 jakoś zreinstalować. Może Ci się bateria wyczerpała i musisz ją naładować. Też może być taki skutek, że laptop działa za pomocą baterii i musisz ją naładować albo laptopa i spróbować jeszcze raz przeinstalować. Jeśli to nie pomoże to Windows 10 czeka w kolejce na kupienie. :slight_smile:

krzysztofkowalski926, rozmowa się toczy cały czas o stacjonarnym piecu, nie o laptopie. To po pierwsze. Po drugie, pisałem na początku, że Win 7 jest oryginalny, więc nie wiem, o czym piszesz (“nie ma możliwości instalacji, bo trzeba płacić za system”). Za system zapłaciłem, więc nie będę płacił drugi raz tylko po to, żeby mieć 10-tkę.

mrFreeze, to się zgadza, też swego czasu dotarłem do takich informacji. Akurat miałem pod ręką drugi monitor do podpięcia bezpośrednio do MOBO. Ale zarówno instalacja przez integrę na VGA, jak i przez GeForce’a na DVI kończyła się fiaskiem (choć z nieco innymi efektami).

KAZDAN63
Dziękuję za naprawdę potężną garść dobrych porad. Problem się rozwiązał, w tym momencie system stoi i komputer działa jak poprzednio. Tylko kroki, jakie podjąłem powinny w teorii temu przeczyć.
Nie miałem możliwości wskazać instalatorowi sterownika do AHCI, kiedy sam dysk był w trybie AHCI, toteż żeby dostać się do instalatora ustawiłem go na Intel/RAID, a Launch Storage na Legacy only. To pozwoliło uruchomić instalator. Wcześniej dołączyłem podrzucone przez Ciebie sterowniki na tego samego pendrive’a. Dysku oczywiście nie widziało (RAID), ale pozwoliło znaleźć sterowniki do AHCI. Zaznaczyłem wszystkie, przełknął i wyświetlił trzy (?) dyski. Jeden o pojemności 128 MB (pusty), drugi o poj. 100 MB (w 3/4 zapełniony) i ten właściwy HDD o poj. 930 GB, również teoretycznie pusty (choć formata nie miałem okazji wcześniej zrobić). Tak czy siak, instalacja ruszyła. Po postawieniu systemu wróciłem jeszcze do BIOSu i przestawiłem twardziela z powrotem na AHCI. System chodzi stabilnie (póki co), kod aktywacyjny przeszedł bez konieczności dzwonienia na infolinię, wszystkie systemowe aktualizacje zainstalowane.

Mam nadzieję, że na tę chwilę to koniec problemów.
Bardzo Wam wszystkim dziękuję za każdą pomoc i zainteresowanie w temacie. Pozdrawiam! :slight_smile:

Gdyby Ci się coś “przytrafiło” , to kopia wszystkich sterowników (systemowych i dołączonych) znajduje się : C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERSTORE\FILEREPOSITORY (same sterowniki bez “cudownych” dodatków typu np. Konfiguracja zerowej sieci bezprzewodowej) .