Reinstalacja Win 7 niemożliwa - ekran gaśnie

windows7

(Credt2) #1

Witam.

Jakiś miesiąc temu zaszła konieczność kupienia nowego sprzętu, który służy za “drugoplanowy”. Na początku miałem sporo problemów z instalacją Windowsa 7 Professional 64bit - ostatecznie udało się to poprzez ISO na pendrivie z dołączonymi sterownikami USB 3.0. Uprzedzając pytania - tak, Win oryginalny (ESD, stąd mam tylko obraz). Po postawieniu systemu zainstalowałem oczywiście sterowniki dołączone do płyty głównej, jak i wszelkie aktualizacje systemowe.

Tu wtrącenie odnośnie płyty głównej - jest to ASRock Z370 Pro4.

Komputer działał bez problemu do wczoraj. Podczas ściągania jednej z gier na Steamie (do wczoraj działała prawidłowo, ale ze względu na patch musiałem odinstalować grę i ściągnąć jeszcze raz), system zupełnie się zamroził. Zresetowałem kompa i ku mojemu zaskoczeniu system już nie wstał. Dochodził do momentu, gdzie kolorowe światełka łączą się w logo Windowsa (ekran “Starting Windows”) i pozostawał tak przez kilkanaście sekund (zwieszony nie był, animacja logo działała), po czym komputer się restartował. I tak w kółko.

Postanowiłem naprawić system z instalki Windowsa, którą miałem na penie. W BIOSie ustawiłem bootowanie z USB. Standardowo przeszły dwa paski ładowania (“Windows is loading files”), pokazywał się ekran “Starting Windows”, kolorowe światełka łączyły się w logo i… koniec. Czarny ekran, który sekundę później zgasł zupełnie. Nie wiem, jak to sensownie wytłumaczyć - wiadomo, że nawet czarny ekran nadal “świeci”, ale po chwili gasł do zupełnej czerni i komputer na nic już nie reagował.

Ustawiłem w BIOSie domyślną kartę graficzną na zintegrowaną z MOBO i przepiąłem monitor do jej gniazda. Załadowałem wcześniej do BIOSu ustawienia domyślne (dysk twardy przełączył się na RAID) i poszło. Ekran powitalny instalatora, wybór języka, klawiatury itepe. Kolejny problem pojawił się w momencie, gdy trzeba było wybrać dysk. A tu lista pusta. Zdziwiony byłem, bo twardziel w BIOSie jest normalnie widoczny (WD + model, 1000 GB, SATA_5 itp.). W opcji “Zainstaluj sterowniki” mogłem wybrać lokalizację, ale widok drzewa folderów był moim zdaniem dziwny - do wyboru miałem dysk C o nazwie takiej, jaką nadałem pendrivowi z instalką, a także dysk X o nazwie “Boot”. Po operacji “Shift + F10” i komendach diskpart, a potem disk list, na liście widzi tylko pendrive. W tym momencie dysk w BIOSie jest ustawiony na RAID oraz UEFI only.

Postanowiłem dać szansę zestawowi naprawczemu (“Startup Repair”) z samego Windowsa, tj. ustawiłem bootowanie z powrotem na HDD. Tym razem system nawet nie próbował startować, a jedynie wyrzucił od razu ekran wyboru "Napraw albo “Uruchom normalnie”. Oczywiście uruchamianie normalnie restartuje kompa, jak wcześniej. Natomiast próba naprawienia nie przynosi rezultatu - wszelkie dostępne opcje, czyli Naprawianie, Przywracanie Systemu, Test Pamięci i pozostałe zwracają error.

Już dość zrozpaczony, postanowiłem jednak odnaleźć dysk w instalatorze Windowsa. W BIOSie zmieniłem tryb SATA z RAID na AHCI, próbowałem też różnych ustawień UEFI (tj. UEFI only, Legacy only itp.). Nic z tego, instalator znów zalewa czernią po ekranie “Starting Windows”, wszystko “przygasa” i nic nie mogę zrobić.

