Reinstalacja win8 na nowy dysk

Witam,

Kupiłem ostatnio komputer z preinstalowanym Win8.1, dokupilem dysk SSD na którym chciałbym mieć system. Jednak nie mogę znaleść żadnej płytki z windowsem która była by dołączona do komputera,a dwa Windows nie widzi nowego dysku.

Czy jest jakiś sposób żeby przenieść system na nowy dysk? Albo lepiej - jak mógłbym zainstalować nowy system bez cd z windowsem?

Pozdrawiam

  1. do kupionego komputera zazwyczaj nie dostajesz płyty z systemem, jak już to płyty służące do przywracania systemu

  2. jeśli nie ma nic, to płyty do przywracania trzeba sobie zrobić samodzielnie wg instrukcji dołączonej do komputera (zazwyczaj na komputerze powinno być zainstalowane odpowiednie narzędzie) lub na dysku jest ukryta partycja “recovery”

  3. z płyt do przywracania i partycji “recovery” nie zainstalujesz systemu na czystym dysku

  4. możesz samodzielnie zainstalować windowsa z ‘normalnej’ płyty używając klucza dołączonego do komputera - warunek jest jednak taki, że czysty system musi być taki sam jak ten, który był dołączony do komputera (wersja, język itd)

  5. jeśli nie uruchomi się z płyty możesz użyć narzędzia “Windows 7 USB DVD Download Tool” ( http://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-U … 25159.html ) by nagrać system na pendrive i z takiego pendriva uruchomić komputer (botowanie z usb) i zainstalować nowy system.

  6. możesz też spróbować jakiegoś narzędzia do robienia obrazów całych partycji 1:1 i przenieść istniejącą partycję z systemem na nowy dysk

Pierwszy raz sie spotkałem ze do laptopa nie dodano żadnej płyty z systemem. Do wszystkich wcześniejszych była dostarczana płyta z np logo delta i podpisem ze cd zawiera system operacyjny … Teraz płyty brak. Co więcej nie znalazłem partycji racovery (w innych komputerach były)

Co do nowego systemy to bardzo chętnie tylko po pierwsze trzeba mieć cd z odpowiednia wersja a raczej nie będę ściągał jej z torrentow. Dwa nie wiem dlaczego ale nie mam cdkeya (jak to zwykle był na naklejkę na spodzie laptopa) a jedynie naklejkę-hologram win8.

Cały czas system nie widzi nowego dysku (w BIOS- dyski są oznaczone)

czy na nowym dysku jest utworzona jakaś partycja? jeśli nie ma i cały dysk oznaczony jest jako "przestrzeń nieprzydzielona’ to nie będzie on widoczny w “mój komputer” dopóki nie utworzysz na nim jakiejś partycji. powinien on za to być widoczny w (nie wiem jak jest w8, pisze wg w7) panel sterownia > narzędzia administracyjne > zarządzanie komputerem > magazyn > zarządzanie dyskami

dysk faktycznie nie był sformatowany:)

teraz jeszcze tylko pozostaje przeniesienie systemu na nowy dysk. jakiś pomysł jak to zrobić? a może ktoś wie czy przypadkiem ze strony toshiby nie można pobrać obraz płyty z windowsem.

Swoją droga czy do Win8 (OEM) wymagany jest cdkey?

Polecam http://www.cdrinfo.pl/download/9780102825 łatwy w użyciu

Próbowałem się trochę tym pobawić ale wciąż nie bootuje mi się z nowego dysku ale pewnie wystarczy w BIOSie pozmieniać kolejność dysków.

Ale mam pytanie czy przypadkiem klonowanie partycji nie spowoduje ze SSD nie będzie wykorzystany w 100% bo system zostanie w dalszym ciagu zoptymalizowany pod HDD czy się mylę?