Naprawdę nie mam już pomysłów, co robić. Słodka Boziu, chcę tylko pierdyknąć formata (nic ważnego na dysku nie było) i na świeżo postawić system… to tak wiele? :frowning:

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc, bo przelatałem już fora polskie i zagraniczne i nie znalazłem niczego, co mogłoby pomóc.

(kowgli) #2

Z jakiegoś konkretnego powodu używasz prawie 10 letniego Windows 7 do dopiero co wydanej płyty na Z370?
Próbowałeś podłączyć inny dysk? Może coś w tym padło.
Swoją drogą dysk talerzowy w 2018 roku to tak trochę dziwnie… Szczególnie biorąc pod uwagę wcale nie tak tanią płytę główną i zakładam jakiś najnowszej generacji procesor do niej. Bardzo dużo w ten sposób tracisz na wydajności.

Po co RAID skoro jest tylko 1 dysk?

(MeHowG) #3

Na dzień dobry przeskanuj dysk za pomocą MHDD i podaj proszę efekt. Oczywiście wcześniej ustaw prawidłowy tryb w UEFI dla dysku.

(MeHowG) #4

:slight_smile: masz rację co do doboru sprzętu, myślę, że nie ma sensu w przypadku tej sprawy negować wyboru. Sprawdziłem tą płytę, na stronie asrocka są sterowniki tylko do 10ki. Czyli trzeba wszystko “ręcznie” dobrać ze stron producentów pewnie.

(Credt2) #5

Dziękuję za zainteresowanie, panowie.

Wiem, że ani dysk, ani system, który stawiam, nie przystają do pozostałych gratów, ale zależało mi na pojemności dysku (stąd HDD, a nie SSD), a dziewczyna, do której komputer należy, jest “naumiana” Win 7 i nie dała się przekonać do nowszych.

Ale nie w tym problem, bo przez miesiąc czasu Win 7 chodził bez problemu na tym dysku i tej MOBO.

Dlaczego twardziela mam ustawionego na RAID? Ano dlatego, że tylko w RAIDzie mogę cokolwiek osiągnąć. Eksperymentowałem z różnymi ustawieniami HDD w BIOSie i efekty wyglądają następująco:

SET 1
SATA Mode: Intel (który wymusza RAID)
Launch Storage: Legacy only
RAID: enabled (siłą rzeczy)
Efekt: po ekranie “Starting Windows” jest czarny ekran z widocznym kursorem, nic się nie dzieje.

SET 2
SATA Mode: Intel
Launch Storage: UEFI only
RAID: enabled
Efekt: instalator startuje, ale twierdzi, że “nie znaleziono dysków”.

SET 3
SATA Mode: Intel
Launch Storage: do not launch
RAID: enabled
Efekt: dokładnie jak powyżej (nie widzi dysku).

SET 4
SATA Mode: AHCI
RAID: disabled
Efekt: jak w temacie, czyli po “Starting Windows” ekran ciemnieje i na tym zabawa się kończy.

Późnym wieczorem sprawdzę dysk tym MHDD, teraz niestety muszę się zwijać sprzed komputera.

(KAZDAN63) #6

Mogły powstać błędy logicze na dysku (zapisu , nie mylić z fizycznymi bad sektorami) i dotąd jak ich nie usuniesz nawet jego sformatowanie nie będzie możliwe (nawet GPARTED jest wtedy bezradny) .
-https://photos.app.goo.gl/8670GKXznzKHO9iI2
I tu widać przewagę dysków SSD nad HDD które lepiej znoszą twardy reset (zanik napięcia 230V) .

(Bidaczysko) #7

Znam kogoś kto miał takie problemy, i okazało się że jedna z linii na zasilaczu była walnieta i robiła takie cyrki, a gościu zdąrzył wymienić 3 dyski ssd a okazało się że te dyski mają się dobrze :slight_smile:

(Credt2) #8

Bidaczysko, wolałbym wykluczyć awarię zasilacza, bo sprzęt jest praktycznie nowy. Ale wiadomo, że nie ma tu nic do “wolenia”.

KAZDAN63, zaciekawiłeś mnie. Czy zwykły chkdsk w cmd radzi sobie z tym?

(KAZDAN63) #9

CHKDSK sobie z tym nie poradzi !

MHDD ewentualnie HDD REGENERATOR 2011 (zwykły BIOS , lub UEFI w trybie LEGACY lub OTHER i SECURE BOOT - wył) .
https://drive.google.com/open?id=0B-HnGXDSzvpmVi1KWkNac3dNeUk

HDD REGENERATOR 2011 & HDD 1TB - czas skanowania ~4h (dysk , CPU) .

(iJuliusz) #10

Problemem może być również uszkodzony kabel SATA.

(Credt2) #11

Witam ponownie.

Przestawiłem w BIOSie dysk z powrotem z AHCI na Intel/RAID, bo z tego, co czytałem, MHDD nie obsługuje AHCI. Wypaliłem program na CD i przy jego starcie, mając do wyboru:

1. Start computer with ADAPTEC SCSI adapter support
2. Start computer without SCSI support

Wybrałem opcję nr 2. A raczej program wybrał, bo skończył się czas na dokonanie wyboru.
To, co mam na ekranie potem, wygląda następująco:

Microsoft RAMDrive version 3.06 virtual disk C:
Disk size: 2,048k
Sector size: 512 bytes
Allocation unit: 2 sectors
Directory entries: 64

Warning: the high memory area (HMA) is not available.
Additional low memory (below 640K) will be used instead.
MHDD startup disk could not create a temporary drive for itself.
This happen because this computer has less than 4 Mbytes of memory.

Path not found - :\COMMAND.COM

Bad command or file name
Directory already exists
File cannot be copied onto itself

General failure writing drive A
Abort, Retry, Fail?

Postaram się uprzedzić podstawowe pytania:

1. Komputer nie posiada stacji dyskietek.
  2. Zainstalowany RAM to 8 GB.
  3. Jedyne napędy podpięte w trakcie pracy programu to właśnie HDD oraz CD/DVD.

Przepraszam, jeśli ten problem jest błahy albo ja robię coś źle, ale nigdy wcześniej nie miałem takich problemów z dyskami ani nie musiałem używać MHDD. Będę bardzo wdzięczny za dalszą pomoc.

(mrFreeze) #12

Przygotuj pena z systemem wg tej instrukcji jak nie zadziała to mamy jakiś problem sprzętowy (prawdopodobnie)
https://winclub.pl/topic/2122-tworzenie-bootowalnego-pendrive-za-pomocą-rufus-3/

http://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.18.exe

gpt uefi fat32 (jak się nie mieści może być ntfs)

Zbootuj pena jako uefi.

ps. w razie jakbyś chciał oryginalne systemy możesz hashe porównać.
http://basewin.pl/

(Credt2) #13

mrFreeze, mówisz teraz o Windowsie na pendrive? System z Win 7 na penie mam gotowy, wcześniej tak go właśnie instalowałem na dysku (czyli sprawny). Od czasu awarii próbowałem też bootować pena jako UEFI i jako zwykły USB, ale w żadnym przypadku instalacja Windowsa nie startuje bądź też startuje, ale w dalszej części nie odnajduje żadnego HDD.

(mrFreeze) #14

Spoko ale spróbuj rufusem tak jak napisałem gpt uefi fat32.

Zablokowane funkcje w BIOSie
(Credt2) #15

W Rufusie utworzyłem świeże USB z systemem zgodnie z Twoimi wytycznymi, tj. GPT dla UEFI i FAT32. Dysk przestawiłem z powrotem na AHCI, bo jak rozumiem to jest fabryczny konfig dla nowego HDD. Niestety efekt jest taki sam, jak wcześniej: najpierw “Windows is loading files”, następnie “Starting Windows”, a po tym, jak kolorowe lampki ułożą się w logo Windy ekran robi się czarny i następuje koniec przedstawienia.

Po przestawieniu dysku z AHCI na Intel (RAID) i ustawieniu “Launch Storage” na UEFI Only, instalator Windowsa startuje, ale problem taki sam, jak na początku - nie widzi dysku twardego.

Jeszcze jakieś pomysły? :frowning:

(KAZDAN63) #16

Jak ma widzieć RAID jak W7 nie ma sterownika zgodnego z platformą Z370 (Załaduj sterownik - plik .inf i “spółka”) . RAID w BIOS-ie utworzony ? RAID i jeden dysk to jest bez sensu !
AHCI ? Trzeba mu pokazać sterownik AHCI zgodny z platformą Z370 .
W7 swoje lata już ma !

(Credt2) #17

Wiem, że W7 jest starym systemem. Sam fakt instalowania go przez pendrive wymagał dorzucenia ekstra sterowników do USB, więc byłem świadom “kombinacji”, jakich będzie wymagać jego instalacja.

Wiem też, że RAID z jednym dyskiem jest bez sensu, ale tylko w ten sposób startuje instalator. Naprawdę wiem, że to bez sensu, ale im dalej zabrnę w instalacji, tym większy sukces jest to dla mnie (uważałem, że lepiej, iż chociaż instalka Windy startuje, niż bym się miał wgapiać w czarny ekran bez końca).

Tworzę teraz pendrive przy użyciu Win 7 USB Patcher. Nie wiem, czy to cokolwiek zmieni, bo się na tym nie znam. Jakbym się znał, to bym nie pisał teraz na forum. Dziękuję za dotychczasową pomoc, Kazdan63, ale z całym szacunkiem - nic mi nie mówi fraza “trzeba mu pokazać sterownik AHCI”. Zdaję sobie sprawę, że wypowiadają się tu eksperci (nie mówię tego złośliwie) i używają skrótów myślowych, ale na ten moment nie mam pojęcia, jak mam mu “pokazać sterownik AHCI zgodny z platformą Z370”. Byłbym wdzięczny za rozwinięcie myśli. :wink:

(KAZDAN63) #18

Sterowniki można dołączyć do obrazu instalacyjnego W7 (np. RT 7 LITE) lub podczas instalacji W7 skorzystać z opcji : Załaduj sterownik (wskazujemy plik .inf sterownika ! a dołączenie sterowników USB 3.0 do obrazu instalacyjnego W7 jest warunkiem niezbędnym ze względu na to , że platforma SKYLAKE i nowsze nie obsługują protokołu EHCI i USB 2.0 nic tu nie pomoże + działanie myszki i klawiatury) . Standardowe sterowniki (AHCI , RAID) jakie posiada W7 nie są wystarczające dla platform INTEL-a SKYLAKE i nowszych . Masz pewność , że istnieje sterownik AHCI dla W7 zgodny z platformą Z370 ?
ftp://europe.asrock.com/Drivers/Intel/SATA/Floppy(v15.8.0.1006).zip (IAAHCIC.inf) ?

(Credt2) #19

Nie widzę RT Seven Lite w wersji na Windę nowszą niż Vista/7 (na kompie, z którego piszę, mam Win 8.1).
Czy mogę dołączyć podrzucony przez Ciebie (dziękuję) sterownik na obraz instalki w jakiś inny sposób? Bo pewnie wklejenie pobranych plików do któregoś z katalogów na pendrive nie wystarczy?

(KAZDAN63) #20

Wypakuj pliki , folder : f6flpy-x64 skopiuj na inny pendrive lub kartę SD (czytnik USB) i spróbuj pokazać mu sterownik .
Ja na tą “wojnę” z WU , INTEL-em i AMD jestem przygotowany tak (+ INTEL i AMD - AHCI&RAID) :
-https://photos.app.goo.gl/smsljeqVsEmDhC1l2
-https://photos.app.goo.gl/036wHSocolVITOvD2
KINGSTON SDHC 16GB 90/45 MB/s + KINGSTON FCR-MLG4 (czas !)
P.S.
Dołączenie do obrazu instalacyjnego W7 sterowników USB 3.0 ETRON (1.0.0.119) powoduje podczas instalacji wystąpienie bluescreena , ale pokazanie ich podczas instalacji już nie (platforma AMD) .